Katecheza 25 - Kolęda - w osobie Pana Jezusa - kapłan.odt

(26 KB) Pobierz

Katecheza 25

 

 

Kolęda – w osobie kapłana przychodzi Pan Jezus i błogosławi

 

Cel:

Uświadomienie dzieciom, że kolęda – wizyta duszpasterska – jest przyjęciem do domu Pana Jezusa, którego reprezentuje kapłan.

 

Pomoce:

Krzyż, świeca, kropidło, woda święcona, obrazki kolędowe; ilustracje przedstawiające róże wizyty np. u lekarza, odwiedziny u chorej osoby.  

 

Wprowadzenie:

Rozmowa z dziećmi o rożnych spotkaniach – wizytach; u lekarza, odwiedziny u kogoś bliskiego, chorej osoby – wypowiedzi dzieci.

Na pewno cieszycie się, kiedy do was przyjdzie babcia, ciocia, koleżanka, kolega. Rozmawiamy                 z nimi, oni opowiadają nam o różnych swoich sprawach.

 

Rozwinięcie:

Kiedy Pan Jezus chodził po ziemi, często odwiedzał ludzi,którzy Go zaprosili – szedł nieść radość     i pomoc, chorym zdrowie, smutnym wesele, nauczał ludzi. Wszyscy, którzy spotkali się z Panem Jezusem byli bardzo szczęśliwi.

-Kto chciałby przyjąć Pana Jezusa do swojego domu? - rozmowa z dziećmi

-O czym chciały byście porozmawiać z Panem Jezusem? - wypowiedzi dzieci.

Pan Jezus nie chodzi teraz w sposób widzialny, ale w swoim imieniu posyła do naszych księdza.             W okresie Bożego Narodzenia, kiedy cieszymy się, że narodził się w stajence Pan Jezus, przychodzi do nas ksiądz. A przez księdza sam Pan Jezus odwiedza nasz dom. Pan Jezus kocha nas i pragnie być z nami wszędzie, w przedszkolu, a przede wszystkim w naszym domu – w naszej rodzinie, Pan Jezus chce nam błogosławić – wam, kiedy się bawicie; mamusi, kiedy gotuje obiad, tatusiowi, gdy pracuje. Dlatego przysyła do naszych domów księdza.

-Kto z was widział księdza? Jak jest ubrany? Co ksiądz robi – rozmowa i wypowiedzi dzieci.

Gdy ksiądz przychodzi do naszych domów, ubrany jest w sutannę, komżę, stułę. Należałoby pokazać dzieciom – komżę i stułę. Ksiądz przychodzi do domu, by się z nami pomodlić, poświęcić nasz dom i prosić Pana Jezusa o błogosławieństwo dla wszystkich – dla rodziców, dzieci. Do przyjęcia księdza należy się przygotować. Teraz to wspólnie zrobimy, tak,żebyście wiedziały, jak to ma wyglądać. Wspólnie z dziećmi nakrywamy stół białym obrusem, kładziemy krzyż, zapalone świece; tłumacząc, że są to znaki obecności Pana Jezusa. Na stole jest jeszcze woda święcona i kropidło – wyjaśniamy, do czego to wszystko potrzebne.

           A może już u kogoś z was był ksiądz? - wypowiedzi dzieci.    

Teraz podziękujmy za to, że do naszych domów w osobie księdza przychodzi sam Pan Jezus.

 

Zastosowanie:

Oglądamy wspólnie obrazki pamiątkowe z kolędy; omówić ich treść. Zachęcamy do szacunku względem kapłana, który zastępuje Pana Jezusa. Zachęcamy do modlitwy w intencji kapłanów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin