Skąd się bierze miód, jak powstały góry.doc

(30 KB) Pobierz

Skąd się bierze miód?

Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów (w ten sposób zapylają rośliny owadopylne). Uzbierany pyłek robotnice transportują do swego ulu umieszczając go
w przygotowanych wcześniej plastrach zbudowanych z sześciokątnych woskowych komórek. Teoretycznie miód pszczoły gromadzą jako zapas pożywienia pozwalający rojowi na przetrwanie okresu braku żywności. W hodowlach można pozwolić na odebranie miodu, gdyż rój jest dokarmiany przez pszczelarzy cukrem. Po odpowiednim przetworzeniu przez pszczoły zbieraczki miód nadaje się do odbioru. W zależności od surowca, z jakiego powstaje można wyróżnić wiele odmian miodu, każdy ma swoje właściwości.
Kiedy wyjmie się ramki z plastrami z ulu, należy jeszcze wydobyć produkt z komórek. Robi się to za pomocą wirówki. Następnym krokiem, który należy już oczywiście do pszczelarzy, jest oczyszczenie miodu z wszelkich możliwych zanieczyszczeń. Później umieszczenie towaru w szklanych słoikach i gotowe. Miód można już spożywać. Niektóre odmiany, zaraz kilka dni po odebraniu, zaczynają się krystalizować, nie tracą wtedy wartości odżywczych, tylko lekko zmieniają smak.

Ćwiczenie 1 – uporządkuj zdania w odpowiedniej kolejności.

Kwiaty wytwarzają nektar, który wabi pszczoły.

Zebrane z ula plastry miodu pszczelarz wkłada do specjalnej wirówki.

Można go jeść z chlebem, słodzić nim herbatę lub dodawać do ciast zamiast cukru.

Pracowite pszczoły znoszą nektar do uli. W ulu pszczoły wkładają nektar do plastrów

z wosku.

Podczas wirowania miód spływa do naczynia na zewnątrz. Odwirowany miód od razu nadaję się do jedzenia

Kiedy już plastry wypełnione są miodem, pszczelarz wyjmuje je z ula.

Jak powstają góry?

Góry powstają w dwojaki sposób: wskutek działalności wulkanicznej albo wskutek fałdowania skorupy ziemskiej. Większość gór powstaje wskutek wypiętrzenia, które jest rezultatem ruchów kontynentów: wszędzie tam, gdzie płyty kontynentalne nachodzą na siebie z ogromną siłą, powstają góry.

Góry starzeją się i umierają- Deszcz i Mróz są największymi wrogami gór. Woda i mróz stopniowo kruszą skałę, zaś strumienie pokrywają ze sobą jej odłupane części. Dzieje się tak aż do momentu, gdy po upływie milionów lat na miejscu wysokich szczytów pozostają jedynie małe dolinki.


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin