PYTANIA KONTROLNE Z INSTALACJI BUDOWLANYCH (2).doc

(14338 KB) Pobierz

PYTANIA KONTROLNE Z INSTALACJI BUDOWLANYCH

INSTALACJE WODOCIĄGOWE:

1.      Co to jest norma fizjologiczna zużycia wody i ile ona wynosi? Omów zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym.

Najmniejsza ilość wody, która pozwala na prawidłową przemianę materii, wynosi 2,5-3,5l wody dziennie.

Zapotrzebowanie:

-picie i gotowanie 3-10l/doba/osoba

-utrzymanie higieny osobistej-mycie 10-20l,kąpiel 15-50l/doba/osoba

-pranie 20-40l

-zmywanie naczyń 10-30l

-spłukiwanie miski ustępowej 20-40l

-sprzątanie pomieszczeń 7-10l

-dobowe zużycie wody na jednego mieszkańca wynosi średnio 150l-190l (europa)

2.      Wymień i omów źródła wody. Co to są wody artezyjskie?

-wody źródlane-mała wydajność, brak znaczenia gospodarczego

-wody gruntowe-żyły wodne nad nieprzepuszczalną warstwą gruntu dzielą się na: płytkie -możliwość połączenia warstw wodonośnych z wodami powierzchniowymi przez szczeliny w gruncie, mogą zawierać zanieczyszczenia i bakterie, głębokie-mała ilość bakterii, często niepożądane właściwości fizyczne i chemiczne(zawartość: żelaza, wapnia, twardość wody)mogą być bezciśnieniowe lub ciśnieniowe

-wody powierzchniowe rzeczne-wymagają dobrego oczyszczenia, zawierają wiele zanieczyszczeń

-wody stojące-w zbiornikach naturalnych(jezioro) lub sztucznych-lepsza jakość wody niż rzecznej ale przy zbiornikach płytkich ma wiele cech wody rzecznej i jest jakościowo najgorsza

WODY ARTEZYJSKIE-wody podziemne występujące pod ciśnieniem hydrostatycznym,zdolne do samoczynnego wypływu powierzchnię ze studni. Od wód gruntowych odróżnia je istnienie warstwy nieprzepuszczalnej  w stropie .Dzięki tej izolacji  są mniej zanieczyszczone. Wody artezyjskie najczęściej występują w niecce artezyjskiej w warstwach wodonośnych pod skałami nieprzepuszczalnymi. Występowanie wód artezyjskich może być niekiedy związane z uskokami i system szczelin skalnych.

3.      Opisz znane Ci rodzaje studni- podaj ich zastosowanie, naszkicuj przykłady.

1.Studnie kopane-jest to powszechnie stosowane ujęcie wód płytkich, charakteryzują się niewielką wydajnością wody. Głębokość szybu zależna od zalegania wód gruntowych(5-15m).Zbudowana z kręgów betonowych lub żelbetowych o średnicy 0,8m;1m lub 1,2m i wysokości 0,3-1m łączonych zaprawą cementową. Wykonywane przez opuszczanie kręgów(wybieranie spod nich ziemi) na głębokość zapewniającą odpowiednią ilość wody, na dnie filtr żwirowy. Ocembrowanie studni wystającej z ziemi co najmniej 0,2-0,3m.Studnia zabezpieczona przed przenikaniem do wnętrza wód powierzchniowych: dookoła studni rów o głębokości 1-1,5m i szerokości 1m zasypany ubitą gliną, spadek wokół studni 10% os studni, powierzchnia pokryta trwałym i szczelnym materiałem np. bruk.

2.Studnie abisyńskie-najprostsza studnia rurowa, służy do pobierania wód zaskórnych w piaskach, piaskach gliniastych oraz tam ,gdzie górne warstwy ziemi są dość silnie nasycone wodą. Składa się ze stalowej rury ssawnej o średnicy 32-50mm oraz filtru o dł. 1-2m z nawierconymi otworami o średnicy 5-11m owiniętego siatką miedzianą, filtr zakończony ostrzem(rura wbijana) lub świdrem(wkręcana)

3.Studnie wiercone- stosowane do ujęcia głębokiej wody gruntowej(kilkadziesiąt-kilkaset metrów), wymagana duża wydajność, wykonywana przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo hydrologiczne na podstawie szczegółowej dokumentacji, wykonywane z rur płaszczowych (okładzinowych), do których opuszcza się kolumnę filtrową pobierającą wodę. Rura płaszczowa zamknięta od góry specjalną głowicą i obudowana studzienką.

 

 

4.      Omów ze szkicami sposoby ujęcia wody gruntowej płytkiej.

Studnie kopane i abisyńskie – opis wyżej

Studnia abisyńska

foto005.gif

 

5.      Omów ze szkicami sposoby ujęcia wody gruntowej głębokiej.

Studnie wiercone- opis wyżej

gleba.png

6.      Omów ze szkicami ujęcia wód powierzchniowych.

-umieszczane w miejscach, gdzie jest najmniejsza możliwość zanieczyszczenia zawsze powyżej odpływów kanalizacyjnych na brzegu wklęsłym

-przewody wlotowe powinny być umieszczone w naturalnych lub specjalnie wybudowanych zatokach ( zabezp. Ujęcia przed nadmierną ilością, rumowiska, zawiesin) wlot obudowany kamieniami i żwirem.

-wloty zabezpieczone kratą i zakładane tak aby odległość zarówno od dna rzeki, jak i od zwierciadła wody wynosiła nie mniej niż 1m.

-przewód czerpiący wodę z rzeki wprowadza się do studni zbiorczej, skąd pompuje się wodę przewodem ssącym od urządzeń oczyszcz.

-ujęcie spod dna rzeki (nurtowe)- pod dnem rzeki dreny połączone ze studnią na brzegu pokłady piasku między dnem rzeki i drenami to naturalny filtr powolny.

kopia 6.jpg

 

7.      Omów sposoby uzdatniania i oczyszczania wody.

-UZDATNIANIE WODY :

              Stacja uzdatniania wody- zespół obiektów i urządzeń techno. Służących do otrzymania wody o param. wymag. przez odbiorców

              Wybór metody uzdatniania wody zależy od: jakości ujmowanej wody, przeznaczenia wody, kosztów związanych z jej uzdatnianiem

              Przy uzdatnianiu wykorzystuje się metody :

fizyczne- cedzenie, sedymentacja, filtracja, napowietrzanie, odgazowanie

fizykochemiczne- koagulacja, odkwaszanie, zmiękczanie, odżelazianie, odmanganianie, utlenianie, demineralizacja, dezynfekcja

biologiczne – filtracja powolna

-OCZYSZCZANIE WODY:

              Rodzaje zanieczyszczeń: zawieszone(muł, cząstki roślinne, zaniecz. przemysł),  rozpuszczalne(sole mineralne),  koloidalne(zawiesiny w stanie pośrednim)

------- oczyszczanie wody metoda mechaniczną:

-krata-wstępne , grubsze części stałe(gałęzie, grube zawiesiny)

-sita-drobne zanieczyszczenia stałe i ruchome

-osadniki- przez zatrzymanie wody lub jej wolny przepływ uzyskuje się osadzenie zawiesin na dnie zbiornika, oczyszczanie można przyspieszyć przez koagulację- dodanie związków chemicznych(np. soli glinu lub żelaza)

-filtracja- filtry powolne(przeprowadzenie wody przez żwir i piasek o różnej grubości ziaren w specjalnych zbiornikach wydajność 1-3m3 wody dziennie na 1m2 powierz. filtru) i pospieszne(do 300m3 wody na 1m2 filtru, błona biologiczna tworzy się nie na powierz. piasku, ale na poszczególnych ziarnach)

-------oczyszczanie wody metoda chemiczną i biologiczną

-odżelazianie - filtrowanie , napowietrzanie wody, lub reakcja chemicz.(wytrącenie wodorotlenku żelaza)

-zmiękczanie-pralnie, kotłownie, zastosowanie mleka wapiennego lub ługu sodowego NaOH lub tzw. Filtrów permutytowych(permutyt-glinokrzemiany sodu)

-odmanganianie- napowietrzanie, filtrowanie przez piasek, żwir

-odkwaszanie- usuwanie siarkowodoru, tlenu i CO2 metodą fizyczną (rozdeszczenie wody dyszami, rozbryzgiwanie wody)lub chemiczną (chlorowanie, dodanie siarczanu sodowego, usuwanie tlenu)

-dezynfekcja- usunięcie bakterii przez chlorowanie, naświetlanie promieniami Ultrafioletowymi.

 

8.      Naszkicuj i opisz systemy sieci wodociągowej i wyjaśni różnice między nimi.

- pierścieniowy (obwodowy) – przewody tworzą obwód zamknięty, woda do  odbiorców może być doprowadzona z kilku stron, stosowany w większości sieci miejskich

-rozgałęziony (końcowy, promienisty)- przewody tworzą układ otwarty, woda może być doprowadzona do odbiorców z jednej strony, stosowany w zakładach przemysłowych sieciach małych i prowizorycznych

przykładowe schematy :

1 -przewody tranzytowe, 2 -przewody magistralne, 3- przewody rozdzielcze.

 

          H:\Rys_do_cw_14\14_2.WMF

Rys. 8.2. Schemat pierścieniowej sieci wodociągowej

 

 

H:\Rys_do_cw_14\14_5.WMF

Rys. 8.3. Schemat rozgałęzieniowej sieci wodociągowej

H:\Rys_do_cw_14\14_4.wmf

 

Rys. 8.1. Schemat systemu wodociągowego (1 – ujęcie wody, 2 – stacja pomp I stopnia, 3 – stacja uzdatniania i oczyszczania, 4 – zbiorniki wyrównawcze, 5 – stacja pomp II stopnia, 6 – wieża ciśnień, 7 – hydrofornia, 8 – sieć wodociągowa,  9 – rozbiór wody)

 

 

9.      Naszkicuj i opisz schematy instalacji wodociągowej.

Schemat instalacji wodociągowej w budynku jednorodzinnym

1.      Przewód uliczny

2.      Opaska z siodełkiem

3.      Kurek (?) nawiertny

4.      Zasuwa domowa

5.      Podejście wodomierzowe

6.      Wodomierz

7.      Zawór zwrotny

8.      Przewód rozdzielczy (poziom)

9.      Przewody pionowe (piony)

10.  Odgałęzienia

11.  Punkty czerpalne



 

10.  Co to jest połączenia (przyłącze) wodociągowe? – omów je i podaj zasady jego prowadzenia.

Jest to odcinek sieci wodociągowej łączący przewód miejski lub lokalne źródło wody z instalacją w budynku. Do nowego budynku wykonywane przez przedsiębiorstwo wodociągowe. Średnica przyłącza min. 25mm.  Układane prostopadle do linii regulacyjnej i magistrali. Usytuowane -1,5m od przewodów gazowych i kanalizacyjnych;0,8m od kabli energetycznych, 0,5m od kabli telekomunikacyjnych.

Zagłębienie poniżej głębokości przemarzania gruntów(1,5-1,7m). Przejście przez ściany-otwór o średnicy większej co najmniej o 15cm od średnicy przewodu wyposażonego w tuleję ochronną. Spadek 3‰ kierunku przewodu ulicznego. Połączenie z przewodem ulicznym za pomocą trójnika wbudowanego w przewód uliczny za pomocą opaski.

11.  Omów zasady strefowania instalacji wodociągowej w budynkach wysokich- narysuj przykłady.

W budynkach wysokich instalacje wielostrefowe z przewodami rozdzielczymi na tylu kondygnacjach ile jest stref

- dwustrefowe z rozdziałem dolnym (I strefa) i górnym (II strefa)

- dwustrefowe z rozdziałem dolnym dla I i II strefy

 





 

 

12.  Omów zasady prowadzenia instalacji wodociągowej wewnątrz budynku.

(3 pierwsze pauzy z zeszytu, pozostałe zdobyte)

- przewody rozdzielcze poziome i pionowe prowadzone po wierzchu ścian wewnętrznych (duże średnice)

- pozostałe przewody (piony, podejścia) na powierzchni ścian lub w bruzdach ściennych z izolacją powietrzną dokoła muru

- przytwierdzone do ścian uchwytami co 2-5 m

- przy przejściach przez elementy konstrukcyjne nie może być połączeń

- przewody prostopadłe lub równoległe do ściany muszą mieć spadek

- układa się pod przewodami elektrycznymi

 

13.  Omów zasady doboru wymiarów (średnic) elementów instalacji wodociągowej w budynku jednorodzinnym.

Zasad doboru nie mam, mam materiały w notatkach

Materiały do wykonania instalacji wodociągowej:

- rury stalowe ze szwem (15-50mm) i stalowe walcowane bez szwu (65, 80, 100mm) łączone na gwint za pomocą łączników i kształtek

- rury ciśnieniowe żeliwne kielichowe

- rury z PCV (16 – 110mm) łączone za pomocą kleju lub na fabrycznie przygotowany gwint, z uszczelnieniem gwintu taśmą teflonową, nie wolno nacinać gwintu

- rury miedziane

- rury z tworzyw sztucznych

- rury betonowe lub żelbetowe z kielichami lub łączenia na wpust o dużych średnicach

 

14.  Omów uzbrojenie instalacji wodociągowej.

Wszelkie urządzenia służące do czerpania lub zamykania przepływu wody.

Zawory przelotowe z zaworem spustowym- odcinają część instalacji, montowane przed każdym pionem wodociągowym

Zawory odcinające-na każdym poziomym odgałęzieniu oraz przed każdym urządzeniem spłukującym, pralkami, zmywarkami

Zawory czerpalne

Baterie

Zawory pływakowe do dozowania wody

Zawory bezpieczeństwa- zabezpieczają urządzenia prze wytworzeniem ciśnienia większego niż robocze

Zawory zwrotne

INSTALACJE KANALIZACYJNE:

1.      Narysuj i opisz układy (systemy) sieci kanalizacyjnych.

Schemat ideowy układu kanalizacji:

1 - Odbiornik ścieków

2 - Oczyszczalnia ścieków

3 - Pompownia ścieków

4 - Wylot ścieków oczyszczonych do odbiornika

5 - Instalacja kanalizacyjna

6 - Kolektor

 

SYSTEM PEŁNY:

A)     Kanalizacja ogólnospławna:

Łączy wszystkie ścieki w jednej wspólnej sieci. Jest przystosowana do odprowadzania przeciętnych, krótkich opadów. Przy gwałtownych opadach – urządzenia odciążające sieć : przelewy oraz dodatkowe kanały burzowe.

 

B)     Kanalizacja rozdzielcza:

Posiada 2 niezależne przewody wód opadowych i ścieków. Sieć przewodów opadowych przyjmuje całość opadów i wprowadzona jest bezpośrednio do odbiornika. Ścieki o stałym natężeniu przepływu przeprowadzane są przez oczyszczalnię.

 

C)     Kanalizacja półrozdzielcza:

Posiada 2 rodzaje urządzeń współpracujących ze sobą – część ścieków opadowych łączona jest z pozostałymi ściekami.

 

SYSTEM CZĘŚCIOWY:

Regulacja z kanalizacji deszczowej.

 

KANALIZACJA BEZODPŁYWOWA:

Ścieki z instalacji odprowadzane są do zbiorników bezodpływowych i wywożone do oczyszczalni taborem asenizacyjnym.

 

2.      Omów materiały i kształt rur kanalizacyjnych zbiorczych (ze szkicami).

Materiały:

A)     Rury kamionkowe

Z gliny krzemionkowej wypalane w temp. 1200-1400o C, powlekane warstwą szkliwa,

Średnica 100-1000 mm,

Kielichy uszczelnione sznurem konopnym i kitem asfaltowym lub zaprawą cementową.

B)     Rury betonowe

Średnica 150-600 mm, stosowane do kanalizacji deszczowej.

C)     Rury żelbetowe

Średnica 400-1200 mm, kanalizacja deszczowa, większe obciążenie.

D)     Rury z PE

 

Kształty:

A)     Przekroje eliptyczne, jajowe zwykłe, jajowe odwrócone

B)     Wymiary: wysokość: 1.2-2.4 m, szerokość: 0.6-1.6 m

C)     Przekroje kołowe o średnicy do 1500 mm

D)     W kanalizacji ogólnospławnej stosowane są najczęściej przewody jajowe lub gruszkowe.

1-kołowy

2-eliptyczny

3-jajowy

4-jajowy podwyższony                           

5-gruszkowy

6-jajowy (z żelbetu)

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin