ZESTAW 2 C.docx

(17 KB) Pobierz

 

 

 

ZESTAW 2 C

 

1.      Podać nazwę trzech podstawowych ustaw regulujących zasady budownictwa od strony prawnej.

1)Ustawa z dani7 lipca 1994-Prawo Budowlane,

2) Warunki techniczne dla budynków określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 11 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania,

3) Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 o wyrobach budowlanych.

2.      Jakie rodzaje aktów prawnych składają się na prawo budowlane?

Ustawy, rozporządzenia, warunki techn.

3.      Wymienić procesy w podstawowej produkcji budowlanej?

Obejmuje ona kompleksowe procesy dotyczące wytwarzania:

a)materiałów budowlanych i prefabrykatów,

b)rożnego rodzaju wyrobów bud

c)prefabrykatów w tym elementów kontr bud.

d)obiektów bud (przez wykonywanie procesów bud w obiekcie)

4.      Czym zajmuje się inżynieria materiałowa?

Jej zadaniem jest badanie wpływu struktury na właściwości oraz określenie i zapobieganie nieporzadanym zmianom właściwości użytkowych materiałów. Umożliwia to opracowanie sposobów otrzymywania, używania, ochrony (np. przed korozja) materiałów o ściśle określonych cechach użytkowych.

5.      Jaką frakcje kruszywa nazywamy piaskiem?

Frakcja piaskowa-srednica ziaren od 0,05mm do 2,0mm.

6.      Układy konstrukcyjne dla budynków ścianowych według sposobu przeniesienia obciążenia ze stropów na ściany.

podłużne, poprzeczne, mieszane, krzyżowe.

7.      Co to jest płatew?

Element konstrukcji dachu układany w kierunku prostopadłym do wiązarów dachowych. Kontr drewniane-pozioma drewniana belka podpierająca krokwie, Konst. stalowe-belka stalowa lub lekka kratownica w płaszczyźnie połaci dachowej. Przenosi obciążenia pokrycia dachu na wiązary.

8.      Ile wynosi moduł projektowy, a ile funkcjonalny?

Moduł projektowy to 3M=cocm, moduł funkcjonalny to 6M=60 cm.

 

9.      Różnice własności koparek z napędem mechanicznym i hydraulicznym.

mechaniczny posiada Line, nie może działać siła w dół tylko zgarnia.

Hydrauliczny-sa siłowniki hydrauliczne, w każdą stronę może działać siła.

10.  Iniekcje wzmacniania pali.

Metoda iniekcji – za pomocą iniektorów, przez które tłoczy się w grunt pod cieśnieniem kilkunastu atmosfer mleczko cementowe lub stosuje się metodę elektrokinetyczna wprowadzając do gruntu szkło wodne i chlorek wapnia z wykorzystaniem przepływu w gruncie stałego prądu elektrycznego. Efektem jest zespolenie gruntu wokół i pod podstawa pala, prowadząc do zahamowania dalszego procesu  osiadania fundamentu. Metoda jetgrountingu-wysadzinowej  iniekcji strumieniowej, mieszanie wzmacnianego gruntu z zaczynem stabilizującym wtłaczanym strumieniowo pod cieśnieniem 20-40 MPa, a nawet 80. Wprowadzanie w grunt w otoczeniu i pod wykonane pole specjalnej obrotowej dyszy iniekcyjnej.

11.  Technologia HDD

technologia horyzontalnych przewiertów sterowanych. Opiera się na 3 etapach:

I etap to wiercenie pilotażowe,

II etap to poszerzenie wierconego otworu,

III etap to wciągniecie powrotne rury produkcyjnej.

Technologia ta jest stosowana do rurociągów nierozciągliwych z materiałów takich jak stal, polietylen lub żeliwo. Układanie rurociągów może się odbywać na większą skale niż przy mikrotunelowaniu, max długości mogą osiągać nawet 2000m. Z drugiej jednak strony max średnice rury są zwykle małe. Głównym ograniczeniem technologii HDD jest stosunkowo wysoka wrażliwość na warunki geologiczne. Zwłaszcza grunt żwirowy lub kamienisty. Technologia ta wymaga wykonania otworu wiertniczego o min średnicy stanowiącej 1,3-1,5 średnicy instalowanej rury. Pociąga to za sobą duże problemy techn. i ekonom.

12.  Opisać technologię mikrotunelowania.

Mikrouneling stanowi jedna z technologii z grupy bezwykopowych metod budowy rurociągów. Maszyna mikrotunelowa to zestaw urządzeń wzajemnie ze sobą współpracujących, których zadaniem jest instalacja danego rurociągi z zastosowaniem technik wiertniczych. Komory startowe i wyjściowe wykonuje się w formie ścianki szczelnej. Na dnie komory utwardzonej płyta betonowa dokonywany jest montaż urządzeń w tym: stacji tłoczenia, pomp płuczkowych, elem systemow sterowania. W trakcie montażu urządzeń bardzo wazne jest dokładne wyznaczenie osi przewiertu, co stanowi decydujący element powodzenia całego przedsięwzięcia. Tarcza wiertnicza napedzana jest silnikiem hydraulicznym, tuz za tarcza znajduje się stozkowa komorakruszenia w której urobiony grunt podlega rozdrobnieniu. W celu obniżenia sil tarcia pomiedzy sciana wewnetrzna rury a górotworem stosuje się smarowanie rury roztworem bentonitu. Prace wszystkich podzespołów nadzoruje operator który steruje poszczególnymi funkcjami maszyny.

13.  Sposób łączenia płyt Pro-Monta

Warstwy plyt montuje się z przewiazaniem na sucho, łącząc je na wpust i pioro, tzn laczymy je na wpust i pioro z uzyciem kleju gipsowego.

14.  Warunek zbrojenia ścian gipsowych.

Stal trzeba pokryc substancja antykorozyjna bo gips to siarczan i stal zaraz skoroduje jeśli się nie pokryje.

15.  Co to jest strop rusztowy?

Konstrukcje stanowia wzajemnie przenikające się w 2 kierunkach belki stalowe, żelbetowe. Ruszt opiera się na obwodzie (sciany) na nich lezy plyta nie polaczona monolitycznie z rusztowaniem. Stropy rusztowe stanowia monolityczne przekrycie z krzyżujących się zeber żelbetowych, przenoszących obciążenia na sciany lub slupy.

16.  Konstrukcja płyt filigran i ich przeznaczenie.

Strop z plytami filigran jest stropem monolitycznym składającym się z dwoch głównych komponentow konstrukcyjnych tj z prefabrykowanej plyty żelbetowej gr 5 cm, zwanej strukturalna plyta szalunkowa oraz z warstwy betonu uzupełniającego wylanego na budowie. Plyty Filigran sa uniwersalnym żelbetowym szalunkiem traconym z usztywniającym dodatkowym zbrojeniem w postaci kratownic przestrzennych. Kratownice wystaja ponad gorna powierzchnie plyt i współpracują z nimi podczas transportu i montażu. Plyty te sluza do wykonywania:strop monolityczny pelny, strop gestozebrowy szynowy, strop plytowo-zebrowy, plytowo-slupowy. Można stosowac np. na podesty, schody, plyty balkonowe, gzymsy. Zakres jest w sumie nieograniczony.

17.  Refulacja i jej zastosowanie.

prace majace na celu poszerzanie oraz ochrone plazy, terenow brzegowych, wysp, portow i torow podejsciowych, Polega to na przetransportowaniu min z pogłębiarki rurami lub szalande? piasku z dna morza na plaze i rozgarnieciu go przez maszyny bud.

18.  Różnice między linią jednozwitą i dwuzwitą.

: jednozwita posiada tylko jedna warstwe drutow nawiniętych na drut centralny.

19.  Opisać metodę nasuwania w budowie mostów.

Nasuwanie odbywa się na podporach tymczasowych konstrukcji stalowej z plyta betonowa. W metodzie tej każdy przekroj konstrukcji przechodzi nad podpora i znajduje się w przesle, a wiec dziala na niego moment zginający roznych znakow. Ponadto reakcje podpor z uwagi na ciezar plyty betonowej sa znacznie zwiekszone. Przy opacowaniu technologii montażu przyjęto dwa podst warunki: 1)plyta przy nasuniecie nie może być porysowana, 2)podczas nasuwania musi być zapewniona stateczność środników

 

20.  Na pytanie „Jak temperatura wpływa na funkcję źródeł hydratacji cementu” wszyscy zdający odpowiedzieli: Przyrost temperatury

- o 10 C przyśpiesza wydzielenie ciepła 2- krotnie

- o 20 C przyśpiesza 4- krotnie

- o 30 C przyśpiesza 8-krotnie

        Na czym polega absurdalność odpowiedzi?

 

V1=2V0, V2=2V1, V3=2V2,  V3=2V2=4V1=8V0. Czyli przy 30 stopniach wzrośnie 8 krotnie a 6.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin