Katecheza 29 - Pan Jezus jest naszym Światłem.odt

(32 KB) Pobierz

Katecheza 29

 

Pan Jezus naszym światłem

 

Cel:

Zapoznanie dzieci z prawdą, że Pan Jezus jest światłem dla wszystkich ludzi.

 

Pomoce:

Dwa kartony papieru: biały i granatowy, elementy do naklejenia np. Widoki miasta, zagrody – dniem i nocą; Pismo święte, rysunek do tekstu Ewangelii; świeca.

 

Wprowadzenie:

Po modlitwie katecheta zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

Przygotowałam dwa kartony, teraz podzielę was na dwie grupy. Każda z grup otrzymała różne elementy do przyklejenia na karton. Co wyjdzie z tych elementów? - zobaczymy po skończeniu prac. Dzieci idą do wyznaczonych stolików i według własnych pomysłów układają obraz. Po skończonej pracy, katecheta wraz z dziećmi umieszcza obraz na tablicy magnetycznej, potem rozpoczyna rozmowę na temat wykonanych prac. Muszę wam powiedzieć, że obie prace są bardzo piękne. Są wykonane starannie ciekawie. Popatrzcie się teraz na te dwa obrazy, i powiedzcie co one przedstawiają ? - tak dzień i noc.

           po czym poznajemy, że jest dzień?

           Co robimy w dzień?

           Co robimy w nocy?

Proponuję wam teraz zabawę: „Dzień dobry – Dobranoc”. Otóż na słowa „Dzień dobry” dzieci biegają po sali, skaczą, spacerują (można z radosnym podkładem muzycznym ) Na słowa „Dobranoc” - kładziemy się na dywan jak do snu. I tak kilka razy. Po zabawie dzieci zajmują swoje miejsca.

 

Rozwinięcie:

Zarówno dzień jak i noc są bardzo potrzebne człowiekowi.

           co jednak bardziej lubimy? (dzień)

           Dlaczego bardziej lubimy dzień?

Noc też jest dobra i potrzebna, gdyż nocą wszyscy odpoczywają, nabierają sił do pracy na następny dzień. Żeby noc nie była taka ciemna i przerażająca, dobry Bóg zapalił na niebie księżyc i gwiazdy. Jakie znacie przedmioty, które służą do oświetlania, wtedy, gdy jest noc? - rozmowa z dziećmi wymieniamy – latarkę, żarówkę, zapałkę, świecę. Kiedy używamy tych świateł, robi się wokół nas jaśniej i bezpieczniej.

Jest Ktoś, kto jest Światłem dla nas, dla mnie, dla waszej mamusi, i tatusia i dla wszystkich ludzi. Jest Światłem nie tylko w nocy, ale każdego dnia w każdej sytuacji i w całym naszym życiu. Tym światłem jest dla nas Pan Jezus. o tym, że Pan Jezus jest Światłem dla wszystkich ludzi, mówi nam Pismo święte. Opowiada o wydarzeniu, które miało miejsce po narodzeniu Pana Jezusa. Katecheta otwiera Pismo święte św. Łukasz 2, 25-32; parafrazując – opowiada tekst. Czterdzieści dni po narodzeniu Pana Jezusa Maryja i Józef wnieśli Jezusa do Świątyni (kościoła), aby oddać Je Bogu. Każde małe dziecko tak przynoszono do świątyni i podczas modlitwy proszono Boga, aby się dzieckiem szczególnie opiekował i błogosławił mu. Gdy Maryja i Józef wnieśli Jezusa do świątyni spotkali tam człowieka , któremu było na imię Symeon. Pismo św. mówi, że był człowiekiem pobożnym i sprawiedliwym, to znaczy kochał Boga, i naśladował Go w Jego dobroci do ludzi. On także czekał na przyjście Pana Jezusa na świat. Kiedy zobaczył Maryję i Józefa z Jezusem, wyszedł na ich spotkanie. Wziął Jezusa na swoje ręce. Dziękował Bogu, że Jego oczy ujrzały Zbawienie świata, Jezusa. Symeon trzymając na rękach Jezusa, nazwał Go Światłością dla wszystkich ludzi. Po opowiadaniu,katecheta pokazuje dzieciom rysunek przedstawiający ofiarowanie Pana Jezusa           w świątyni, następnie prowadzi z dziećmi rozmowę.

           Gdzie Maryja i Józef zanieśli małego Jezusa?

           Po co zanieśli Jezusa do świątyni?z

           Kto wyszedł na ich spotkanie?

           Jak nazwał Symeon Pana Jezusa?

 

Zastosowanie:

Zapraszam was do zabawy, przez którą spróbujemy zrozumieć, w jaki sposób Jezus jest naszym Światłem. Dzieci wstają z miejsca, rozchodzą się po sali, katecheta przeprowadza dwa ćwiczenia:

1. dzieci zasłaniają oczy rękami i próbują chodzić po sali. Po zabawie dzieci wypowiadają swoje spostrzeżenia.

           Co dzieje się, kiedy chodziły z zamkniętymi oczyma, kiedy jest ciemno? - wpadamy na siebie, potrącamy się nawzajem, uderzamy w rożne przedmioty.

Pan Jezus nie chce, aby w sercu człowieka było tak ciemno i źle. Dlatego jest naszym Światłem. On nas poucza, jak mamy szukać Boga, jak Go kochać, jak się do Niego modlić. Dzieci wykonują drugie ćwiczenie.

2. Dzieci dobierają się parami, jedno z nich zamyka oczy, a drugie je prowadzi, po chwili następuje zmiana ról; po zabawie dzieci znów wypowiadają swoje spostrzeżenia.

           Co dzieje się, kiedy jedno z dzieci ma zamknięte oczy, a drugie je prowadzi? - wszyscy wiedzą gdzie iść, nie potrącają się.

Jezus,Który jest naszym Światłem poucza nas jacy mamy być dla drugiego człowieka, co możemy dla niego zrobić, jak mu pomóc. Kto idzie za Jezusem, Który jest Światłem, ten będzie dobrym człowiekiem. Na zakończenie naszego spotkania pomódlmy się do Jezusa, Który jest naszym Światłem. Dzieci wstają, katecheta bierze do ręki świece,zapala ją i przypomina, że mówi ona o obecności Pana Jezusa.

Myślę, że każde z was, zechce coś Panu Jezusowi powiedzieć, za coś podziękować lub o coś prosić.  Kto chciałby wypowiedzieć swoją modlitwę, podejdzie do mnie, aby wziąć do ręki świecę. My wszyscy po modlitwie wspólnie powiemy: „Pan Jezus jest naszym Światłem”.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin