Wyprawa w góry.docx

(15 KB) Pobierz

Wyprawa w góry - scenariusz dla dzieci młodszych (rozwój emocjonalny i społeczny) 

Przedszkolaki na górskim szlaku to ryzykowny pomysł, ale jeśli wyprawa w góry odbywa się be wychodzenia z przedszkolnej sali gimnastycznej - nie ma wątpliwości, że będzie i miło, i bezpiecznie. Sprawdź, jak bawić się z najmłodszymi dziećmi i rozwijać w nich umiejętności społeczno-emocjonalne. 

 

liczba uczestników: dowolna

miejsce: sala gimnastyczna

pomoce do przygotowania we własnym zakresie: ławka gimnastyczna, duże kształtki, duże poduszki, 10 szarf, 2 materace gimnastyczne, rekwizyty: duży worek, plecak turystyczny, lornetka, termos, mapa, bułka, jabłko, baton, sweter i inne przedmioty, które mogą się przydać w górach

 

Cele

 

• poznawanie zasad panujących w grupie rówieśniczej

• kształcenie umiejętności współpracy w grupie

• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę, delikatności fizycznej w kontaktach z druga osobą, chęci pomocy

• kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji

• wzmacnianie poczucia własnej wartości w kontaktach z drugą osobą

• pobudzanie chęci do wspólnych zabaw

• podkreślanie współzależności między członkami grupy

 

I. Przygotowanie

 

1. Przygotuj w sali gimnastycznej: ławkę gimnastyczną, duże kształtki, duże poduszki (liczba dzieci podzielona przez 3), szarfy lub małe hula-hoop jako kamienie, 2 materace gimnastyczne.

 

2. Przygotuj potrzebne rekwizyty: duży worek, plecak turystyczny, lornetkę, termos, mapę, bułkę, jabłko, baton, sweter i inne przedmioty, które mogą się przydać w górach. Ich liczba jest uzależniona od liczby dzieci.

 

3. Ustaw ławkę, kształtki, poduszki tak, by można było po nich przechodzić. Szarfy (lub hula-hoop) ułóż w takiej odległości, żeby dzieci mogły po nich skakać.

 

4. Podczas zabawy w budowanie tratwy materace powinny stykać się krótszym końcem.

 

5. Podczas zabawy w jeżdżenie na sankach należy zadbać o dużą przestrzeń na podłodze.

 

II. Przebieg

 

1. Wprowadzenie tematu zajęć. Udaj się z dziećmi do sali gimnastycznej. Spytaj, kto z nich był w górach. Jak wyglądają góry? Jak powinniśmy się w nich zachowywać? Przypomnij, że podczas wypraw górskich bardzo ważne jest, by grupa się nie rozdzielała i jej członkowie wzajemnie sobie pomagali. Opowiedz o czekającej Was wyprawie: będziemy chodzić po górach, przechodzić przez rwący potok, popłyniemy tratwą, przejdziemy przez jaskinię.

 

2. Wspólna zabawa sensoryczna. Spakujcie plecak. Wytłumacz dzieciom, że w worku znajdują się różne przedmioty. Każde z dzieci bierze w dłoń jeden przedmiot, nie wyjmując go z worka i próbuje odgadnąć, co to jest. Po odgadnięciu wyjmie go i zdecyduje, czy przyda się podczas wyprawy i czy włożymy go do plecaka.

 

3. Wspólna zabawa ruchowa – Spacer po górach. Gdy plecak jest spakowany, wybierz się z dziećmi w góry. Powiedz: Przechodzimy przez kształtki, ławkę, rozrzucone poduszki. Idziemy jeden za drugim. Przed nami rwący potok, skaczemy obunóż po kamieniach, uważając, by nie skoczyć na kamień, na którym już ktoś stoi.

 

4. Wspólna zabawa ruchowa – Budowanie tratwy. Po przeprawie przez potok docieramy do rzeki. Poinformuj dzieci, że trzeba zbudować tratwę. Dzieci kładą się jedno obok drugiego na materacu; dziecko, które leży na końcu, przeczołguje się po „tratwie” ułożonej z dzieci i kładzie się na drugim końcu. W ten sposób przechodzi każde z dzieci. Przypominamy dzieciom, żeby starały się przeczołgać delikatnie, by nikomu nie zrobić krzywdy.

 

5. Wspólna zabawa ruchowa – Jaskinia. Kiedy wszyscy przepłyną tratwą, dochodzimy do jaskini. Dzieci ustawiają się blisko siebie w pozycji czworaczej, tworząc pod sobą przestrzeń. Dziecko z końca utworzonej jaskini przechodzi pod resztą dzieci i ustawia się po drugiej stronie. Kolejne dziecko przechodzi przez jaskinię, aż każdy wykona tę czynność. Podkreśl, że jeśli ktoś ma problem z przejściem, pomożesz mu.

 

6. Wspólna zabawa ruchowa – Jeżdżenie na sankach. Wracamy do domu na sankach. Dzieci dobierz w trójki. Każda z nich dostaje poduszkę; jedno dziecko siada na niej, dwoje pozostałych ciągnie je na poduszce jak na sankach. Po chwili dzieci zamieniają się rolami, tak by każde z nich jechało sankami.

 

7. Wspólna zabawa relaksacyjna. Dzieci kładą się na podłodze w kole, układając się głowami do wnętrza koła. Poproś je, by podniosły ręce do góry i poruszały dłońmi. Następnie każde z dzieci proponuje swoją czynność, którą pozostali wykonują w pozycji leżącej.

 

Na zakończenie dzieci siadają przodem do wnętrza koła, poproś, żeby podały sobie ręce i podziękowały wszystkim za wspólną zabawę

 

Wskazówki do innych działań

 

1. Zabawę w wyprawę w góry można przenieść na plac zabaw, wykorzystując zamiast ławek i kształtek drabinki, zjeżdżalnie i inne dostępne sprzęty. Zamiast szarf wykorzystjcie rozłożone hula-hoop lub prawdziwe kamienie do chodzenia po nich.

2. Zamiast tratwy możemy utworzyć kolejkę górską – dzieci ustawiają się jedną za drugim, trzymają 

w dłoniach linę; jedno z dzieci prowadzi kolejkę przez góry, następnie przechodzi na koniec i kolejne dziecko prowadzi kolejkę.

3. Do zabawy w ciągnięcie sań możemy użyć zimą prawdziwych sanek.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin