Rachunek kosztów działań w logistyce.docx

(4350 KB) Pobierz
Rachunek Kosztów Działań w Logistyce

 

 


motion.jpg

Wstęp

Niniejszy podręcznik ma na celu zapoznanie czytelnika z problematyką kosztów wynikających z realizacji procesów logistycznych. Ze względu na typowe dla logistyki podejście procesowe dla analizy kosztów tego obszaru zastosowano metodykę rachunku kosztów działań, bazującą na identyfikacji i rozliczaniu kosztów poszczególnych zadań i procesów.

Podręcznik składa się z trzech części – w pierwszej z nich przedstawiona jest geneza, podstawowe pojęcia i metodyka rozliczania kosztów działań, w drugiej zaprezentowano wybrane podejścia do identyfikacji kosztów logistyki, w trzeciej zaś ujęto przykłady i studia przypadku dotyczące wdrażania i stosowania Rachunku Kosztów Działań w logistyce.

Podręcznik obejmuje zarówno prezentację wymienionych wyżej zagadnień z punktu widzenia literatury, analizę przykładów i zadań z zakresu stosowania rachunku kosztów działań w logistyce jak i propozycje zadań do samodzielnego rozwiązania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawartość

Rachunek kosztów działań              5

Geneza rozliczania kosztów wykorzystaniem modelu ABC              5

Podstawowe założenia modelu ABC(Zieliński, 2007)              6

Podstawowe pojęcia i definicje w rachunku kosztów działań              7

Identyfikacja działań realizowanych w przedsiębiorstwie              8

Ustalenie kosztów wyodrębnionych działań              13

Określanie nośników kosztów działań              14

Rozliczanie kosztów pośrednich poszczególnych działań na obiekty kosztów              15

Zasoby w rachunku kosztów działań              15

Zasobowy rachunek kosztów              15

Koszty niewykorzystanych zasobów              16

Zarządzanie kosztami działań              18

Operacyjne ABM              19

Strategiczne ABM              20

Wdrażanie rachunku kosztów działań              24

Logistyka              27

Geneza i rozwój logistyki              27

Definicje logistyki              28

Procesy logistyczne              30

Opracowanie zamówień klienta              31

Zarządzanie zapasami              31

Zarządzanie przepływem materiałów              32

Transport              32

Magazynowanie              33

Zarządzanie opakowaniami              34

Komunikacja              34

Zarządzanie logistyką              35

Koszty logistyki              36

Definicje kosztów logistyki              36

Podział kosztów logistyki              37

Koszty stałe i koszty zmienne              37

Koszty bezpośrednie i koszty pośrednie              38

Koszty unormowane i koszty swobodne              38

Globalne koszty logistyki              38

Rachunek kosztów działań w logistyce              40

Kalkulacja kosztów zaopatrzenia              41

Studia przypadku i najlepsze praktyki              42

Zasobowy rachunek kosztów              42

Rozliczanie kosztów niewykorzystanych zasobów              46

Rachunek kosztów działań w zarządzaniu (ABC/M)              51

Wdrażanie rachunku kosztów działań              74

Pytania kontrolne              85

Zadania              86

Bibliografia              86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rachunek kosztów działań

Rachunek kosztów działań (ABC – Activity Based Costing) to współczesne podejście do problematyki kosztów od którego oczekuje się nie tylko wiarygodnych danych dotyczących źródeł kosztów, ale również danych ułatwiających podejmowanie decyzji w wielu obszarach zarządzania strategicznego. Popularność tego modelu wynika z jego efektywności i niejakiej spójności z charakterystycznym dla współczesnego zarządzania podejściem procesowym.

W niniejszym rozdziale zaprezentowane zostaną kwestie dotyczące genezy rachunku kosztów, istota tej metody, podstawowe pojęcia i terminy w niej  wykorzystywane oraz kolejne etapy rozliczania kosztów. Przedstawiona zostanie metodyka wdrażania rachunku kosztów działań oraz potencjalne obszary zarządzania, w których może być stosowana jako narzędzie wspomagające proces podejmowania decyzji.

Zastosowanie rachunku kosztów działań ma wpływ na różne obszary działalności przedsiębiorstwa, w tym (Wnuk-Pel, 2009):

·         Marketing: istotnym elementem są w tym zakresie decyzje cenowe,  od nich zależy wielkość popytu, pozycja na tle konkurencji,  stosowane narzędzia marketingowe itp.;

·         Produkcja: identyfikacja działań przynoszących zyski i tych generujących koszty, decyzje dotyczące usprawniania działań lub eliminacji tych generujących zbędne koszty, czyli organizacji i doskonalenia procesów;

·         Księgowość: decyzje dotyczące inwestycji, analiza efektywności inwestycji, identyfikacja obszarów generujących koszty.

Rachunek kosztów działań znajduje zatem potencjalne zastosowanie we wspomaganiu szeregu decyzji, zarówno operacyjnych, jak i strategicznych, dotyczących asortymentu, klientów, dostawców i procesów. Może dzięki temu stanowić pomocne narzędzie w procedurze reengineeringu, gdzie ocena efektywności i rentowności jest kluczowa dla poprawności i sukcesu usprawniania organizacji (Tatsiopoulos I.P., 2000).

Rachunek kosztów działań może być wykorzystywany też do oceny potencjalnych partnerów, do doboru przedsiębiorstw realizujących procesy logistyczne na rzecz innych organizacji, czyli wyboru dostawców usług 3PL (Griful-Miquela, 2001).

Geneza rozliczania kosztów wykorzystaniem modelu ABC

Model ABC jako narzędzie służące do rozliczania kosztów został opracowany w odpowiedzi na konkretne problemy, czy też trudności, przed którymi stanęły współczesne przedsiębiorstwa. Problemy te wyniknęły zarówno z pewnych uwarunkowań zewnętrznych, takich jak sytuacja na rynku surowców i pracy, jak i wewnętrznych, związanych ze zmianą obowiązujących konkurencyjnych modeli zarządzania. Malejący udział i koszt pracy ludzkiej, charakterystyczny dla branży wytwórczej, rosnąca złożoność i różnorodność produktów i procesów technologicznych sprawiają, że coraz większy jest udział i znaczenie kosztów pośrednich (tych nie związanych bezpośrednio z realizacją procesów podstawowych, a raczej z ich przygotowaniem, opracowaniem).

Charakterystyczne dla współczesnych przedsiębiorstw jest:

¨      Funkcjonowanie w warunkach globalnej konkurencji, rozwój konkurencji zaś prowadzi w naturalny sposób do zmian w zakresie technologii, automatyzacji procesów wytwarzania, poszerzenia oferty produktów, skrócenia cyklu ich życia;

¨      Dążenie do poprawiania efektywności procesów, wdrażanie najlepszych dostępnych technologii, przy czym zmiany w technologii prowadzą do zmian w strukturze kosztów (spadek udziału płac bezpośrednich w kosztach wytworzenia, spadek udziału kosztów materiałów bezpośrednich),

Powyższe kwestie wpływają na wzrost znaczenia i udziału kosztów pośrednich w kosztach ogólnych przedsiębiorstwa, a podstawowe czynniki wpływające na procedury ujmowania i kontroli i rozliczania kosztów pośrednich są następujące (Wnuk-Pel, 2009):

¨      Poziom i zmiany w poziomie kosztów pośrednich przedsiębiorstwa,

¨      Różnorodność produktów oraz złożoność procesów zachodzących w przedsiębiorstwie,

¨      Liczba i zróżnicowanie stanowisk pracy, stopień mechanizacji, technologie.

Obowiązujące metody rozliczania kosztów pośrednich były odpowiednie w innych warunkach rynkowych, gdzie asortyment przedsiębiorstwa był ograniczony, a koszty materiałów  i płac bezpośrednich miały znacznie większy udział w kosztach wytworzenia niż koszty pośrednie. W takiej sytuacji uproszczona kalkulacja kosztów pośrednich, nawet jeśli była obarczona sporym błędem, nie wpływała w sposób istotny na wycenę produktu (Wnuk-Pel, 2009).  Rosnący udział kosztów pośrednich (zarówno wydziałowych, jak i ogólnozakładowych) w kosztach całkowitych, jak i fakt iż kierownictwo  potrzebuje informacji dotyczących podejmowanych decyzji (ocena rentowności, gospodarności) i umożliwiających motywowanie oraz kontrolę, sprawia, że konieczne jest konieczne jest dokładne i szczegółowe zidentyfikowanie kosztów pośrednich i właściwe ich rozliczenie na produkty.

Tradycyjny system rachunku kosztów może prowadzić do znaczących zniekształceń w kalkulacji kosztów, poszukiwano zatem metody, która zapewni (Wnuk-Pel, 2009):

¨      Poprawę informacji o kosztach do podejmowania decyzji cenowych,

¨      Poprawę analizy  rentowności w przekroju  produktów, klientów, działań oraz wydziałów,

¨      Poprawę miar działalności ośrodków odpowiedzialności,

¨      Poprawę znajomości przyczyn powstawania kosztów.

Metodyka taka została opracowana w połowie lat osiemdziesiątych jako odpowiedź na zapotrzebowanie na dostęp do dokładnych informacji na temat zużywanych zasobów i kosztów, które generują produkty, usługi, obsługa klientów i kanały dystrybucji (Robert S. Kaplan, 2002).

Rachunek kosztów działań jest prezentowany w Polsce zarówno z dobrej, jak i złej strony. Negatywna ocena tej metody wynika przede wszystkim z przeświadczenia o ogromnej ilości danych, które trzeba pozyskać i analizować i o problemach związanych z wdrożeniem tak złożonego podejścia. Prawidłowe zbudowanie modelu ABC pozwala jednak wyeliminować te kwestie i korzystać z zalet tej metody, wynikających z przyczynowo-skutkowego przypisywaniu kosztów wykonanych działań (czynności) do poszczególnych klientów i produktów. Rozwinięcie ABC w ABC/M, czyli wykorzystanie rachunku kosztów w zarządzaniu rozszerza jeszcze zakres potencjalnych korzyści, które można uzyskać dzięki rozliczaniu kosztów działań (Zieliński, 2007).

Podstawowe założenia modelu ABC(Zieliński, 2007)

Rachunek kosztów działań ma zatem odpowiedzieć na istotne pytania dotyczące zużywanych w przedsiębiorstwie zasobów i kosztów jakie niosą za  sobą produkty, procesy i klienci, w tym (Robert S. Kaplan, 2002):

·         Jakim działaniom służą zasoby przedsiębiorstwa?

·         Jak kosztowne są działania przedsiębiorstwa oraz procesy gospodarcze?

·         Dlaczego przedsiębiorstwo musi realizować poszczególne działania i procesy gospodarcze?

·         Jaka część każdego z działań dotyczy produktów, usług i klientów przedsiębiorstwa?

Odpowiadając na te pytania model ABC jest związaną z działaniami, ekonomiczną mapą kosztów (Robert S. Kaplan, 2002). Podstawowym założeniem tej metodyki jest fakt, iż zasoby są zużywane są przez działania, więc pierwszym etapem rachunku kosztów działań jest identyfikacja działań występujących w przedsiębiorstwie. Następnie ustala się koszty tych działań i przy pomocy nośników kosztów działań rozlicza je na produkty przedsiębiorstwa (patrz rys.1)

 

Rysunek 1: Etapy rachunku kosztów działań

Źródło: (Wnuk-Pel, 2009)

Omówienie etapów rachunku kosztów działań przedstawionych na powyższym rysunku wymaga jednak wprowadzenia pojęć wykorzystywanych w tej metodzie, tak by jej prezentacja była jednoznaczna i zrozumiała.

Podstawowe pojęcia i definicje w rachunku kosztów działań...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin