ELEKTRONIKA.doc

(1083 KB) Pobierz

1. Złącze p-n

Złącze p-n to obszar półprzewodnika monokrystalicznego utworzony przez dwie graniczące ze sobą warstwy: typu p i typu n.

Budowa: W półprzewodniku typu p istnieją ujemne nieruchome ładunki zjonizowanych atomów domieszki akceptorowej oraz dodatnie ładunki ruchomych dziur - nośników większościowych. Jest tam jeszcze niewielka liczba elektronów - nośników mniejszościowych. W półprzewodniku typu n istnieją dodatnie nieruchome ładunki zjonizowanych atomów domieszki donorowej i ujemne ładunki ruchomych elektronów - nośników większościowych. Ponadto istnieje niewielka liczba dziur – nośników mniejszościowych.

Oba obszary „przed zetknięciem” zachowują obojętność elektryczną (w rzeczywistości nie można uzyskać złącza poprzez mechaniczne zetknięcie dwóch fragmentów przewodnika).

Po zetknięciu półprzewodników typu n i typu p, wskutek dużej koncentracji ruchomych nośników ładunku, następuje proces dyfuzji elektronów z materiału n do p (prąd Jnd) oraz dziur z materiału p do n (prąd Jpd). Powstają dwa strumienie prądu dyfuzyjnego w celu wyrównania koncentracji nośników ładunku.

Odpływ nośników powoduje powstanie po obu stronach złącza nieskompensowanej dipolowej warstwy ładunku wytwarzającej pole przeciwdziałające dalszej dyfuzji. Skutkiem jest powstanie pola unoszenia elektronów i dziur w kierunkach przeciwnych. Powstają dwa strumienie prądu unoszenia – dziur z obszaru n do p (prąd Jpu) i elektronów z obszaru p do n (prąd Jnu).

Dochodzi do równowagi dynamicznej:  oraz . Skutkiem równowagi dynamicznej jest istnienie na złączu dipolowej warstwy ładunków tzw. warstwy zaporowej lub warstwy ładunku przestrzennego.

Napięcie wytworzone w obszarze granicznym to bariera potencjału lub napięcie dyfuzyjne UD. Dla złącza krzemowego UD = 0,7V, dla złącza germanowego UD = 0,3V.

Polaryzacja złącza p-n w kierunku zaporowym: ma miejsce, gdy zewnętrzne źródło napięcia jest połączone biegunem dodatnim z obszarem typu n, a biegunem ujemnym z obszarem typu p. W tym przypadku polaryzacja zewnętrzna jest zgodna z biegunowością napięcia dyfuzyjnego. Bariera potencjału złącza zwiększa się o wartość napięcia zewnętrznego. Maleją składowe dyfuzyjne prądu elektronowego i dziurowego, natomiast pozostają niezależne od napięcia składowe prądu unoszenia nośników mniejszościowych. Przy polaryzacji w kierunku zaporowym płynie prąd nośników mniejszościowych w dużym zakresie niezależny od przyłożonego napięcia – prąd nasycenia IS.

Polaryzacja złącza p-n w kierunku przewodzenia: ma miejsce wtedy, gdy źródło zewnętrzne jest połączone biegunem dodatnim z obszarem typu p półprzewodnika, a biegunem ujemnym z obszarem typu n. W tym przypadku polaryzacja zewnętrzna jest przeciwna w stosunku do biegunowości napięcia dyfuzyjnego. Bariera potencjału maleje o wartość napięcia zewnętrznego. Dominują składowe prądów dyfuzyjnych elektronów z obszaru p do n i ich wartość zwiększa się wraz ze wzrostem napięcia polaryzacji.



 

 

 

 



              Charakterystyka prądowo-napięciowa złącza p-n:

Zależność prądu złącza od napięcia opisuje się funkcją wykładniczą:

, gdzie:

Is – prąd nasycenia złącza; 

ϕT – potencjał termiczny elektronu

 

              Przebicie złącza to zjawisko gwałtownego przyrostu prądu przy polaryzacji w kierunku zaporowym.

Przebicie Zenera występuje w złączach o cienkiej warstwie zaporowej. Przy polaryzacji złącza w kierunku zaporowym natężenie pola w cienkiej warstwie zaporowej osiąga takie wartości, że możliwe jest wyrwanie elektronów z wiązania kowalencyjnego atomów w sieci krystalicznej. Zjawisko Zenera charakteryzuje mała wartość napięcia przebicia (poniżej 5V).

              Zjawisko lawinowej jonizacji zderzeniowej: Swobodny nośnik poruszając się ruchem przyspieszonym w polu elektrycznym może uzyskać energię kinetyczną wystarczającą do jonizacji zderzeniowej. Rozrywa on wtedy wiązania atomów w sieci i powstaje para nośników elektron-dziura. Te z kolei uzyskując wystarczającą energię kinetyczna kontynuują proces jonizacji. Występuje dla napięcia zaporowego większego od 7V.

              Wpływ temperatury na charakterystykę napięciowo-prądową złącza p-n: W zakresie przewodzenia w miarę wzrostu temperatury napięcie na złączu maleje w tempie ok 2mV/ᵒC. W zakresie zaporowym ze wzrostem temperatury rośnie wartość prądu nasycenia złącza. Prąd zwiększa się dwukrotnie przy wzroście temperatury o ok. 10ᵒC.

              Zmiany szerokości warstwy zaporowej przy zmianie napięcia polaryzacji złącza:

Szerokość warstwy zaporowej:. Przy polaryzacji w kierunku zaporowym warstwa zaporowa rozszerza się.

              Zależność pojemności złącza Cj od napięcia: W złączu ładunek jest magazynowany w warstwie zaporowej tworząc pojemność złączową. Jest to pojemność kondensatora utworzonego z dipolowych warstw ładunków oddalonych od siebie na odległość równą szerokości warstwy zaporowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



2. Diody

              Diody prostownicze to diody przeznaczone do prostowania prądu przemiennego.

Zjawisko prostowania: przepuszczanie przez diodę prądu w jednym kierunku, gdy chwilowa polaryzacja diody jest w kierunku przewodzenia, i nieprzepuszczaniu prądu, gdy chwilowa polaryzacja diody jest zaporowa.

              Podczas polaryzacji w kierunku przewodzenia na anodzie diody napięcie jest wyższe niż na katodzie. Kiedy polaryzacja przebiega w kierunku zaporowym na anodzie diody napięcie jest niższe niż na katodzie.

              Charakterystyka prądowo-napięciowa diody prostowniczej:

UF(IO) – napięcie przewodzenia przy określonym prądzie przewodzenia

URWM – szczytowe napięcie wsteczne

IR(URWM) – prąd wsteczny przy szczytowym napięciu wstecznym

              Moc admisyjna (rozproszona) diody:

, gdzie:

Rth – rezystancja cieplna,

Tj – temperatura złącza,

Ta temperatura otoczenia.

              Ze względu na moc admisyjną diody dzieli się na:

-        małej mocy Pa<1W

-        średniej mocy 1W<Pa<10W

-        dużej mocy Pa>10W

              Typowym zastosowaniem diod prostowniczych są układy prostowników napięcia przemiennego.

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diody uniwersalne: to diody germanowe i krzemowe charakteryzujące się niewielkim zakresem napięć (do 100V) i prądów (do 100 mA) oraz częstotliwością pracy ograniczoną do kilkudziesięciu megaherców. Przeznaczone są głownie do stosowania w układach detekcyjnych i prostowniczych małej mocy.

              Porównanie charakterystyk diody krzemowej i germanowej:

              Diody germanowe mają niższe napięcie progowe niż diody krzemowe. W zakresie polaryzacji w kierunku przewodzenia charakterystyka diod germanowych jest zbliżona do charakterystyki diody idealnej. W zakresie polaryzacji w kierunku zaporowym dioda krzemowa ma mniejszy prąd nasycenia, przez co jest lepszym przybliżeniem diody idealnej.

              Zastosowanie diod uniwersalnych: układy detekcji odbiorników, prostowanie sygnału bardzo małej mocy.

 

              Diody Zenera: to diody półprzewodnikowe, których typowy obszar pracy znajduje się na odcinku charakterystyki prądowo-napięciowej, w którym następuje gwałtowny wzrost prądu przy polaryzacji zaporowej.

              Charakterystyka prądowo-napięciowa diody Zenera i jej symbol graficzny:

Przy czym to maksymalna moc start określająca przebieg hiperboli admisyjnej.

              Temperaturowy współczynnik napięcia Zenera:

 

 

 

 

 

              Zależność współczynnika TKUZ dla diod o różnych napięciach Zenera:

              Współczynnik przyjmuje wartości ujemne dla diod, w których gwałtowny wzrost prądu spowodowany jest zjawiskiem Zenera (UZ<5V); dodatnie dla diod, w których występuje zjawisko powielania lawinowego (UZ>7V); jest bliski zera, gdy oba zjawiska występują jednocześnie (UZ= 5-7V)

              Rezystancja dynamiczna:

              Zależność rezystancji dynamiczne od napięcia Zenera dla dwóch wartości prądu stabilizacji:

              Minimum rezystancji dynamicznej w diodach w których wzrost prądu w zakresie przebicia następuje na skutek łącznego działania zjawiska powielania lawinowego i Zenera.

              Diody Zenera przeznaczone są do stosowania w układach stabilizacji napięć, układach ograniczników lub jako źródło napięć referencyjnych (odniesienia).



             

Diody pojemnościowe: to diody, w których wykorzystuje się zjawisko zmian pojemności warstwy zaporowej złącza p-n pod wpływem polaryzacji w kierunku zaporowym.

              Parametry:

-        pojemność maksymalna – pojemność złącza Cj przy określonej częstotliwości i napięciu polaryzacji wstecznej UR=0

-        stosunek pojemności Cj przy napięciu polaryzacji wstecznej UR=0 i UR=URmax

              Diody pojemnościowe stosuje się do sterowania napięciowego częstotliwością rezonansowa obwodu elektrycznego. Szerokie zastosowania w radiotechnice np. w generatorach o regulowanej częstotliwości, nadajnikach z modulacja częstotliwości, układach automatycznego dostrojenia.

             

 



Diody tunelowe: to diody, których charakterystyka prądowo-napięciowa przy polaryzacji w kierunku przewodzenia ma odcinek o ujemnej rezystancji dynamicznej. Złącza p-n tych diod są silnie domieszkowane. Warstwa zaporowa jest bardzo cienka i natężenie pola elektrycznego jest bardzo duże.

Charakterystyka prądowo napięciowa diody tunelowej i charakterystyka trzech prądów składowych:



IZ – prąd Zenera

IE – prąd Esakiego

Id – prąd dyfuzji nośników większościowych

 

W stanie równowagi przy braku polaryzacji złącza prąd Zenera jest równy prądowi Esakiego, zaś przy polaryzacji zaporowej IZ jest większy od IE. Przy polaryzacji w kierunku przewodzenia IE w początkowym zakresie dominuje, osiągając największa wartość w punkcie wierzchołka (Ip, Up), a następnie maleje. Jednocześni rośnie Id – osiągany jest punkt doliny (Iv, Uv). Charakterystycznym parametrem diody tunelowej jest stosunek Ip/Iv.

 

 

              Średnia rezystancja dynamiczna:

              Zastosowania diody tunelowej: dzięki ujemnej rezystancji dynamicznej i małej bezwładności zjawisk tunelowych stosowana w generatorach pracujących w zakresie bardzo wysokich częstotliwości rzędu gigaherców.

 



              Diody Schottky’ego: to diody, w których wykorzystuje się właściwości prostujące złącza metal-półprzewodnik. Odpowiednio dobrane materiał półprzewodnikowy i metal mogą utworzyć złącze o charakterystyce prądowo-napięciowej podobnej do charakterystyki złącza p-n.

              Cechy charakterystyczne:

·         mniejszy spadek napięcia w kierunku przewodzenia

·         natychmiastowe odprowadzenie nośników wstrzykniętych z półprzewodnika do metalu – umożliwia to pracę diody w zakresie bardzo wielkich częstotliwości

 



              Fotodiody to diody, których parametry elektryczne zależą od padającego promieniowania świetlnego. Umieszczane są w specjalnych obudowach z przezroczystym oknem.

              Zastosowanie fotodiod: zasilanie wyposażenia elektrycznego urządzeń satelitarnych, ładowanie klasycznych baterii podczas sprzyjających warunków.

 

Charakterystyka prądowo-napięciowa fotodiody dla rożnych natężeń oświetlenia:

              Praca fotodiody jako baterii słonecznej:

              Schemat połączenia fotodioda-obciążenie:

             

 

 



Diody elektroluminescencyjne (LED) to diody emitujące promieniowanie świetlne, gdy przepływa przez nie prąd przewodzenia. W złączu spolaryzowanym w kierunku przewodzenia następuje proces rekombinacji elektronów i dziur z wydzieleniem pewnej porcji energii. W krzemie energia ta przekazywana jest sieci krystalicznej półprzewodnika nagrzewając kryształ. W innych półprzewodnikach wydziela się w postaci promieniowania świetlnego.

              Natężenie promieniowania świetlnego zależy od wartości prądu przewodzenia. Już przy prądzie kilku mA widoczne jest wyraźne świecenie. Charakterystyka prądowo-napięciowa diody LED ma kształt chara...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin