Czym jest bonding.docx

(14 KB) Pobierz

CZYM JEST BONDING

Mianem bondingu określa się metodę odbudowy zębów oraz pokrywania ich przebarwionych, złamanych lub zniekształconych powierzchni specjalną żywicą kompozytową, która nadaje koronom równego, estetycznego wyglądu.
Bonding to zabieg łączenia tkanek twardych zęba z wypełnieniem kompozytowym wykonanym ze specjalistycznej żywicy. Składa się on z trzech etapów: wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem, nałożenia na tkanki żywic kompozytowych oraz nałożenia właściwego kompozytu.
Bonding kompozytowy
Bonding kompozytowy przeprowadza się w różnych sytuacjach. Często o wykonaniu zabiegu przesądzają kwestie finansowe – tego typu uzupełnienie jest bowiem o wiele tańsze niż korony lub licówki porcelanowe. Bonding kompozytowy to również bardzo popularne rozwiązanie tymczasowe. Przeprowadza się go na czas trwania dłuższej terapii, aby w szybkim czasie poprawić estetykę zębów pacjenta lub gdy musi on pilnie wyjechać i zamierza się poddać trwałemu leczeniu dopiero po powrocie.
Bonding kompozytowy nie jest zbyt skomplikowany ani długotrwały. W pierwszej kolejności stomatolog zmniejsza przednią powierzchnię zęba, aby po nałożeniu kompozytu nie był on za duży. Następnie przy pomocy bardzo łagodnie działającego kwasu w powierzchni zęba tworzy się mikroskopijne wgłębienia, na które nakłada się żywicę kompozytową. Jej kolor jest dopasowany do barwy pozostałego uzębienia. Na koniec dentysta nadaje żywicy ostatecznego kształtu, utwardza ją, wygładza i poleruje.
Bonding z użyciem licówek
Zabieg usuwania przebarwień oraz naprawy złamań lub zniekształceń zębów można również przeprowadzić z użyciem licówek porcelanowych. Są to cienkie płatki porcelany mocowane na przedniej powierzchni zęba, zaliczane do metod wypełnień protetycznych. Wykonuje się je na trzy sposoby:
• jako elementy wymagające niewielkiego uformowania, umieszczane na płynną żywicę, z zachowaniem wszystkich etapów zabiegu bondingu kompozytowego,
• ząb jest niejako formowany przez stomatologa podczas zabiegu, po jego wytrawieniu kwasem oraz nałożeniu żywic ostateczny kompozyt jest instalowany warstwami,
• licówki porcelanowe wykonywane bez szlifowania na podbudowie cyrkonowej, są o wiele ładniejsze niż kompozytowe i mają trwalszy kolor.
Bonding kompozytowy wykonuje się jedynie na zębach zdrowych, bez próchnicy oraz chorób przyzębia. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także bruksizm, czyli nawyk zaciskania i zgrzytania zębami. W takim przypadku lekarz zaleci najpierw nakładanie na noc specjalnej szyny, przypominającej nieco aparat ortodontyczny. Pomaga ona wyeliminować nawyk oraz chroni zęby przed uszkodzeniami.
Warto pamiętać, że bonding kompozytowy – w porównaniu do konwencjonalnych uzupełnień protetycznych – to zdecydowanie mniej trwałe rozwiązanie. Zęby z upływem czasu mogą ulegać uszkodzeniom, przebarwiają się oraz tracą swój początkowy estetyczny wygląd.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin