Utrwalanie głosek szumiących - sz, ż, cz, dż.doc

(33 KB) Pobierz
Joanna Palmączyńska

Joanna Palmączyńska
Koszalin

Konspekt zajęć logopedycznych - Utrwalanie głosek szumiących - sz, ż, cz, dż


TEMAT: Utrwalanie głosek szumiących - sz, ż, cz, dż.

CEL GŁÓWNY: utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących w wyrazach
- na materiale obrazkowym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
-usprawnianie narządów artykulacyjnych
-zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
-ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i percepcji słuchowej
-utrwalanie prawidłowej wymowy głosek sz, ż, cz, dż w sylabach
-utrwalanie prawidłowej wymowy głosek w w wyrazach i prostych zdaniach.

METODY: ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: słomka, rysunek zimowego lasu, serwetka, chmurki z waty do ćwiczeń oddechowych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Cwiczenia odechowe:
*czytanie wierszyka "Obłoczki"- dziecko po wysłuchaniu utworu dmucha na obłoczki, naśladuje delikatny wietrzyk, silny wiatr, zimny wicher (dmuchamy cicho, delikatnie albo głośno, mocno),
*oglądanie ilustracji przedstawiającej zimowy las, wykonywanie zaspy z kawałeczków białej serwetki,dmuchanie przez słomkę na skrawki papieru tak aby opadły na rysunek.
2. Cwiczenia języka:
*owieczka stuka językiem- buzia otwarta, czubek języka stuka po wałku
dziąsłowym za górnymi zębami,
*zabawa "języczek wędrowniczek"- język "wędrując" dotyka wargi górnej, wargi dolnej, robi kółeczka na podniebieniu,
*unoszenie języka do wałka dziąsłowego i opuszczanie za dolne zęby- wypowiadanie na przemian aaaaa-llllllllllll
3. Cwiczenia warhg:
*zaokrąglanie warg w kształcie ryjka: cmokanie, wykonywanie całusków do lusterka,
*"żucie gumy" z zamkniętymi ustami,
*naśladowanie owieczki zjadającej trawę.
4. Cwiczenia słuchowe:
*naśladowanie: kaczka człapie- człap, człap, człap
rączka klapie- klap, klap, klap
pszczoła bzyczy- bzz, bzz, bzz
a wąż syczy- sss, sss, sss.

5. Cwiczenia utrwalające prawidłową wymowę głosek:

a) utrwalanie głosek w sylabach: rozmowa między dwiema papużkami- prowadzący wypowiada sylaby z ćwiczonymi głoskami, jednocześnie podając dziecku zabawkę, dziecko odpowiada taką samą sylabą i oddaje zabawkę:
sza-sza, sze-sze, szo-szo, szu-szu, szy-szy
ża-ża, że-że, żo-żo, żu-żu, ży-ży
cza-cza, cze-cze, czo-czo, czu-czu, czy-czy
dża-dża, dże-dże, dżo-dżo, dżu-dżu, dży-dży.
b) prawidłowa wymowa głosek wyrazach: nazywanie obrazków- zwrócanie uwagi na prawidłową wymowę: groszek, serduszko, grzebień, nożyczki, fartuszek, pomarańcza, beczka, księżyc, owieczka, pszczoła, teczka, kapelusz, żyrafa, kaczuszka, łyżwy, jarzębina, grzyb, buraczek.
c) wyszukiwanie obrazków na polecenie słowne:
np. podaj proszę: -czerwone serduszko
-żółty kapekusz
- czerwoną jarzębinę itp.
d) segregowanie obrazków, w wymowie których znajdują się ćwiczone głoski. Dziecko nazywa obrazek i stara się odpowiednio go zaszeregować (wkłada obrazek do odpowiedniego pudełka).
e) układanka- dopasuj przedmioty, które do siebie pasują:
np. pasta do zębów - szczoteczka
łóżko - poduszka
wanna - ręcznik itp.
f) zagadki tematyczne:
"z futra szary ma sfeterek, z chęcią ci podkradnie serek, na jaj widok
piszczą panie, co ją smuci niesłychanie" (mysz)
"żółty dziobek, żółte pióra, opiekuje się nim kura, na dwóch
nóżkach podskakuje i radośnie popiskuje" (kurczątko)
"pływa wśród jeziora fal, wiatr ją pcha i pcha gdzieś w dal, żagiel jej z daleka widać, wiesz już jak to się nazywa?" (żaglówka)
"kocha jaśmin i stokrotki, z nich to zbiera nektar słodki, pracowicie robi miodzik, czy ktoś wie o kogo chodzi?" (pszczoła) itp.
g) układanka dydaktyczna- skojarzenia. Dziecko wybiera zwierzę i dopasowuje do niego środowisko.

6. Zakończenie zajęć. Ocena pracy dziecka i nagroda w postaci np. znaczka.

 

 

Konspekt zajęć logopedycznych


CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Adaś 6 lat i 2 miesiące.
2. Prowadząca: Lilla Kraszewska.
3. Diagnoza: ORM, obecnie dyslalia wieloraka złożona, liczne uproszczenia grup spółgłoskowych, parasygmatyzm- zamiana głosek 3 szeregów na t, d.

TEMAT ZAJĘĆ: Wprowadzenie głoski sz w sylabach otwartych.

Cele: utrwalenie głoski sz w izolacji, wprowadzenie sz w sylabach otwartych, wzbogacenie słownictwa.
Pomoce: gra planszowa (na tle obrazka gór naklejone 4 szlaki turystyczne:
zielony, żółty, niebieski, czerwony i nazwy szczytów: Sza, Szo, Sze, Szu), obrazki z podpisami sylabowymi, wiersz, żabki i żaglówki-papierowe origami, lornetki z rolek od papieru toaletowego, plecak skarbów.

1. Nawiązanie kontaktu, rozmowa o zainteresowaniach, bliskich już wakacjach.
2. Ćw. przygotowawcze:
- ćw. języka, np. zakładanie szerokiego języka na górną wargę, oblizywanie nim górnej wargi, górnych zębów, zamiatanie sufitu, ostrzenie języka o górne siekacze, masowanie czubkiem jezyka wałka dziąsłowego przy szeroko otwartej buzi;
-ćw. oddechowe, np. czyj samochodzik dalej, piłeczką do celu, wyścig żaglówek.

ĆWICZENIA WŁAŚCIWE
Żabki pomogą nam wybrać szlak. Czy można spotkać żabki na szlaku?
3. WĘDRÓWKA PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH- czytanie sylab z 4 plątaninek: niebieska- sza, czerwona- szo, żółta-sze, zielona- szu.
4. WYJAZD W GÓRY- gra planszowa (wymawiamy nazwę szczytu tyle razy ile wypadnie oczek).
5. ODPOCZYNEK- zabawa w łapki: sylaby sza, szo, sze, szu, szy.
6. ECHO W GÓRACH- zabawa w powtarzanie sylab.
7. OBSERWUJEMY PIĘKNE WIDOKI- przez lornetkę i opowiadamy o tym, co widzimy.
8. Gdy usłyszysz w wierszu sylabę sza, zrób przysiad.
Na wieszaku w szafie szarej,
trzy koszule wiszą szare.
Szalik tuli szyję Szymka,
a Agnieszka trzyma kosz.
9. UZUPEŁNIANIE PODPISÓW OBRAZKÓW- ...lik, ...lki, ...ny, ...pa (sza, sze, szy, szo).
10. PLECAK SKARBÓW- spróbuj zgadnąć, co ukryłam w plecaku, ja podam końcową
sylabę, a ty dołóż początkową.
11. ZADANIE DOMOWE
Poćwicz w domu czytanie sylab z plątaninek i zrób sobie z rodzicami wyścigi żabek i żaglówek.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin