Konspekt lekcji plastyki
Prowadzący:
Klasa:
Data:
Temat: Karta świąteczna na Boże Narodzenie - praca na użytek szkoły
Liczba godzin realizacji: 2
Podstawa programowa
· określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w swoim środowisku lokalnym i regionalnym, a także uczestniczy w życiu kulturalnym tego środowiska (zna placówki kultury działające na jego rzecz);
· podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki);
· rozróżnia określone dyscypliny w takich dziedzinach jak: architektura, sztuki plastyczne oraz w innych dziedzinach sztuki (fotografika, film) i przekazach medialnych (telewizja, Internet);
· realizuje projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu wizerunku i otoczenia człowieka oraz upowszechnianiu kultury w społeczności szkolnej i lokalnej (stosując także narzędzia i wytwory multimedialne).
I. Cel ogólny:
Rozwijanie wrażliwości i wzbogacanie twórczego myślenia.II. Cele operacyjne: Kategoria A: zapamiętywanie wiadomościUczeń zna: - elementy dekoracyjne typowe dla symboliki świątecznej związane z Bożym Narodzeniem- tradycje i zwyczaje świąteczne oraz potrzebę ich pielęgnowania - podstawowe kompozycje Kategoria B: rozumienie wiadomościUczeń: - potrafi świadomie dobrać odpowiednie środki wyrazu plastycznego - rozumie sens zastosowanych elementów dekoracyjnych w projekcie kartki świątecznej- rozumie znaczenie emocji towarzyszących podczas wykonywania upominkówi obdarowywania nimi innychKategoria C: stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych Uczeń: - wykorzystuje wiadomości o symbolach podczas realizacji zadania plastycznego - stosuje wiadomości o rodzajach kompozycji plastycznych w ćwiczeniach praktycznych- potrafi zakomponować płaszczyznę kartki wykorzystując różnorodne materiały i techniki plastyczneKategoria D: stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowychUczeń: - potrafi dobrać odpowiednie symbole do istniejącego problemu plastycznego- potrafi prawidłowo stosować technikę collage w twórczości własnej - umie ocenić własny wytwór i pracę kolegów (uzasadnić wybór) III. Cele operacyjne realizowane są z celami emocjonalnymiUczeń: - uświadamia sobie znaczenia tradycji i obrzędowości świątecznej- pogłębia wrażliwość i rozszerza kontakty interpersonalne- dostrzega rolę dzieł sztuki w życiu człowieka oraz funkcje przedmiotów użytkowych- uzmysławia sobie rolę symbolu w kompozycji plastycznejIV. Umiejętności nabyte w czasie lekcji: - rozwój twórczego, abstrakcyjnego myślenia oraz wrażliwości estetycznej- rozwijanie własnych umiejętności obserwowania świata - doskonalenie zdolności manualnychV. Metody: słowna, pokaz, działanie praktyczne.VI. Formy pracy: grupowa, indywidualna - jednolita.
VII. Środki dydaktyczne: plansza z układami plastycznymi, wystawka kartek świątecznych, opowiadanie, nagrania magnetofonowe kolęd.VIII. Materiały i narzędzia: brystol, papier kolorowy, makulatura, folia samoprzylepna, kredki, flamastry, litery samoprzylepne, gotowe elementy dekoracyjne, nożyczki, klej.IX. Techniki: collage.Przebieg zajęć:
Część organizacyjna
1. Powitanie.2. Sprawdzenie obecności.3. Przygotowanie warsztatu pracy.
II Część właściwa.
1. W prowadzenie, nawiązanie do tematu zajęć. Pogadanka na temat Świąt Bożego Narodzenia. Omówienie tradycji i zwyczajów z nimi związanych.
2. Przedstawienie tematu lekcji - nauczyciel pisze temat na tablicy
3. Oglądanie przykładowych kartek. Zwrócenie uwagi na kompozycję kartek, część ozdobną, napis – nagłówek, życzenia, estetykę wykonania.
4. Omówienie sposobu wykonania kartek przez uczniów. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa pracy – zwrócenie szczególnej uwagi na to, że uczniowie będą się posługiwali nożyczkami, ołówkami –prośba do uczniów o ostrożność.Na kartce powinien znaleźć się nagłówek i motywy związane ze świętami (choinka, gwiazdka, bombka, gałązka itp.).
5. Twórcza praca uczniów. Korekta i pomoc nauczyciela sprowadza się do spraw technicznych. Praca odbywa się przy słuchaniu kolęd.
Zakończenie
1. Prezentacja prac, analiza. 2. Ocena prac i aktywności uczniów. 3. Porządkowanie stanowisk pracy. 4. Zebranie prac i przekazanie opiekunowi Samorządu Szkolnego celem wykorzystania na potrzeby szkoły
danaprus