mój konspekt.docx

(13 KB) Pobierz

Witam nazywam się Malwina Stawisińska i będę dziś prowadzić Waszą lekcję. Proszę usiąść, teraz sprawdzimy obecność. Chciałabym żeby ta lekcja przebiegła spokojnie, bo kiedy Wy będziecie mili dla mnie to i ja będę miła dla Was.

Część nawiązująca:

Na poprzedniej lekcji rozmawialiście o budowie i funkcjach układu nerwowego.

Kto mi powie, z czego składa się układ nerwowy?  z układu obwodowego i ośrodkowego. Ośrodkowy: mózgowie i rdzeń kręgowy. Obwodowy: nerwy.

Część postępująca:

SLAJD 1.

Tematem naszej lekcji będą choroby i higiena układu nerwowego.
Na początek chciałabym wam powiedzieć, co to jest stres. Jak widzicie na prezentacji jest to reakcja naszego organizmu, która dostosowuje go do nowej sytuacji wymagającej większej aktywności. Podczas stresu wydzielana jest adrenalina.

SLAJD 2

Teraz omówimy rodzaje stresu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stresu. Ten krótkotrwały jest pozytywny. Występuje np. przed ważnym egzaminem. Na pewno znacie takie rodzaj stresu. Serce zaczyna wam bić szybciej, pocą się dłonie. To jest taki rodzaj stresu, który motywuje do działania i pomaga w podejmowaniu decyzji.
Wyróżniamy tez stres długotrwały. Jest on niestety negatywny i może prowadzić do nerwicy.

SLAJD 3

Na pewno wiecie jak radzić sobie ze stresem. Przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem towarzyszy Wam stres. Można go uniknąć przygotowując się wcześniej do sprawdzianu. Podczas stresu związanego z przykrymi sytuacjami może pomóc rozmowa z bliskimi. Długotrwały stres możemy zmniejszać przez ćwiczenia, bieganie, aerobic lub słuchanie muzyki. Natomiast po długiej nauce najlepiej jest pobiegać lub potańczyć rozluźnić się.
A Wy jak sobie radzicie ze stresem?


SLAJD 4- NERWICA

SLAJD 5- DEPRESJA

SLAJD 6- ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH

SLAJD 7- UDAR MÓZGU

SLAJD 8- CHOROBA ALZHEIMERA

SLAJD 9- STWARDNIENIE ROZSIANE

SLAJD 10- AUTYZM

SLAJD 11- PADACZKA

SLAJD 12- JAK POSTĘPOWAĆ PRZY ATAKU PADACZKI?


Proszę teraz otwórzcie ćwiczenia na stronie 76. Zrobimy wspólnie ćwiczenie nr 3. 1- zapalenie opon mózgowych 2- udar mózgu 3- wylew 4- stwardnienie rozsiane.
Następne będzie ćwiczenie 6 ze strony 77. Proszę ty przeczytaj pytanie.


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin