SKARGA dłużnika na postanowienie Komornika Sądowego.rtf

(14 KB) Pobierz

4.                                                                                                               

Łódź, 30.03.2008 r.

Do

Sądu Rejonowego

dla Łodzi-Widzewa

w Łodzi

Wierzyciel: Maciej Stasiak

reprezentowany przez

przedstawiciela ustawowego (matkę)

Annę Stasiak

ul. Alimentacyjna 100 m. 20

90-333 Łódź

Dłużnik: Jan Stasiak

ul. Dziurawa 60

93-000 Łódź

dot. sprawy o sygn.:

XX KMP 1900/05

SKARGA

dłużnika na postanowienie Komornika Sądowego Jana Nowaka przy Sądzie Rejonowym
dla Łodzi-Widzewa
z dnia 4 marca 2008 r.,
doręczone dłużnikowi w dniu 27 marca 2008 r.
w przedmiocie oddalenia wniosku
o umorzenie postępowania egzekucyjnego

Działając w imieniu własnym, wnoszę o uchylenie postanowienia komornika z dnia 4 marca 2008 r., w sprawie o sygn. XX KMP 1900/05, odmawiającego umorzenia postępowania egzekucyjnego w niniejszej sprawie.

Uzasadnienie

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 4 stycznia 2004 r., w sprawie o sygn. I C 2000/03, Jan Stasiak zobowiązany został do spełniania świadczeń alimentacyjnych w kwocie 300 zł miesięcznie na rzecz małoletniego Macieja Stasiaka reprezentowanego przez matkę – Annę Stasiak.

W dniu 2 stycznia 2008 r. dłużnik złożył do depozytu sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa kwotę 1800 zł, z jednoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy.

Złożona do depozytu sądowego kwota jest sumą świadczeń okresowych za 6 miesięcy, do której złożenia dłużnik zobowiązany jest zgodnie z art. 883 § 2 k.p.c., przed złożeniem wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego w trybie powyższego artykułu.

W dniu 10 stycznia 2008 r. dłużnik złożył u komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Postanowieniem z dnia 4 marca 2008 r. komornik wniosek oddalił. 

Dowód: postanowienie komornika.

Dłużnik w niniejszej sprawie uiścił wszystkie wymagalne świadczenia i na bieżąco realizuje wskazany w wyroku sądu okręgowego obowiązek alimentacyjny, spełnia więc przesłanki wskazane w art. 883 § 2 k.p.c., będącego podstawą wnioskowania o umorzenie egzekucji.

Dowód: dowody wpłat. 

Celem postępowania egzekucyjnego jest urzeczywistnienie prawa materialnego, a egzekucja jest narzędziem do jego osiągania, w przypadkach gdy dłużnik dobrowolnie nie realizuje nałożonego na niego obowiązku wskazanego w prawomocnym lub wykonalnym orzeczeniu lub innym tytułem. Jak wskazał w uchwale z dnia 27 listopada 1986 r. w składzie 7 sędziów (zasada prawna) Sąd Najwyższy, sygn. III CZP 40/86 – okoliczność, że egzekucja dotyczy roszczeń o szczególnym charakterze (jakimi są świadczenia alimentacyjne), nie przemawia za stanowiskiem, iż kosztami postępowania egzekucyjnego należy obciążyć dłużnika wywiązującego się ze swoich obowiązków. Ocena zasadności obciążania dłużnika kosztami zbędnej egzekucji należy w takim wypadku do sądu.

W niniejszej sprawie dłużnik spełnia wskazany w wyroku obowiązek alimentacyjny – wierzyciel jest więc stosownie i terminowo zaspokajany. Dalsze prowadzenie postępowania egzekucyjnego naraża dłużnika na zbędne koszty, które umniejszają jego zasoby finansowe. W każdym postępowaniu egzekucyjnym ponoszenie jego kosztów (opłaty komornicze etc.) skutkuje obniżeniem stopnia wypłacalności dłużnika, co z pewnością nie jest celem egzekucji, a tylko jej koniecznym efektem ubocznym. W niniejszej sprawie dalsze prowadzenie postępowania egzekucyjnego jest niecelowe i nieuzasadnione.

Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie.

Jan Stasiak

Załączniki:

1)              postanowienie sądu zezwalające na złożenie kwoty pieniężnej do depozytu sądowego wraz z dowodem złożenia,

2)              postanowienie komornika z dnia 4 marca 2008 r.,

3)              dowody wpłat,

4)              odpis skargi wraz z załącznikami.

 

   

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin