SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
DATA: 29.09.2014R.
GRUPA: 6-latki
PROWADZĄCA: mgr
Cele ogólne:
· integrowanie grupy poprzez wspólną zabawę,
· wspieranie aktywności ruchowej, muzycznej i plastycznej dziecka,
· rozwijanie umiejętności współpracy w zespole,
· rozwijanie kreatywności, pomysłowości i otwartości.
Metody pracy:
· słowna: pogadanka, wyjaśnienie;
· praktyczna: zabawy muzyczne, plastyczne, ruchowe.
Formy pracy:
· indywidualna,
· zespołowa,
· zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
· radio CD, płyta CD z muzyką taneczną;
· balony, kleje, mazaki, bibuła, kolorowy papier;
· gazety, sznurek;
· szablony medali ,,Super Przedszkolaka”, kolorowe koła, kredki, taśma dwustronna;
· owoce, napoje, słodki poczęstunek.
Przebieg:
1. Wyjaśnienie celu zabawy, zakreślenie krótkiej historii o idei Dnia Przedszkolaka, pogadanka pod hasłem ,,Czy dobrze być przedszkolakiem, dlaczego lubię być przedszkolakiem?”
2. Zaproszenie do zabawy tanecznej z balonami. Dzieci tańczą w parach z balonami umieszczonymi pomiędzy określonymi częściami ciała: głowa, kolana, brzuch, nos itp.
3. Praca plastyczna w parach: malowanie na balonach twarzy przedszkolaka, doklejanie włosów z bibuły i elementów ubrania z kolorowego papieru. Nagrodzenie brawami pomysłowości dzieci, wystawa gotowych balonów w sali przedszkolnej.
4. Zabawa taneczna z gazetami. Dzieci w parach tańczą na rozłożonej gazecie, na sygnał nauczyciela zmniejszają gazetę o połowę. Zabawa trwa do wyłonienia zwycięzcy – pary, która najdłużej utrzymała się na gazecie bez dotykania podłogi.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Woskowe figury” – dzieci na przerwę w muzyce stoją nieruchomo.
6. Zabawa ruchowa ,,Przechodzimy pod sznurkiem”. Dwoje dzieci trzyma sznurek na określonej wysokości. Dzieci tańczą wokół sznurka, na przerwę w muzyce muszą przejść pod sznurkiem nie dotykając go. Każda przerwa w muzyce wiąże się z obniżeniem wysokości sznurka.
7. Zaproszenie dzieci do poczęstunku.
8. Praca plastyczna – dzieci ozdabiają szablony medali ,,Super Przedszkolaka”, przyklejają je na wybrany kolor tekturowego koła. N. pomaga dzieciom zawiązać sznurek i uroczyście zakłada medal na szyję. Wykonanie pamiątkowego zdjęcia z medalami.
9. Mini dyskoteka – zaproszenie przedszkolaków do swobodnej improwizacji ruchowej przy muzyce.
jo-chom