097.doc

(23 KB) Pobierz
Dobry spust powinien ważyć około 400—500 g i charakteryzować się krótką i płynną drogą ściągania

Dobry spust powinien ważyć około 400—500 g i charakteryzować się krótką i płynną drogą ściągania.

Sposoby czernienia muszki. Świecącą się muszkę można poczernić dwoma sposobami. Pierwszy z nich to czernienie na gorąco. Muszkę należy zdjąć i trzymać ją za przeciwległy koniec szczypczykami. Wysmarować ją go­rącym smarem, następnie nagrzewać nad ogniem do zupełnego wypalenia się smaru i ochłodzić na powietrzu lub w oleju. Ochłodzoną muszkę wy­trzeć suchą, czystą szmatką i wstawić do gniazda.

Drugi sposób •— chemiczny. Muszkę należy dokładnie wyczyścić. Przy­gotować roztwór: 40 g politury, s/4 łyżeczki od herbaty sadzy i dokładnie wymieszać. Otrzymanym roztworem pokryć cienką warstwą powierzchnię muszki. Jeśli nie ma możliwości poczernienia świecących się przyrządów celowniczych spo-sobami chemicznymi, najlepiej zrobić to zapałkami, da­jącymi czarny i cienki kopeć.

                 Likwidowanie niesprawności broni małokalibrowej

Jeżeli przy ściąganiu języka spustowego nie następuje odpalenie, wów­czas należy broń przeładować, pozostawiając ten sam nabój w lufie i po­kręcając go tak, żeby iglica uderzyła w inne miejsce dna łuski przy na­stępnym ściąganiu języka spustowego. Jeżeli odpalenie nie nastąpi, trzeba nabój wymienić.

Ślady iglicy od uderzenia bliżej środka dna łuski wskazują na niepra­widłowości iglicy. W tym wypadku zamek należy odesłać do rusznikarza w celu wymiany iglicy.

Słabe uderzenie iglicy w dno łuski najczęściej spowodowane jest gęstością smaru i osłabieniem sprężyny (sprężynę wymienić).

Pozostawanie łuski w komorze nabojowej (niewyrzucanie łuski) naj­częściej spowodowane jest brudem w pazurze wyciągu lub pęknięciem jego sprężyny.

Gęsty i zastygły smar w zamku staje się także przyczyną niewypału. W tym wypadku należy zamek rozebrać i wyczyścić.

Jeśli spust jest za lekki — może zdarzyć się przykry wypadek, polega­jący na odpaleniu bez naszej woli. Ma to miejsce wówczas, gdy strzelec używa mechanizmu spustowego lżejszego od przewidzianego normą, szu­kając w tym — zupełnie niesłusznie — źródeł łatwiejszego i skuteczniej­szego strzelania.

7, Pielęgnacja broni w magazynach

Magazyn broni przede wszystkim powinien mieć dobrą wentylację i być zabezpieczony przed przenikaniem dymów i gazów. Broń należy trzymać w stojakach oddalonych od ścian co najmniej o około 40 cm.

Dla uchronienia broni przed pyłem i działaniem słońca należy zasłaniać

4                     — Sztuka celnego strzelania

97

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin