Podstawowe pojęcia dotyczące konstrukcji dachowych.doc

(33 KB) Pobierz

Podstawowe pojęcia dotyczące konstrukcji dachowych?

Krokwie – belki o przekroju 7x14 – 8x16 cm, tworzące konstrukcję skośnych połaci dachowych, do których mocowane są elementy pokrycia. Ich rozstaw osiowy wynosi najczęściej 80-100 cm. Nie wolno ich łączyć na długość, z wyjątkiem miejsc podpartych. We wklęsłych załamaniach dachu umieszczane są krokwie koszowe, a w wypukłych (np. w dachach czterospadowych) krawężnice, z reguły o większym przekroju, np. 16x20 cm

Kulawka – krótka krokiew łącząca krawężnicę z murłatą.

Murłata – belka opierająca się na murze (ściance kolankowej), o przekroju 10x10 – 14x14 cm; umożliwia zamocowanie krokwi i przenosi obciążenia od nich na ściany domu. Można ją łączyć z krótszych odcinków na zaciosy wzmocnione gwoździami lub śrubami.

Płatew – belka o dużym przekroju, np.16x20 cm, stanowiąca pośrednie oparcie dla krokwi w kalenicy lub po środku ich długości. Przy dużych obciążeniach stosuje się niekiedy płatwie stalowe z dwuteowników hutniczych.

 

Zobacz - www.krokiew.republika.pl , http://www.lech-bud.org



Jętka – belka łącząca (lub dwie równoległe deski obejmujące) przeciwległe krokwie. Jętka usztywnia więźbę i zwiększa nośność krokwi, gdyż przenosi obciążenia z jednej krokwi na drugą – podlega więc ściskaniu. Jętkę łączy się z krokwiami za pomocą łączników stalowych, na nakładkę lub – rzadziej (potrafią to tylko starzy cieśle) – na „jaskółczy ogon”. Jętkę z desek (o łącznym przekroju co najmniej takim, jak przekrój krokwi) przybija się z obu stron do krokwi. Pomiędzy deskami, co ok. 1 m, umieszcza się klocki usztywniające.

 Usługi Ciesielskie - domy drewniane - domy  szkieletowe - konstrukcje dachowe więźby - www.lech-bud.org

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin