1. Istota organizacji:
2. Interdyscyplinarność teorii organizacji:
Szczególna złożoność organizacji wynika ze stopnia skomplikowania zjawisk społecznych oraz z wysoko rozwiniętych technik. Dlatego też teoria organizacji i zarządzania zmuszona jest czerpać z dorobku różnych pokrewnych nauk. Z tego powodu teoria organizacji i zarządzania zaliczana jest do nauk interdyscyplinarnych.
Interdyscyplinarność teorii organizacji i zarządzania polega na tym, że dana dziedzina naukowa na wspólny obszar z innymi dziedzinami. Ten wspólny obszar może obejmować ten sam przedmiot, metody lub techniki badań. Organizacja składa się z ludzi, stąd wynika powiązanie teorii organizacji i zarządzania z takimi naukami jak: socjologia, psychologia. Z połączenia socjologii i zarządzania powstały nowe nauki społeczne- socjologia pracy, socjologia organizacji, itd. Z połączenia psychologii i organizacji narodziła się, np. psychologia organizacyjna.
3. Podstawowe nurty występujące w teorii zarządzania i organizacji:
Przedłużeniem nurtu klasycznego jest nurt neoklasyczny. Oba opierają się na uogólnieniu praktycznych doświadczeń i zajmują się głównie problemem wysokiej efektywności organizacji.
pciola1