Samotnie w lesie, czyli o pewnej wakacyjnej przygodzie.docx

(21 KB) Pobierz

Klaudia Haczkowska gr. IIIa

Scenariusz zajęć indywidualnych z języka polskiego z uczennicą klasy V z niesprawnością intelektualną w stopniu lekkim, realizującą program nauczania dla klasy IV w dniu 18.09.2013r.

Temat zajęć: Samotnie w lesie, czyli o pewnej wakacyjnej przygodzie.

Czas zajęć: 45 min.

I. Cele lekcji

Cel ogólny:

·         doskonalenie zdolności czytania ze zrozumieniem.

Cele szczegółowe:

uczeń powinien:

·         wiedzieć, kto jest gł. bohaterem w opowiadaniu, wiedzieć co i gdzie mu się przydarzyło,

·         umieć wyszukać właściwe fragmenty w tekście,

·         potrafić nazwać uczucia bohaterki opowiadania.

II. Formy pracy

·         Jednostkowa

III. Metody pracy

·         Podające, praktyczne.

IV. Środki dydaktyczne

·         A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012,s. 22-25.

·         A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, podręcznik, GWO, Gdańsk 2012, s. 26-28.

 

V. Przebieg  zajęć

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Cele i uwagi

Część wstępna ok. 4 min.

Przywitanie się z uczennicą. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie zadania domowego.

 

Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji.

 

 

 

Ok. 3 min.

Proszę o zapisanie tematu zajęć do zeszytu i otworzenie podręcznika na stronie 26.

Zapisuje temat do zeszytu. Otwiera podręcznik.

 

Ok. 15 min.

Pytam uczennicę jak spędzała tegoroczne wakacje i czy przydarzyło jej się coś niezwykłego. Czytam tekst ze str.26. Co jakiś czas robię przerwy i zadaję pytania dotyczące przeczytanego fragmentu. Wyjaśniam słownictwo, które może być niezrozumiałe.

Odpowiada na pytania. Śledzi czytany przez nauczyciela tekst. Odpowiada na pytania dotyczące tekstu. 

Uczeń aktywnie słucha i czyta ze zrozumieniem.

Ok. 3 min.

Proszę uczennicę o wyciągnięcie schematu nr 1  z zeszytu ćwiczeń. Czytam polecenie zadania nr 1 (Ustal, kto jest gł. bohaterem, co mu się przydarzyło, kiedy i gdzie rozgrywają się opisane wydarzenia) , proszę o podanie odpowiedzi.

Wyciąga schemat. Słucha, podaje  odpowiedzi  i zapisuje je.

Uczeń wie, kto jest gł. bohaterem opowiadania, zna fabułę, tło wydarzeń.

Ok. 5 min.

Czytam polecenie zad. nr 2a  (Wyszukaj odpowiednie fragmenty i uzupełnij tabelkę Co bohaterka: widzi, słyszy, czuje). Pomagam w odnalezieniu właściwych fragmentów w tekście i w uzupełnieniu tabelki.

Szuka informacji w tekście, uzupełnia tabelkę.

Uczeń potrafi odnaleźć potrzebne informacje w tekście.

Ok. 5 min.

Czytam polecenie zadania nr 2b (Na podstawie wybranych fragmentów zapisz określenia dziupli i dębu), pomagam uczennicy w znalezieniu potrzebnych informacji w tekście opowiadania.

Wykonuje zadanie.

Znajduje informacje w tekście.

Ok. 5 min

Czytam polecenie do zadania nr 2c (Wypisz nazwy uczuć bohaterki), proszę o jego wykonanie.

Wykonuje zadanie.

Potrafi nazwać uczucia bohaterki.

Ok. 4 min

Proszę uczennicę, by opowiedziała co zapamiętała z przeczytanego opowiadania, gdzie działa się akcja, jakie uczucia towarzyszyły bohaterce.

Opowiada przebieg wydarzeń w tekście, nazywa uczucia bohaterki.

Podsumowanie informacji.

Ok. 1 min.

Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczennicą.

Pakuje się i żegna z nauczycielem.

 

 

BIBLIOGRAFIA

·         A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012,s. 22-25.

·         A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, podręcznik, GWO, Gdańsk 2012, s. 26-28.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin