POZEW O ZAPŁATĘ ODSZKODOWANIA z tytułu niewydania w terminie świadectwa pracy i o wydanie świadectwa pracy.rtf

(16 KB) Pobierz

15.                                                                                                               

Łódź, 30.04.2006 r.

Do

Sądu Rejonowego

dla Łodzi-Śródmieścia

w Łodzi

X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Powód: Renata Pawlak

Łódź, ul. Wici 90

Pozwany: Ryszard Kowalski

ul. Gniewosza 23 m. 98

Łódź

prowadzący działalność gospodarczą

pod nazwą PPHU ZETE

w Łodzi

wartość przedmiotu sporu:

1793,10 zł

POZEW
O ZAPŁATĘ ODSZKODOWANIA
z tytułu niewydania w terminie świadectwa pracy
i o wydanie świadectwa pracy

Działając w imieniu własnym, wnoszę o:

1)              zasądzenie od pozwanego Ryszarda Kowalskiego na rzecz powódki kwoty 1793,10 zł tytułem odszkodowania za niewydanie w terminie świadectwa pracy, z ustawowymi odsetkami od dnia 7 marca 2006 r. do dnia zapłaty;

2)              zobowiązanie pozwanego do wydania powódce świadectwa pracy;

3)              zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kosztów postępowania, według norm przepisanych prawem;

4)              o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków:

       – Arkadiusza Nowika, ul. Ścisła 6, Pabianice,

       – Krystyny Maszyńskiej, ul. Rozwlekła 18, Łódź,

na okoliczność odmowy zatrudnienia z powodu nieposiadania przez powódkę świadectwa pracy;

5)              dopuszczenia dowodu z dokumentu urzędowego – protokołu kontroli PIP z dnia  30 grudnia 2005 r. na okoliczność niewydania przez pozwanego w terminie świadectwa pracy.  


Uzasadnienie

Powódka była zatrudniona u pozwanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 1 czerwca 2002 r. do 30 listopada 2005 r. jako sprzedawczyni.

Dowód: umowa o pracę.

Z dniem 30 listopada 2005 r. stosunek pracy między powódką a pozwanym ustał, lecz mimo to pozwany nie wydał jej świadectwa pracy. W tej sytuacji, ponieważ nie istniały żadne obiektywne przeszkody do takiego wydania, powódka zawiadomiła Państwową Inspekcję Pracy w Łodzi, która stwierdziła, że pracodawca rzeczywiście nie wydał powódce takiego świadectwa, i ukarała go grzywną w wysokości 200 złotych.

Dowód: zeznania powódki;
              protokół kontroli PIP.

Powódka podejmowała próby znalezienia nowego zatrudnienia, lecz wszyscy potencjalni pracodawcy, choć doceniali jej kwalifikacje i byli skłonni ją zatrudnić z dniem 1 stycznia 2006 r. za miesięcznym wynagrodzeniem 1300 zł, ostatecznie odmawiali zawarcia z nią umowy o pracę, gdyż nie miała świadectwa pracy.

Dowód: zeznania powódki;
              zeznania świadków Arkadiusza Nowika i Krystyny Maszyńskiej;
              zaświadczenia z zakładów pracy, w której odmówiono powódce zatrudnienia
              wyłącznie z powodu braku świadectwa pracy.

Do dnia dzisiejszego powódka nie otrzymała świadectwa pracy, mimo że wzywała pozwanego zarówno do takiego wydania, jak i do wypłaty odszkodowania.

Dowód: wezwanie z dnia 26 lutego 2006 r. wraz z potwierdzeniem odbioru.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów pracy pracownik dochodzący odszkodowania za niewydanie w terminie świadectwa pracy winien udowodnić ten fakt, szkodę poniesioną w związku z nim i związek przyczynowy pomiędzy szkodą a niewydaniem w terminie bądź wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy.

Pozwany, mimo że miał taką możliwość i obowiązek, nie wydał w terminie świadectwa pracy powódce. Powódka, mimo że miała możliwość podjęcia pracy, to z powodu braku świadectwa pracy nie mogła tego uczynić, co skutkowało powstaniem po jej stronie szkody, gdyż nie mogła otrzymywać wynagrodzenia. 

Żądana kwota odszkodowania została wyliczona na podstawie art. 99 § 2 kodeksu pracy (odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia, jakie można byłoby otrzymywać, za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni) oraz przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r.  w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289). Powyższe rozporządzenie precyzuje sposób wyliczania odszkodowania za niewydanie w terminie świadectwa pracy.

Odsetki od żądanej kwoty odszkodowania należą się zdaniem powódki od dnia 8 marca 2006 r., gdyż w wezwaniu skierowanym do pozwanego powódka wskazała 7-dniowy termin, liczony od dnia otrzymania wezwania, do spełnienia jej żądań. Powód otrzymał wezwanie w dniu 1 marca 2006 r., co wynika z potwierdzenia odbioru.

W tym stanie sprawy wnoszę jak na wstępie.

Renata Pawlak

Załączniki:

1)              umowa o pracę,

2)              wezwanie z dnia 26 lutego 2006 r. wraz z potwierdzeniem odbioru,

3)              protokół kontroli PIP,

4)              odpis pozwu wraz z załącznikami,

5)              zaświadczenia z zakładów pracy, w której odmówiono powódce zatrudnienia wyłącznie z powodu braku świadectwa pracy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin