praca licencjacka.docx

(311 KB) Pobierz
OLSZTYŃSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA

im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie

WYDZIAŁ NAUK EKONOMICZNO-SPOŁECZNYCH

Kierunek: Europeistyka

 

 

logo

 

 

Monika Pszczółkowska, Barbara Wojsław

 

 

 

Informatyzacja Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie

 

 

                                                       

Projekt wykonany

                                                                              pod kierunkiem

 

dr Z. Migus-Bębnowicz 

 

 

 

Olsztyn 2012

Spis treści

Wstęp ......................................................................................................................................

1. Charakterystyka Unii Europejskiej ................................................................................

1.1. Pojęcie Unii Europejskiej..................................................................................................

1.2.  Cele Unii Europejskiej.....................................................................................................

1.3 . Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.......................................................................

1.4. Programy operacyjne i fundusze strukturalne na lata 2007 - 2008...................................

                 1. 4. 1.  Europejski Fundusz Społeczny (EFS).............................................................

                 1. 4. 2.  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego...................................................

                1. 4. 3.  Europejski Fundusz Rolny Rozwoju Obszarów Wiejskich ............................

                 1. 4. 4. Europejski Fundusz Rybacki............................................................................

1.5. Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007 - 2013 ...................................................

              1. 5. 1 Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 ........

              1. 5. 2. Oś priorytetowa 7: "Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego"...............

              1. 5. 3 Działanie 7. 2: "Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych" oraz  Poddziałanie 7. 2. 1: "Usługi i aplikacje dla obywateli"

1. 6. Pojęcie i cele informatyzacji...........................................................................................

              1. 6. 1. Informatyzacja placówek opieki zdrowotnej....................................................

              1. 6. 2. Informatyzacja ochrony zdrowia w  województwie Warmińsko-mazurskim................................................................................................................................

2. Charakterystyka badanego podmiotu ……………….....................................................

2.1. Informatyzacja Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie...................................................................................................................................

2.3. Założenia i realizacja projekt............................................................................................

3. Wyniki badań własnych ……………………………………………………...................

3.1. Analiza ……………………………………………………………….............................

4. Podsumowanie i wnioski końcowe……………………………………................……...

Bibliografia ……………………………………………………………….................……....

Spis tabel ………………………………………………………………................………

Spis rysunków …………………………………………………………….................……...

 

 

 

Wstęp

              Niniejsza praca jest próba oceny jakie znaczenie dla współczesnych placówek ochrony zdrowia ma ich informatyzacja. Informatyzacja placówek ochrony zdrowia, w tym wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, to obecnie jedno z trudniejszych zagadnień inwestycyjnych w ochronie zdrowia. Z jednej strony wszyscy dostrzegają zalety informatyzacji i rozumieją jej nieuchronność, z drugiej – wysoki koszt tego typu przedsięwzięć, zwłaszcza w opiece zdrowotnej, gdzie mamy do czynienia z danymi wrażliwymi, powoduje, że na ich zrealizowanie we własnym zakresie stać tylko nielicznych. Skorzystanie ze środków unijnych wydaje się często jedynym możliwym rozwiązaniem.

              Unia Europejska proponuje państwom członkowskim ogromne środki finansowe, które można kierować na różne inwestycje wspierające rozwój gospodarki. Placówki służb zdrowia mogą również przeznaczyć fundusze unijne na szeroko pojętą informatyzację. Maksymalna wysokość pomocy jaką placówki te mogą uzyskać wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

              Przeprowadzenie kompleksowej informatyzacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie umożliwa m.in. pełną ewidencję zdarzeń medycznych i przebiegu leczenia, wytwarzanie elektronicznej dokumentacji medycznej, pełne i kompleksowe zarządzanie obrotem lekiem, elektroniczne przekazywanie zleceń i wyników badań diagnostycznych, pełną elektroniczną obsługę pracowni diagnostycznych, elektroniczną ewidencję kosztów leczenia pacjenta, rozliczanie, ewidencję świadczeń, umów, kontraktów wraz z wyceną archiwizacji danych, rejestrację pacjentów on - line, kontrolę kosztów, tworzenie analiz zarządczych placówką.

              Metody badawcze jakie zostały użyte do sporządzenia niniejszej pracy to: analiza dokumentów istniejących,  wywiad indywidualny, opinie eksperckie, analiza zawartości tekstu.

              W pracy wykorzystano publikacje książkowe dotyczące problematyki informatyzacji głównie służby zdrowia.

              Korzystano również z informacji dostępnych na stronach internetowych dotyczących aktualnych wiadomości związanych z Funduszami Unii Europejskiej na lata 2007 - 2013.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I: Charakterystyka Unii Europejskiej

 

 

 

1.1   Pojęcie Unii Europejskiej

             

 

              Unia Europejska jest szczególną formą współpracy państw, której specyficzny charakter opiera się na połączeniu elementów typowych dla suwerennego państwa z elementami charakterystycznymi dla międzynarodowych organizacji politycznych i gospodarczych[1].

 

Rys. 1. Państwa w Unii Europejskiej,

Źródło: http://www.kanon-uw.pl/unia-europejska

 

              Unia Europejska to gospo­dar­czo-polityczny związek demokratycznych krajów europejskich (dwudziestu siedmiu od 1 stycznia 2007 r.),  powstały 1 listopada 1993 na mocy Traktatu z Maastricht. Związek ten jest efektem wieloletniego procesu integracji politycz­nej, gospo­darczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej.

              Określenie jej istoty nie jest zadaniem łatwym – gdyż jak utrzymuje I. Popiuk-Rysińska – UE nie jest nową organizacją międzynarodową i nie ma zdolności do działania w sferze prawa międzynarodowego. Organizacjami międzynarodowymi i podmiotami prawa międzynarodowego są nadal Wspólnoty[2].

Unii Europejskiej zawdzięczamy pół wieku pokoju, stabilności i dobrobytu oraz pomoc w podnoszeniu standardów życia. Zawdzięczamy jej również wprowadzenie jednolitej waluty europejskiej i stopniowe budowanie jednolitego ogólnoeuropejskiego rynku, na którym przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału między państwami członkowskimi jest tak swobodny jak w obrębie jednego kraju.

              Unia Europejska aktywnie promuje prawa człowieka i system demokratyczny oraz zawiera najambitniejsze na świecie cele redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach walki ze zmianami klimatu. Dzięki usunięciu kontroli granicznych między państwami UE można swobodnie podróżować po prawie całym obszarze Unii oraz łatwiej jest również zamieszkać i podjąć pracę w innym kraju UE.

              Unia Europejska jest niepowtarzalną formą tego typu na arenie międzynarodowej, która posiada ok. 30% udział w światowym PKB. Pozycja Unii jako światowego mocarstwa w polityce zagranicznej wciąż wzrasta, tworzone są unijne placówki dyplomatyczne, a sama UE jest członkiem m.in.: Światowej Organizacji Handlu, G8 i G20.

 

 

1.2. Cele Unii Europejskiej

 

Unia Europejska jest efektem integracji europejskiej, która miała służyć po­pra­wie warunków życia w Europie oraz trwałemu i stabilnemu rozwojowi gospodarczemu. Pod­wyższanie stopy życiowej ludności pozostaje nadal priorytetem Unii, mimo że warunki życia w Europie uległy w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznej po­prawie.

Cele ekonomiczne i społeczne zostały ustalone przede wszystkim w Traktatach two­rzących poszcze­gólne Wspólnoty. Cele te są spełniane przez wspólnoto­we organy, które wydają akty prawne skutkujące zbli­żaniem bądź ujednolicaniem ustawodawstw państw członkow­skich. Podstawowe zadanie to zwiększanie spójno­ści ekonomicznej i społecznej w ramach Unii oraz:

- zapewnienie trwałego i nie inflacyjnego wzrostu gospodarczego z troską o środowisko naturalne,

- protegowanie rozwoju wymiany międzynarodowej,

- zapewnienie wysokiego poziomu zatrudnienia i opieki społecznej,

- podnoszenie stopy życiowej i jakości życia lud­ności,

- zapewnienie ciągłości zatrudnienia.

Cele polityczne zostały zapisane w Jednolitym Ak­cie Europejskim a także
w Traktacie z Maastricht[3]. Nie podlegają realizacji poprzez ujednolicanie prawodawstw, jednakże są przedmiotem współpracy państw członkowskich. Organy Wspólnot mogą wyłącznie ini­cjo­wać i koordynować tę współpracę. Cele polityczne nie są osiągane na płaszczyźnie ponadnarodowej, lecz na mię­dzynaro­dowej. Cele polityczne:

Ochrona wspólnych wartości, podstawowych interesów oraz niezależności Unii:

- utrwalanie bezpieczeństwa Unii i jej państw członkowskich,

- zachowanie pokoju oraz umacnianie bezpieczeństwa międzynarodowego,

- ustalenie wspólnej polityki obronnej,

- wzmacnianie ochrony praw oraz interesów obywateli państw członkow...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin