Zrównoważony rozwój.doc

(31 KB) Pobierz
1

1. Jaka jest rola edukacji ekologicznej w zrównoważonym rozwoju?

 

Ekorozwój pozwala na racjonalne zaspokajanie potrzeb ludzi obecnie żyjących, lecz nie zakłóci on funkcjonowania przyszłych pokoleń. Niezwykle ważna dla rozwoju jest ekologiczna świadomość społeczeństwa. Ludzie muszą zdawać sobie sprawę z tego jak korzystać z dobrodziejstw natury, nie szkodząc jej, a także jak eksploatować jej zasoby, by starczyło ich również dla przyszłych pokoleń.

Koniecznym jest uświadamianie społeczeństwu jak ważnym elementem ich egzystencji jest właśnie przyroda. Człowiek koegzystuje z naturą, nie są to dwa odrębne elementy środowiska, które powinny zwalczać się nawzajem, a wspierać.

Edukację ekologiczną powinno wprowadzać się już w przedszkolach, gdyż wartości zaszczepione za młodu pozostają w ludzkiej świadomości do końca życia. Edukacja nie powinna być dla dzieci nudna, gdyż to je jedynie zniechęca, dlatego tak ważne są wszelakiego rodzaju zabawy, czy akcje ekologiczne jak dla przykładu Dzień Sprzątania Świata Ciężej jest natomiast przekonać ludzi starszych, że to właśnie ich decyzje mają tak ogromny wpływ na jakość życia ich dzieci i wnuków.

Zrównoważony rozwój jest procesem długotrwałym, pochłaniającym duże ilości kapitału, czy także ludzkiego zaangażowania. Jednakże pierwszym i najważniejszym krokiem jest szerzenie edukacji ekologicznej wśród całego społeczeństwa – zaczynając od tych najmłodszych, jeszcze nieświadomych obywateli, kończąc na osobach dorosłych, świadomych konsekwencji własnych wyborów.

 

 

2. Jakie są 3 filary zrównoważonego rozwoju?

Głównymi aspektami zrównoważonego rozwoju są ekonomia, środowisko oraz społeczeństwo. Tylko jednakowy nacisk na każdy z nich może przynieść jakiś pozytywny efekt.

Bez środków finansowych nie można rozpocząć żadnego przedsięwzięcia. Konieczne są pieniądze na wdrażanie edukacji ekologicznej w szkołach, przeprowadzanie ekoakcji, a także na budowę nowych placówek pracy wykorzystujących ekotechnologię, czy modernizację tych starych.

Równie ważnym elementem jest ekologiczna świadomość społeczeństwa. Tylko ludzie zdający sobie sprawę z faktu jak ważne dla ich życia jest środowisko mogą o nie zadbać i chronić je. Nie trzeba wiele, by pomóc naturze. Zakładane są rezerwaty, parki narodowe, organizowane akcje ekologiczne, czy chociażby zwykła zbiórka śmieci. Każdy może przyczynić się do naprawy środowiska, w którym żyje naprawdę niewielkim kosztem.

Niezwykle ważna jest również wspólnota społeczna. Tylko wspólnymi siłami można coś zdziałać. W tej sytuacji jednostka jest bezsilna, chodź to od niej wszystko się zaczyna. Niezbędne jest zaspokojenie potrzeb zdrowotnych, kulturalnych i socjalnych mieszkańców, gdyż działać w wyższej sprawie może tylko człowiek, który ma zapewnione godne warunki życia.

Tylko realizacja tych trzech nieodłącznych filarów może wpłynąć na zrównoważony rozwój, gdyż łączy on możliwość osiągnięcia zadowalającego poziomu życia, jak i troskę o wspólne dobro, jakim jest wspólnota społeczna i środowisko naturalne.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin