Katecheza 13 - Słucham, co mówi Bóg.odt

(28 KB) Pobierz

Katecheza 13

 

Słucham, co mówi Pan Bóg

 

Cele:

1. Uświadamiamy dziecku, że Bóg przemawia do człowieka

2. Kształtujemy umiejętność słuchania Boga i uczymy rozmowy z Bogiem.

 

Po katechezie dziecko:

         wie, że Bóg mówi do |Niego,

         potrafi uważnie słuchać czytanego lub opowiadanego tekstu Pisma świętego

 

Środki dydaktyczne:

Księga Pisma świętego, świeca, kartki przygotowane do wykonania Pisma świętego, nagrane na kasecie różne dźwięki. (szum wody, głos dzwonu, śpiew ptaków, odgłos auta, pianie koguta, pukanie do drzwi.....), piosenka Boża radość, obraz biblijny Samuela, jako małego chłopca, do którego nocą przemawia Pan Bóg.

 

Wprowadzenie:

Zagadka:

Jest taka księga niezastąpiona,

uczy nas życia ciągle lepszego,

Gdy ją czytamy to poznajemy

Miłość i dobroć samego Boga.

 

           Jaka to księga?(Pismo święte)

           Czyje słowa zapisane są (słowa Boga)

Katecheta otwiera Pismo święte, zapala świece i prowadzi modlitwę, którą dzieci powtarzają:

 

Dziękujemy Ci dobry Boże za Pismo święte.

Dziękujemy ci za to, że mówisz do nas.

Naucz nas dzisiaj słuchać Twoich słów.

 

Zabawa w zgadywanie. Dzieci siedzą w kole na dywanie

Na tej dużej kopercie papieru zacznę rysować. Będę to robić powoli. Wy patrzcie uważnie, jak ktoś rozpozna, co ja rysuję, to niech głośno powie. Katecheta rysuje ucho, przerywa, gdy dzieci odgadną.

           Do czego służą uszy? (do słuchania)

           jakie dźwięki dochodzą  do naszych uszu, co my słyszymy? - wypowiedzi dzieci ( słyszymy, jak woła nas mama,ktoś puka do drzwi, dzwoni budzik, gra radio....)

Na chwilę zatkajcie sobie dłonią uszy. Czy dobrze słyszycie, co do was mówię? (nie, nie słyszycie). A teraz połóżcie ręce na kolana i zamknijcie oczy. Katecheta mówi szeptem. Czy słyszycie mnie? Oczywiście! Można mieć zamknięte oczy, i słyszeć bardzo dobrze. Do słuchania są potrzebne otwarte uszy.

 

Rozwinięcie:

1. Zapraszam was teraz do słuchania, przygotujcie swoje uszy. Na kasecie mam nagrane rożne dźwięki. Waszym zadaniem będzie je rozpoznać. Usiądźcie wygodnie na dywanie, aby lepiej wam się słuchało, zamknijcie oczy:

Katecheta odtwarza dźwięki:głos dzwonu, szum wody, śpiew ptaków, pukanie do drzwi, odgłos auta, pianie koguta...itd.  Za każdym razem, gdy dzieci odgadną, katecheta wycisza je i przypomina o zamkniętych oczach .

Jeśli chcemy coś dobrze usłyszeć, musimy słuchać tego bardzo uważnie, a wokół nas i w sercu naszym musi panować cisza. Potraficie już rozpoznawać rożne dźwięki. Ale jak można rozpoznać głos Boga? - katecheta nie czeka na odpowiedź. Chociaż Boga nie widzimy, On mówi do nas                     i możemy rozpoznać Jego głos.

 

2.Opowiem wam dzisiaj o małym chłopcu, który chciał słuchać głosu Boga. Na imię miał Samuel. Dzieci powtarzają imię. katecheta opowiada perykopę (1Sm 3, 1- 10), a następnie poprzez stawianie pytań, sprowadza stopień jej rozumienia

           Jak miał na imię chłopiec, o którym słyszeliście? (Samuel)

           Co usłyszał Samuel w nocy? (wołanie po imieniu)

           Co zrobił Samuel, gdy usłyszał wołanie? (pobiegł do opiekuna)

           Kto wołał Samuela? (Bóg)

           Co powiedział Samuel, gdy dowiedział się, że to Bóg do niego przemawia? (Mów Panie, bo sługa twój słucha)

Bóg przemówił do Samuela i on w sercu swoim poznał głos dobrego Boga, Samuel bardzo chciał słuchać głosu Boga, dlatego powiedział: Mów Panie, będę Cię słuchał. I my możemy usłyszeć słowa Boga. Gdy w Kościele kapłan czyta Pismo święte, wtedy do nas mówi dobry Bóg. Tak samo przemawia do nas, gdy jest czytane Pismo święte w domu czy na katechezie.

 

3. Każdy z nas jest jak mały Samuel, do którego mówi Bóg. Aby Go usłyszeć, trzeba chcieć słuchać Jego głosu i być gotowym, tak jak Samuel: „Mów Boże, będę Cię słuchać” - dzieci powtarzają. Posłuchajmy, co Bóg chce dzisiaj powiedzieć każdemu z nas. Otwieramy Pismo święte i czytamy: „Ukochałem Cię odwieczną miłością” (Jer.31,3). A więc Bóg mówi do mnie: Kocham Cię miłością wielką. Katecheta pozostawia dzieci w ciszy 

 

4. Usiądźcie teraz wygodnie, niech każde z was położy rękę na swoim sercu. Zamknijcie oczy. Będzie teraz taka cisza, żeby każdy mógł usłyszeć bicie serca. Po chwili katecheta mówi szeptem: słyszysz?, jak bije twoje serce? W tym sercu mieszka Bóg, Który bardzo Cię kocha i chce z tobą rozmawiać. Posłuchaj teraz co mówi do Ciebie dobry Bóg. Z pewnością do każdego z nas wypowie inne słowa. Posłuchajcie. Przez chwilę katecheta pozostawia dzieci w ciszy, a potem zachęca do podzielenia się tym, co usłyszały w swoim sercu. Wprawdzie trudno przewidzieć jest efekty, tego ćwiczenia, niemniej może to być interesujące doświadczenie zarówno dla dzieci jak i katechety. Wypowiedzi dzieci:

           Bóg powiedział że mnie kocha,

           Ja też usłyszałem ze Bóg mnie kocha,

           mnie powiedział, żebym był lepszym

           Mnie powiedział żebym był lepszy i słuchał mamy,

           A mnie nic nie powiedział – na taką wypowiedź też trzeba być przygotowanym.

Jeżeli Bóg mówi do nas, to trzeba Mu odpowiedzieć. Kto z was odpowiedział Bogu? - wypowiedzi dzieci.

-W jaki sposób możemy najlepiej odpowiedzieć na słowo Boga? Odpowiada sam katecheta. Najpiękniej odpowiadamy wtedy, gdy postępujemy tak, jak powiedział nam dobry Bóg.

 

Zakończenie:

Dobry Bóg mówi do nas w Piśmie świętym i w naszym sercu. Podziękujmy dobremu Bogu, za to, że możemy usłyszeć jego głos w naszym sercu. Naszą radość i wdzięczność wyrażamy piosenką:

 

Boża radość jak rzeka, Boża radość jak rzeka,
Boża radość wypełnia duszę mą.
Boża radość jak rzeka, Boża radość jak rzeka,
Boża radość wypełnia duszę mą.

Boża miłość jak rzeka...

Boży pokój jak rzeka...

Boża radość jak rzeka,
Boża miłość jak rzeka,
Boży pokój wypełnia duszę mą.
 

Dla rodziców:

Proszę przeczytać dziecku wybrany fragment Pisma świętego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin