FFF_0071.RTF

(14 KB) Pobierz

VI.13. UMOWA O WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ

W ZAKRESIE PRZEWOZÓW MIĘDZYNARODOWYCH

 

 

zawarta w dniu ....................... r. w ........................., pomiędzy:

1. ......................................... z siedzibą w .................................... przy ul. ...................................., zwanym dalej Zleceniodawcą,

reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,

 

oraz

 

2. ......................................... z siedzibą w .................................... przy ul. ...................................., numer KRS ......................... zwanym dalej Przewoźnikiem, reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,

 

o następującej treści:

 

 

§ 1

 

Niniejsza umowa określa zasady współpracy stron w zakresie przewozów międzynarodowych środkami transportu samochodowego.

 

§ 2

 

W zakresie niniejszej umowy Przewoźnik będzie dokonywał przewozów na zlecenie Zleceniodawcy na rzecz wskazanych przez niego odbiorców.

 

§ 3

 

1. Strony zobowiązują się wykonywać zobowiązania wynikające z niniejszej umowy z należytą starannością wymaganą w obrocie profesjonalnym, dbałością o zachowanie dobrego imienia i wzajemnych interesów gospodarczych oraz wedle najlepszej wiedzy i umiejętności.

2. Przewoźnik oświadcza, że posiada wszelkie niezbędne uprawnienia wymagane przez obowiązujące przepisy do świadczenia na rzecz Zleceniodawcy usług przewozowych w transporcie międzynarodowym.

 

§ 4

 

Strony zobowiązują się do zachowania tajemnicy handlowej, obejmującej wszelkie informacje handlowe, które uzyskały w związku z realizacją niniejszej umowy.

 

§ 5

 

1. Przewoźnik będzie wykonywał przewozy na podstawie planu przewozów, przygotowanego przez Zleceniodawcę, obejmującego tydzień (od poniedziałku do niedzieli), zwanej dalej planem tygodniowym.

2. Zleceniodawca jest zobowiązany przedstawić plan tygodniowy na kolejny tydzień nie później niż do piątku tygodnia poprzedniego. Plan tygodniowy może zostać przedstawiony Przewoźnikowi listem, pocztą elektroniczną lub faksem.

3. W przypadku nieprzedstawienia Przewoźnikowi planu tygodniowego w terminie określonym w ust. 2 Przewoźnik może odmówić wykonania przewozu, jeżeli okres pomiędzy terminem planowanego przewozu i zawiadomieniem Przewoźnika go o tym fakcie jest krótszy niż ... (...............) dni robocze.

4. W odniesieniu do każdego przewozu ujętego w planie tygodniowym Zleceniodawca określi co najmniej termin przewozu, ładunek, punkty docelowe oraz termin rozpoczęcia przewozu.

 

§ 6

 

1. Niezależnie od planów przewozu Przewoźnik jest zobowiązany dokonać przewozu na podstawie jednostkowego zlecenia Zleceniodawcy, przesłanego listem, pocztą elektroniczną lub faksem, na co najmniej ... (...............) dni robocze przed planowanym terminem rozpoczęcia przewozu.

2. Zlecenie powinno określać w szczególności termin przewozu, ładunek, punkty docelowe oraz termin rozpoczęcia przewozu.

 

§ 7

 

1. W terminie określonym w zleceniu jako termin rozpoczęcia przewozu Przewoźnik podstawia pod wskazane miejsce środek transportowy. Czynności ładunkowe dokonuje Zleceniodawca lub inny wskazany przez niego podmiot.

2. Przewoźnik może odmówić przyjęcia towaru, jeżeli stan ładunku lub sposób opakowania uniemożliwiają dokonanie przewozu bez uszkodzenia lub zniszczenia ładunku.

 

§ 8

 

Z chwilą dokonania załadunku Przewoźnik przejmuje ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia lub zniszczenia ładunku. Ryzyko przechodzi na odbiorcę w chwili rozpoczęcia wyładunku.

 

§ 9

 

List przewozowy CMR wystawia Zleceniodawca i wydaje Przewoźnikowi wtórnik tego listu.

 

§ 10

 

Koszt ubezpieczenia przewożonego przez Przewoźnika ładunku ponosi Przewoźnik.

 

§ 11

 

Przewoźnikowi przysługuje prawo do ustalenia trasy przewozu między punktami docelowymi, w szczególności obejmuje ono wybór przejść granicznych.

 

§ 12

 

Przewoźnik może powierzyć wykonanie przewozu innym przedsiębiorcom zajmującym się działalnością transportową i spedycyjną na całej trasie przewozu lub jej części, pod warunkiem, że posiadają oni wszelkie stosowne uprawnienia do dokonywania przewozów w transporcie międzynarodowym.

 

§ 13

 

Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za różnice wagowe i ilościowe stwierdzone przy rozładunku, jeżeli nie przekraczają one norm ubytków naturalnych oraz przy zgodnej liczbie sztuk i nienaruszonych opakowaniach wchodzących w skład ładunku.

 

§ 14

 

1. Za każdy wykonany przewóz Przewoźnikowi przysługuje wynagrodzenie według stawek określonych w załączniku do niniejszej umowy.

2. Załącznik, którym mowa w ust. 1 stanowi integralną część umowy. Każda zmiana jego treści, za wyjątkiem określonym w ust. 3, wymaga zmiany niniejszej umowy.

3. Zmiana kosztów przewozu, a w szczególności podwyższenie kosztów cen paliwa lub jakichkolwiek opłat związanych z dokonywanym przewozem uzasadnia zmianę załącznika zawierającego stawki wynagrodzenia Przewoźnika. W takim przypadku zmiany może dokonywać Przewoźnik. Zmiany nie mogą być dokonywane częściej niż raz na 3 miesiące.

 

§ 15

 

1. Wynagrodzenie będzie wypłacane Przewoźnikowi na podstawie faktury płatnej w terminie dwudziestu jeden dni od daty wystawienia. Dniem zapłaty jest data wpływu środków na rachunek bankowy Przewoźnika.

2. Datą wystawienia faktury jest data zakończenia przewozu.

 

§ 16

 

1. Zleceniodawca dokona przelewu kwoty wynagrodzenia na rachunek bankowy Przewoźnika ulokowany w .........................numer ................................................

2. Zleceniodawca oświadcza, że posiada numer NIP ................... i upoważnia Przewoźnika do wystawienia faktury bez jego podpisu.

 

§ 17

 

Niniejsza umowa została podpisana na czas nieokreślony i obowiązuje od dnia podpisania przez strony.

 

§ 18

Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej listem poleconym na adres siedziby drugiej strony umowy pod rygorem bezskuteczności.

 

§ 19

 

Wszelkie zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

 

§ 20

 

W zakresie nieuregulowanym stosuje się przepisy prawa przewozowego i konwencji o międzynarodowym przewozie drogowym.

 

§ 21

 

Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy strony rozstrzygać będą w sposób polubowny. W przypadku braku możliwości polubownego rozstrzygnięcia sporu właściwym dla jego rozpatrzenia będzie sąd siedziby Zleceniodawcy.

 

§ 22

 

Niniejsza umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

 

 

 

 

..........................................                   ...........................................

              Zleceniodawca                                                              Przewoźnik

Zgłoś jeśli naruszono regulamin