Wytyczne dla wnioskodawców - Program Przygotowanie do Działania na Rynku Europejskim.doc

(215 KB) Pobierz
Wytyczne dla wnioskodawców - Program Przygotowanie do Działania

 

 

 

Jednostka kontraktująca:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

 

 

 

Program Phare 2000 – Pl 0003.07

Krajowy program rozwoju MSP

 

Program Przygotowanie do działania na rynku europejskim

 

 

 

 

WYTYCZNE  DLA  WNIOSKODAWCÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linia budżetowa:

Pl0003.07-05.3 Krajowy program rozwoju MSP

Program Przygotowanie do działania na rynku europejskim

 

 

 


 

Spis Treści                                                                 

15



IV.  Lista załączników              15

                                         

Załącznik A – Wzór wniosku o udzielenie dotacji

Załącznik B – Lista Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF)

Załącznik C – Wzór umowy dotacji

I.               Krajowy program rozwoju MSP - Przygotowanie do działania na rynku europejskim

 

1.               Informacje ogólne

1.1   Informacje podstawowe

 

Program Przygotowanie do działania na rynku europejskim jest realizowany w ramach programu Phare 2000 - Krajowy program rozwoju MSP (PL 0003.07), zgodnie z Memorandum Finansowym podpisanym 29 grudnia 2000 r. pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Komisją Europejską. Krajowy program rozwoju MSP wykorzystuje doświadczenia i rezultaty poprzednich programów wspierających rozwój MSP STEP I i STEP II (Programy Wspierania Przedsiębiorczości w Polsce) wdrażanych w latach 1993- 2000.

 

Jednostką wdrażającą program PL 0003.07 jest Fundusz Współpracy, działający pod nadzorem Pełnomocnika ds. realizacji programu, który jest usytuowany w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

 

Jednostką kontraktującą program jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

 

Program Przygotowanie do działania na rynku europejskim zawiera fundusz dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) państwowych prywatyzowanych ścieżką prywatyzacji bezpośredniej poprzez oddanie przedsiębiorstwa na czas oznaczony do odpłatnego korzystania spółce z udziałem pracowników (czyli drogą leasingu pracowniczego). Fundusz dotacji przewiduje współfinansowanie wdrażania pakietów szkoleniowo-doradczych w zakresie:

-       zarządzanie,

-       marketing,

-       zasoby ludzkie,

-       produkcja,

-       finanse i rachunkowość,

-       jakość,

-       innowacje i transfer technologii.

 

Pakiet szkoleniowo-doradczy wybrany przez klienta – MSP zostanie dostosowany do jego potrzeb przez akredytowanego wykonawcę i przedstawiony przez przedsiębiorcę do współfinansowania z funduszu dotacji jako jego indywidualny projekt szkoleniowo-doradczy.

 

Pakiety szkoleniowo-doradcze zostały przygotowane przez akredytowanych wykonawców i wstępnie wybrane podczas procesu akredytacji.

 

1.2   Cel programu na lata 2001-2003

 

Celem programu jest umocnienie pozycji rynkowej oraz rozwój potencjału sprywatyzowanych małych i średnich przedsiębiorstw w celu poprawienia ich gotowości do działania na jednolitym rynku europejskim.

 

Cel zostanie osiągnięty poprzez wdrażanie indywidualnych projektów szkoleniowo-doradczych ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry zarządzającej oraz pracowników w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa.

 

 

 

1.3              Budżet funduszu dotacji

 

Budżet funduszu dotacji wynosi 1 mln EUR ze środków Unii Europejskiej oraz 0,33 mln EUR z budżetu państwa.

 

Wysokość przyznawanej dotacji

 

Kwoty dotacji muszą się mieścić w następującym przedziale:

·         minimalna kwota:              1.500,00 EUR

·         maksymalna kwota:              10.000,00 EUR

 

Dotacja nie może przekroczyć 80% kwalifikowanych kosztów projektu (patrz również punkt 2.1.4.). Pozostała część kosztów szkolenia musi być finansowana ze środków wnioskodawcy.

 

II.              Zasady dotyczące udzielania dotacji

 

Poniższe Wytyczne, zgodne z „Vademecum zarządzania dotacjami” przyjętym przez Komisję Europejską w 1998 r, określają podstawowe zasady składania wniosków i uczestnictwa w projektach współfinansowanych z programu. Pomoc udzielana w ramach programu jest zgodna zapisami ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców z dnia 30 czerwca 2000 r. oraz ustawy o finansach publicznych z dnia 26 listopada 1998 r.

 

2.1              Kryteria kwalifikacyjne

 

Istnieją trzy kategorie kryteriów kwalifikacyjnych. Dotyczą one:

 

·         charakterystyki wnioskodawców uprawnionych do ubiegania się o dotację (punkt 2.1.1.),

·         projektów szkoleniowo-doradczych, na które może być przyznana dotacja (punkt 2.1.3.),

·         kategorii kosztów, możliwych do dofinansowania z funduszu dotacji (punkt 2.1.4.).

 

2.1.1              Wymagania wobec wnioskodawców: kto może ubiegać się o dotację

 

Wnioskodawca ubiegający się o dotację musi spełniać n/w kryteria:

 

·         być małym lub średnim przedsiębiorcą1 i w dniu złożenia wniosku znajdować się na liście małych i średnich przedsiębiorstw państwowych prywatyzowanych drogą leasingu pracowniczego, sporządzonej i aktualizowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Lista ta jest dostępna w internecie na stronach PARP pod adresem http://www.parp.gov.pl w kolumnie przetargi/konkursy.

·         być bezpośrednio odpowiedzialnym za przygotowanie i zarządzanie projektem (nie może pełnić roli pośrednika),

·         mieć odpowiednie środki finansowe zapewniające płynną i terminową realizację działań.

 

Potencjalni wnioskodawcy nie są uprawnieni do ubiegania się o dotację, jeżeli:

 

·         ogłoszona została ich upadłość lub są w trakcie likwidacji, znajdują się pod zarządem komisarycznym, przystąpili do postępowania układowego z wierzycielami, zawiesili prowadzenie działalności lub znajdują się w podobnej sytuacji wynikającej z przepisów prawa,

·         zostało wszczęte postępowanie upadłościowe,

·         zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo związane z działalnością zawodową,

·         są winni poważnego wykroczenia w zakresie działalności zawodowej, potwierdzonego w dowolny sposób, który uznany zostanie za uzasadniony,

·         zalegają z opłacaniem podatków i opłat,

·         zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne,

·         stwierdzone zostaną wobec nich nieprawidłowości w udzielaniu wymaganych przez jednostkę kontraktującą informacji, warunkujących udział w programie Przygotowanie do działania na rynku europejskim,

·         stwierdzono, iż w istotny sposób nie spełnili zobowiązań wynikających z innych umów zawartych w ramach innych programów pomocowych Unii Europejskiej,

·         stwierdzono, że próbowali wejść w posiadanie poufnych informacji lub wywrzeć wpływ na decyzję komisji lub jednostki kontraktującej w trakcie procesu oceny wniosków w bieżącym lub poprzednich zaproszeniach do składania wniosków o dotację,

·         na realizację działań objętych wnioskiem otrzymali pomoc z innych środków  publicznych.

·         nie wypełniają zobowiązań wynikających z umowy leasingowej z Ministerstwem Skarbu, np. były opóźnienia w opłatach rat leasingowych lub kwoty rat były niezgodne z ustalonymi.

 

2.1.2          Współuczestnictwo

 

Wnioskodawcy muszą składać wnioski samodzielnie. Wnioski złożone w konsorcjum z innymi podmiotami zostaną odrzucone.

 

2.1.3          Wymagania dotyczące projektów szkoleniowo-doradczych, na które udzielana jest dotacja

 

Wielkość projektów

 

§         Kwota: nie ma ograniczeń co do całkowitej wartości realizowanego projektu, jednakże kwota dotacji musi być zgodna z minimalnym i maksymalnym limitem określonym w p. I.1.3.

 

§         Działania szkoleniowo-doradcze powinny zostać zakończone do dnia 30 czerwca 2003 r.

 

Obszar geograficzny

 

Działania muszą być realizowane na terenie Polski.

 

Rodzaj działań

 

Wszystkie zgłoszone wnioski muszą dotyczyć wdrożenia kwalifikowanych działań szkoleniowo-doradczych opisanych poniżej.

 

Szkolenia uznaje się za kwalifikowane, jeżeli są zorganizowane i przeprowadzone przez akredytowanych wykonawców – firmy szkoleniowo-doradcze akredytowane przez jednostkę kontraktującą do przeprowadzania szkoleń na rzecz uczestników programu funduszu dotacji.

 

Lista akredytowanych wykonawców jest dostępna w internecie na stronach jednostki kontraktującej http://www.parp.gov.pl Opis pakietów szkoleniowo-doradczych proponowanych przez każdego wykonawcę jest dołączony do tej listy.

 

Akredytacja wykonawców będzie prowadzona do 31 stycznia 2003 r. Informacje dotyczące zasad akredytacji i dokumenty aplikacyjne dla potencjalnych wykonawców są dostępne w internecie na stronach jednostki kontraktującej pod adresem: http://www.parp.gov.pl

 

Działania, które mogą być finansowane z programu muszą być przedstawione w formie indywidualnych projektów szkoleniowo-doradczych opracowanych na podstawie pakietów szkoleniowo-doradczych załączonych do listy akredytowanych wykonawców. Projekt musi być przygotowany z pomocą potencjalnego wykonawcy i przedstawiony do współfinansowania z funduszu dotacji jako indywidualny projekt wnioskodawcy. Pakiety muszą być przygotowane zgodnie z wymaganiami i rekomendacjami zamieszczonymi w Wytycznych do przygotowania pakietów szkoleniowo-doradczych (Załącznik nr 2 do Zaproszenia do składania wniosków na świadczenie usług).

 

Liczba wniosków złożonych przez jednego wnioskodawcę

 

Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek. Dotacja przyznana na każdy projekt nie może być mniejsza niż 1.500,00 euro, a suma wszystkich przyznanych dotacji nie może przekroczyć 10.000,00 euro.

 

2.1.4          Wymagania dotyczące kosztów możliwych do finansowania z funduszu dotacji

 

W celu wyliczenia wartości dotacji brane są pod uwagę wyłącznie koszty kwalifikowane. Szczegółowe informacje na temat kosztów podano poniżej. W związku z tym kosztorys projektu stanowi oszacowanie maksymalnego kosztu projektu i jednocześnie górnego pułapu kosztów kwalifikowanych. Zwraca się uwagę wnioskodawcom, że koszty kwalifikowane muszą być poniesione w rzeczywistości i nie mogą przybierać formy zryczałtowanej.

 

Przedstawione wnioski o dotację będą rekomendowane do otrzymania dotacji pod warunkiem, że w trakcie procesu kwalifikacji, poprzedzającego zawarcie umowy dotacji, nie zostaną stwierdzone okoliczności powodujące konieczność dokonania zmian w kosztorysie projektu. W uzasadnionych przypadkach jednostka kontraktująca może żądać wyjaśnień lub dokonać samodzielnego zmniejszenia pozycji kosztów.

 

Wnioskodawcy są zatem zobowiązani do przedstawienia realistycznego kosztorysu gwarantującego rentowność przedsięwzięcia, w oparciu o szacowane rzeczywiste koszty.

 

Koszty kwalifikowane

 

Koszty mogą być kwalifikowane, jeżeli spełnią następujące warunki:

·         są kosztami niezbędnymi do realizacji projektu; zostaną uwzględnione w umowie dotacji stanowiącej załącznik do niniejszych Wytycznych (Załącznik C), są zgodne z zasadami gospodarki finansowej opartej za zasadach bilansowych, w szczególności zaś – najkorzystniejszej relacji nakładów do rezultatów;

·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin