Sprawozdanie z ćwiczeń laboratoryjnychz fizyki
Dyfrakcja i interferencja światła spójnego.
1.Wstęp
Ze zjawiskiem dyfrakcji dalekiego pola mamy do czynienia gdy na ekran z małym otworem pada równoległa wiązka światła a obserwacji dokonuje się w takiej odległości,że w porównaniu z rozmiarami otworu dyfrakcyjnego można uznać ją za nieskończoną.W przypadku gdy otwory mają bardziej złożone kształty wówczas rozkład natężeniaw widmie dyfrakcyjnym Fraunhofera jest skomplikowany, lecz zawsze można zauważyć pewne prawidłowości. Obraz dyfrakcyjny jest zawsze symetryczny, w środku obrazu natężenie światła osiąga maksimum, które otoczone jest symetrycznie rozłożonymi maksimami pobocznymi, rozmiar maksimum centralnego jest wprost proporcjonalne do długości fali świetlnej a odwrotnie do rozmiary otworu dyfrakcyjnego. Aby zaobserwować obraz dyfrakcyjny Fraunhofera należało by umieścić ekran obserwacyjny w nieskończoności, jednak postępuje się inaczej, oświetla się przesłonę dyfrakcyjną równoległą wiązką światłaa za przesłoną umieszcza się soczewkę skupiającą o ogniskowej f . Fale ugięte pod kątem j skupiają się w płaszczyźnie obrazowej ogniskowej w odległości y od osi optycznej.
Przykładem dyfrakcji na więcej niż jednym otworze jest doświadczenie Younga, czyli dyfrakcja na dwóch jednakowych otworach w płaskiej nieprzeźroczystej przesłonie. Gdyby szczeliny były nieskończenie wąskie, można by było założyć, że rozchodzą się z nich fale cylindryczne i w wyniku interferencji tych fal powstałby obraz interferencyjny.
rys.1.1 Geometria doświadczenia Younga.
Każda szczelina ma skończoną wielkość więc fala ugięta na na każdej z nich tworzy obraz dyfrakcyjny. Odpowiada to rozkładowi natężenia światła na ekranie:
Wpadkowy rozkład natężenia światła obserwowany na ekranie jest iloczynem prążków interferencyjnych i obwiedni dyfrakcyjnej.
2. Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia było określenie rozmiarów szczelin oraz odległości między nimi,z wykorzystaniem zjawiska dyfrakcji na jednej szczelinie, dwóch szczelinach oraz siatce dyfrakcyjnej.
3. Wyniki
A) Dyfrakcja na pojedynczej szczelinie
· UKŁAD 9
minimum
n
|a| [°]
sina
a[mm]
L
1
0,368
0,007
0,093
P
0,450
Tabela nr 3.1. Wyniki pomiarów dla ukł. 9
Wartość średnia aśr= 0,093mm
n-liczba naturalna numerująca kolejne minima
a-szerokość szczeliny
· UKŁAD 10
I
0,189
0,003
0,217
0,196
II
2
0,006
0,376
Tabela nr 3.2. Wyniki pomiarów dla ukł. 10
Wartość średnia aśr=0,209mm
· UKŁAD 11
0,103
0,002
0,325
0,081
0,433
0,192
III
ciotka123456