Opis do Kluby.docx

(12 KB) Pobierz

              Podczas planowania nowej inwestycji jednym z najważniejszych czynników jest dostęp do infrastruktury technicznej. Koszta które musiały by zostać poniesione aby zapewnić odpowiednią tego typu infrastrukturę często są tak duże, że skutecznie zniechęcają do podejmowania działań na dogodnym z innych względów terenie, zwłaszcza firmom które nie posiadają bardo dużego kapitału na start. Z punktu widzenia logistycznego zaplanowania najlepszego miejsca są: sieć energetyczna, każda działalność jest w dużym stopniu uzależniona od mniejszego lub większego dostępu do elektryczności. Istotna również jest  sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz potrzebne do tego oczyszczalnie ścieków. Oczywiście, bardzo ważna jest też infrastruktura drogowa bez której ciężko by było dotrzeć do zakładu zarówno pracownikom jak i klientom czy dostawcom.

              Wymienione wcześniej czynniki zostały uwzględnione w naszej analizie która ma na celu odpowiedzenie na pytanie która z gmin regionu Krakowskiego ma najlepsze warunki do lokalizacji przemysłu. Wykorzystana metoda skupia przede wszystkim uwagę na wskaźnikach, które w ścisły sposób korelują ze średnią wartością wskaźnika dla całego regionu. W ten sposób możemy zobaczyć wynik w postaci graficznej przedstawionej na kartogramie, gdzie nim ciemniejszy kolor tym wszystkie wskaźniki wyglądają lepiej w porównaniu do średniej wartości.

              Zdecydowanym liderem jest miasto Kraków, wszystkie wskaźniki są powyżej średniej co pozwoliło na osiągnięcie oceny 90 punktów na 90 możliwych. Tak duże miasto jak Kraków w oczywisty sposób sprzyja technicznie wszelkiej działalności, jednak z uwagi na często wysokie koszta związane z stworzeniem inwestycji na terenie miasta może w perspektywie czasu być nieekonomiczne z powodu chociażby wysokich podatków za teren na którym znajdzie się zakład. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia warto również zwrócić uwagę na gminy Skawina, Zabierzów oraz Siepraw. Wszędzie tam wysokość większości wskaźników jest na bardzo wysokim poziomie. Gminy takie jak Tokarnia, Raciechoice, Pcim, Słomniki, Wiśniowa, Drwina oraz Trzyciąż, technicznie są bardzo słabo rozwinięte, i jeżeli inwestor zdecyduje się na umiejscowienie właśnie tam swojego przedsiębiorstwa będzie najprawdopodobniej musiał ponieść bardzo duże koszty związane z zapewnieniem wszelkich potrzebnych mediów.

              Niektóre zakłady nie mają tak bardzo dużych wymagań co do dostępu do wszystkich z wymienionych elementów, dlatego też należałoby się przyjrzeć już indywidualnie każdej z gmin. Bardzo często niektóre rodzaje infrastruktury mają najwyższy możliwy wskaźnik dla danego elementu, mimo, że sumarycznie gmina nie wypada najlepiej. Taki wskaźnik jak Przepustowość w m3/dobę oczyszczalni ścieków jest bardzo zawyżony z uwagi na znajdujące się w Skawinie i Krakowie oczyszczalnie o bardzo dużej przepustowości co sprawia, że w pozostałe gminy wyglądają na ich tle bardzo słabo. Więc metoda mimo, że dość dobra niestety nie jest idealna i wyniki powinny być rozpatrywane indywidualnie dla potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin