Temat prezentacji i spis treści.docx

(39 KB) Pobierz

 

                  UNIWERSYTET  RZESZOWSKI
                                 W RZESZOWIE

 

                           Wydział Socjologiczno Historyczny

 

 

 

                                     Aneta Bazylak

                                     Nr albumu:

 

 

 

Motywy przynależności młodzieży do Związku Strzeleckiego „Strzelec” przykładzie JS 2021 im. płk Leopolda Lisa – Kuli w Rzeszowie

             

 

 

                                                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

                                                          Rzeszów 2014

Podziękowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstęp             

 

Rozdział I. Rys historyczny oraz cele Wojska             

1.1. Definicja Wojska             

1.2. Krótka historia Wojska             

1.3. Cele, wartości i funkcje Wojska             

1.4. Zasady etyczne Wojska             

1.5. Socjologia Wojska             

 

Rozdział II. Opis i cele ZS „Strzelec             

2.1.Co to jest ZS „Strzelec”             

2.2. Historia ZS „Strzelec”                           

2.3. JS 2021 im. płk Leopolda Lisa – Kuli w Rzeszowie             

2.4. Ważne postaci ZS             

2.5. Cele, wartości i funkcje ZS „Strzelec”             

 

Rozdział III. Konceptualizacja badań             

3.1. Sformułowanie, eksplikacja tematu             

3.2. Doniosłość poznawcza i praktyczna              

3.3. Narzędzia badawcze             

3.4. Zdefiniowanie podstawowych pojęć teoretycznych             

3.5. Sformułowanie problemów i hipotez badawczych             
3.6. Dobór metod i technik badawczych             

3.7. Operacjonalizacja – określenie głównych zmiennych i wskaźników             

3.8. Dobór próby do badań             

 

Rozdział IV. Wyniki i analiza własnych badań dotyczących Wojska i ZS „Strzelec”             

3.1.              

3.2.              

 

Zakończenie              

Spis wykresów              

Ankieta              

Bibliografia              

Wstęp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I. Rys historyczny oraz cele Wojska

 

1.1. Definicja Wojska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział II. Opis i cele Związku Strzeleckiego „Strzelec”

 

2.1. Co to jest Związek Strzelecki „Strzelec”

 

Związek Strzelecki „Strzelec” jest paramilitarną, pozarządową i patriotyczną organizacją społeczno – wychowawczą. Zajmuje się ona kształceniem młodzieży w zakresie historii          i wojskowości, wyrabia punktualność, samodyscyplinę, zdolność do poświęceń, dotrzymywanie raz danego słowa, posłuszeństwo, umiejętność pracy w zespole, szacunek do wartości państwowych i patriotyzm. Związek Strzelecki współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej i Strażą Graniczną. Jego celem jest działanie na rzecz niepodległości         i przygotowywanie młodzieży do służby w formacjach mundurowych Rzeczpospolitej Polskiej. Związek Strzelecki reaktywowany został w 1991 roku. Powstał w wyniku fuzji organizacji tzw. Ruchu strzeleckiego, działających w Polsce w latach 1989-1991, określając się jako patriotyczne stowarzyszenie młodzieży polskiej, będącej kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego  Komendantem Głównym był Józef Piłsudski.

Członkami Związku mogą być osoby, które ukończyły 16 rok życia. W ramach Związku działa również ruch orlęcy skupiający młodzież szkolną w wieku od 11 do 16 lat.[1]
W pracy Związku Strzeleckiego wyraźnie wyodrębnia się kilka obszarów działań. Najważniejszy nazywany jest przygotowaniem do pracy w służbach mundurowych. Składa się z trzy etapowego szkolenia rozpiętego w czasie na trzy lata. Pierwszy etap – podstawowy – zapewnia wiedzę z zakresu wojskowości, wyrabia cnoty żołnierskie potrzebne w służbie      i pomaga rozwinąć sprawność fizyczną, którą Strzelcy doskonalą podczas treningów sportów walki, rajdów i marszów. Zajęcia odbywają się w świetlicy, na poligonie lub ośrodkach szkoleniowych i poddane są „swoistemu koszarowemu drylowi”. Musztra prowadzona zgodnie z Regulaminem Musztry Sił Zbrojnych RP pomaga kształtować karność i dyscyplinę. Strzelcy uczą się budowy broni strzeleckiej, samodzielnie składają ją i rozkładają. Następnie uczą się i udoskonalają umiejętność celnego strzelania, najpierw z broni treningowej,              a następnie bojowej.

Wszyscy Strzelcy objęci są także szkoleniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy.          To wszystko uzupełniane jest zajęciami w terenie podczas marszów na orientację i nauki podstaw              taktyki.
Drugi i trzeci etap to doskonalenie nabytej wiedzy i umiejętności i nauczenie działania Strzelców w grupie – w drużynie (drugi etap) i w plutonie (trzeci etap). Zajęcia te poszerzone są o szkolenia z zakresu taktyki walki drużyny i plutonu lekkiej piechoty w terenie otwartym, zalesionym, górzystym, w warunkach zimowych, w warunkach o ograniczonej widoczności oraz walki w terenie zabudowanym (tzw. walka w mieście), działania nieregularne                  i prowadzenie działań na rzecz wsparcia              pokoju.
Naczelną zasadą tych szkoleń jest jak najlepsze przybliżenie warunków treningowych do realnego pola              walki.
Inną obszarem działań jest sfera wychowawcza. Związek Strzelecki kładzie duży nacisk na szeroko rozumianą sferę społeczną. „Strzelec” jest ważną i widoczną częścią społeczeństwa, wyróżniającą się głównie z powodu mundurów. Dlatego ważna dla ZS jest współpraca           z jednostkami samorządu terytorialnego: szkołami, administracją państwową, służbami mundurowymi itp. [2]

Związek Strzelecki „Strzelec” obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. Jest to ogromny obszar dlatego został podzielony na Okręgi Strzeleckie. Jest ich obecnie 4 a Komenda Główna Związku Strzeleckiego znajduje się w Warszawie w województwie Mazowieckim.
Pierwszy Okręg (Centralny Okręg Strzelecki) składa się z 28 Jednostek Strzeleckich obejmujących głównie województwa: łódzkie (8 Jednostek Strzeleckich), mazowieckie (12 JS) , warmińsko – mazurskie (4 JS) i podlaskie (4 JS). Jednostka Strzelecka stanowi podstawową komórkę organizacyjną „Strzelca” i działa tak jak jednostka wojskowa mimo iż nie posiada osobowości prawnej. Jednostka Strzelecka działa na terenie powiatu a większość z nich osiąga rozmiary plutonu. Część z nich przyjęła nazwę pochodzącą od imienia                i nazwiska któregoś z bohaterów wojennych i jest stosunkowo stara. Początki działalności sięgają lat 90. XX. wieku (ok. 14 JS), pozostała część powstała na początku XXI wieku.
Drugi Okręg – Południowo - Wschodni – jak sama nazwa mówi obejmuje południową             i wschodnią część Polski. Okręg ten liczy 22 Jednostki Strzeleckie rozlokowane                     w województwach: lubelskim ( 7 JS), podkarpackim ( 10 JS) i świętokrzyskim (5 JS).
Podkarpacie jest najliczniejszym województwem jeśli chodzi o Związek Strzelecki. Łącznie liczba Strzelców przekroczyła 1300 osób a najliczniejszą Jednostką Strzelecką jest JS 2021    w Rzeszowie, licząca 350 Strzelców ze szkół: X LO Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego, XIV LO Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Samochodowych, Gimnazjum 9, Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Gimnazjum w Bratkowicach, Boguchwale, Głogowie Małopolskim, Zespołu Szkół w Jasionce i Tyczynie oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Do tej liczny należy dodać także 130 Orląt,              do których należą dzieci ze Szkół Podstawowych w Tyczynie, Sędziszowie Małopolskim, Klęczanach i Wolicy              Piaskowej.
Trzecim Okręgiem jest Śląsko – Małopolski Okręg Strzelecki z 23 Jednostkami Strzeleckimi znajdującymi się w województwie: małopolskim ( 6 JS), śląskim ( 12 JS), dolnośląskim          ( 3 JS) i opolskim (2                            JS).
Ostatnim Okręgiem jest Pomorski Okręg Strzelecki. Należy tu 16 Jednostek Strzeleckich        z 5 województw: kujawsko – pomorskiego (4 JS), zachodniopomorskiego (3 JS), lubuskiego (5 JS), pomorskiego (3 JS) i wielkopolskiego (1              JS).[3]
W skład każdej Jednostki Strzeleckiej wchodzi kompania licząca ok. 100 osób. Dzieli się ona później na plutony (24 – 30 osób) a te z kolei na drużyny (liczące po ok. 10 osób).

Rekrutacja do „Strzelca” prowadzona jest na poziomie Jednostek Strzeleckich. Do Związku Strzeleckiego może się zapisać każdy, kto ukończył 16 lat, ma obywatelstwo polskie i jest niekaralny. Strzelec przed złożeniem przysięgi nazywany jest kadetem, lecz uczestniczy        w zbiórkach i zajęciach jak każdy Strzelec. Zaprzysiężenie odbywa się podczas obchodów świąt i rocznic strzeleckich. Kadeci składają wtedy Przyrzeczenie              Strzeleckie.
Strzelcy zobowiązani są do chodzenia w pełnym umundurowaniu składającym się z munduru Wojska Polskiego w kamuflażu Pantera wz.93, zielone (lub bordowe) berety wojskowe           z orłem strzeleckim, naszywkę w kształcie łuku z napisem STRZELEC na lewym ramieniu, naszywkę jednostki strzeleckiej w kształcie tarczy na lewym ramieniu pod łuczkiem strzeleckim, patki strzeleckie (oznaczenia stopnia) na kołnierzu, czarne pasy poliamidowe oraz skórzane buty              wojskowe.
Szkolenia w Związku, w których obowiązek ma wziąć każdy strzelec podzielone są na pięć grup: podstawowe, piechoty, zaawansowane, specjalistyczne i metodyczne. Pierwszy etap szkoleń to tematyka zbliżona do wojskowego szkolenia unitarnego, drugi swym zakresem obejmuje szkolenia podnoszące poziom umiejętności taktycznych zarówno pojedynczych Strzelców jak i Strzelców jako grup a trzeci to szkolenia zamknięte. Szkolenia specjalistyczne to przedsięwzięcia w skład których wchodzi: szkolenie spadochroniarskie, zjazdy linowe, szkolenia z zakresu medycyny polowej i inne. Kursy metodyczne to zajęcia dla młodszej         i starszej kadry dowódczej a ich celem jest podniesienie poziomu zajęć prowadzonych            w poszczególnych              jednostkach.
Każdy Strzelec ma możliwość awansu na wyższy stopień. Koniecznym warunki...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin