ZESTAW 2 F.docx

(18 KB) Pobierz

 

ZESTAW 2 F

 

1.Co to jest atestacja zgodności?

- certyfikaty – dla ważniejszych wyrobów, mających duże znaczenie dla bezpieczeństwa,

- deklaracje zgodności – wydaje je producent, gdy stwierdza, że cały proces produkcji spełnia wymogi norm, ISO.

2.Kiedy wolno oznaczac wyrob znakiem CE

Wyrób można oznaczać znakiem CE tylko wtedy, gdy , gdy wyrób uzyskał certyfikat, aprobatę techniczną, bądź atest od jednostki, która ma ku temu właściwe uprawnienia (na podst. Ust z dn. 30 sierpnia 2002 r. o systemie zgodności – Dz. U. nr 166, poz. 1306).

3.Wymienic uczestnikow procesu budowlanego

- inwestor,

  - inspektor nadzoru budowlanego,

  - projektant,

  - kierownik budowy lub kierownik robót – kontrolują przebieg budowy, wpisują uwagi do dziennika budowy, mają prawo wstrzymać budowę z powodu występujących niezgodności.

4.Co to jest wytrzymałość materialu na sciskanie?

5.Jaka frakcje kruszywa nazywamy zwirem?

Żwir to frakcja kruszywa o średnicy ziaren powyżej 2 mm.

6.Podac przykłady wyrobow o czerepie spieczonym

- terakota,

- rury kanalizacyjne,

- płytki klinkierowe.

7.Rodzaje spoiw.

a)      wapienne i marglowe: CaCO3,

b)      gipsowe: CaSO4 (gips bezwodny),

c)      magnezjowe; MgCO3 (magnetyt, węglan magnezu),

d)      cementy – ze względu na warunki wiązania wyróżnia się:

- powietrzne (gipsowe),

- hydrauliczne (cementy).

8. Sposoby obnizenia poziomu wód gruntowych.

9.Podział zgarniarek

Podział : gąsienicowe, kołowe.

Schemat pracy zgarniarki: skrawanie, transport, wyładunek.

Zgarniarki są maszynami charakteryzujące się płaskim torem skrawania. Wykonują odspojenie gruntu przewiezienie i samoczynne wyładowanie. Odległość przewożenia do 2 km Przeznaczone są do masowych robót ziemnych - pojemność skrzyni do 60 m3.

10.Technologia pali FSC.

Pale FSC (formowane świdrem ciągłym) (CFA - Continuous Flight Auger) są to nowoczesne pale o dużej nośności wykonywane metodą wiercenia. Schemat wykonywania pala ukazuje Błąd! Nie można odnaleźć źródła odwołania.. Na etapy wykonania pala składają się:wkręcenie w grunt świdra talerzowego z rdzeniem rurowym zakończonym u dołu końcówką stożkową, podłączenie do rdzenia przewodu betonowego i tłoczenie betonu pod ciśnieniem ok. 6 atm. otwarcie końcówki stożkowej i wydostawanie się betonu do otworu pod świdrem, wyciągania świdra bez obracania nim (ciśnienie betonu powinno samo wypychać świder, może zajść potrzeba wspomagania wyciągarką), wyciągniecie świdra – otwór po świdrze wypełniony mieszanka betonową, wprowadzenie do świeżej mieszanki betonowej zbrojenia za pomocą wibratora.Technologia wykonywania pali FSC jest szybka i efektywna. Zastosowanie – w gruntach spoistych twardoplastycznych i niespoistych zagęszczonych. Bardzo przydatna w terenie zabudowanym, gdyż nie powoduje drgań gruntu i nie stwarza zagrożenia dla otaczających obiektów

11. Technologia TITAN.

Gwoździowanie i kotwienie są technologiami wzmacniania podłoża, skarp i  zboczy oraz ścian wykopów. Technologia TITAN umożliwiająca wykonywanie metoda iniekcyjną mikrofali, kotew i gwoździ gruntowych. Stworzono tu systemu  "all-in-one"-gwintowana na całej długości żerdź - stalowa rura. Jest ona wykorzystywana jako: przewód wiertniczy, przewód iniekcyjny oraz element nośny kotwy lub mikropala (zbrojenie) Na końcu żerdź zaopatrzona jest w koronkę umożliwiająca jej wwiercenie, podczas wwiercania przez środek żerdzi tłoczona jest płuczka w postaci zaczynu cementowego tworząca po stwardnieniu cementową otoczkę żerdzi i wypełniająca wszystkie pustki i szczeliny w otaczającym gruncie.   Dzięki takiemu rozwiązaniu montaż kotwy/mikropala odbywa się podczas jednego "przebiegu technologicznego" . Wszystkie prace tzn: wiercenie otworu, proces iniekcji, montaż zbrojenia, prowadzone są jednocześnie.Brak konieczności stosowania obudowy rurowej otworu przyspiesza i upraszcza proces montażu. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu zaczynu cementowego jako płuczki. Zaczyn cementowy, migrując w strukturę gruntu, stabilizuje ściany otworu, tworzy "ukorzenioną", niejednorodną formę, poprawiając tym samym charakterystykę wytrzymałościową na styku grunt - buława kotwy. Dostępne są koronki do wiercenia obrotowego i obrotowo - udarowego.

12. Technologia kolumn żwirowych.

Grunty spoiste i niejednorodne mają często niewystarczającą nośność lub nadmierną ściśliwość. Przy zawartości frakcji pylastych i ilastych powyżej 10% praktycznie nie poddają się zagęszczaniu własnemu. Wówczas do wzmocnienia gruntu stosowana jest wibrowymiana. Metoda ta jest również skuteczna przy wzmacnianiu niekontrolowanych nasypów, zawierających m.in. gruz, żużel, popioły, itp.Wibrator do wibrowymiany- gruboziarniste kruszywo podawane jest do górnego zasobnika wibratora ze śluzą wlotową. Wewnątrz wibratora kruszywo przesuwane jest za pomocą sprężonego powietrza w kierunku otworu wylotowego przy ostrzu. Wibrator porusza się wzdłuż prowadnicy jednostki gąsienicowej, która może go dodatkowo dociskać. Kruszywo wypływające pod ostrzem wibratora w fazie jego podciągania jest następnie zagęszczane i rozpychane na boki przy powrocie i docisku wibratora. W wyniku posuwisto-zwrotnego trybu pracy wibratora formowane są kolumny z kruszywa (KSS), które współpracują z gruntem w przenoszeniu obciążeni

13.Co to są murki prowadzace i jaka pelnia role?

Stosowane są przy wykonywaniu ścian szczelinowych, w pierwszej kolejności wykonywanie wykopu prowadzacego(rowu o głębokości od kilkudziesięciu cm do 1m i zabetonowanie nim scianek grubości 20-30cm tzw. murkow prowadzacych, zbrojonych siatka z pretow o średnicy 12-16mm zabezpieczajaca przed oberwaniem fragmentow ścianki i zatonieciu jego w szczelinie. Murki prowadzace maja w świetle szerokość sciany szczelinowej.zamiast scianek betonowych monolitycznych mogą być stosowane ścianki betonowe prefabrykowane lub stalowe.

 

 

14. Jakie konstrukcje wykonuje się droga iniekcji ciśnieniowej?

Polega na wtlaczaniu zaczynu pod cisnieniem który wnika w strukture gruntu poprawiając jego właściwości mechaniczne.

Służy do:

1.wykonywania scianek szczelinowych

2.wzmacniania gruntu Jet-Grouting

3.wykonywania pali. Pale wykorzystywane są do wzmocnienia istniejących fundamentow posadzek plyt rzadziej jako fundament głębokości pod nowe obiekty. Pale strumieniowe charakteryzuja się średnicami 400mm do 1000mm oraz długościami od 4 do 12m cienieniem iniekcji 20MPa do 50MPa.pale Jet-Grouting wykazuja korzystna charakterystyke obciążenie osiadanie przenosząc 70 do 85% obciążeń przez pobocznice.

15. Warunek zbrojenia ścian gipsowych.

Stal trzeba pokryć substancją antykorozyjną. Bo gips to siarczan i stal zaraz skoroduje, jak się nie pokryje.

 

16.Opisac strop FERT

Stop Fert to strop gęstożebrowy, ceramiczno-żelbetowy, betonowany na miejscu budowy.

Elementy:

- prefabrykowana belka stalowo-ceramiczno – kratowa.

- pustak ceramiczny,

- beton monolityczny.

Wyróżniamy FERT 40, 45, 60 w zależności od rozstawy osiowego belek, wielkości pustaków i wysokości konstrukcyjnej stropu.

Zastosowanie: budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i wielorodzinne i budynki użyteczności publicznej.

17.Jak nazywa się figura geometryczna prostopadla do linii toru wewnątrz której musi zmieścić się obrys wagonu i ładunku?

18.Co to jest dźwignik i jakie są rodzaje dźwigników?

Urządzenie dźwigowe do pionowego (lub zbliżonego do pionowego) przemieszczania (podnoszenia) obiektów, zwykle na niewielką wysokość, za pomocą sztywnych elementów. Najczęściej stosowanym dźwignikiem jest podnośnik.

Rodzaje:

- zębatkowy,

- śrubowy,

- hydrauliczny.

 

 

19. 2 metody montażu hal przemysłowych

- metoda rozdzielcza,

- metoda kompleksowa.

20. Na pytanie „Jak temperatura wpływa na funkcję źródeł hydratacji cementu” wszyscy zdający odpowiedzieli: Przyrost temperatury

- o 10 C przyśpiesza wydzielenie ciepła 2- krotnie

- o 20 C przyśpiesza 4- krotnie

- o 30 C przyśpiesza 6-krotnie

        Na czym polega absurdalność odpowiedzi?

V1=2V0, V2=2V1, V3=2V2,  V3=2V2=4V1=8V0. Czyli przy 30 stopniach wzrośnie 8 krotnie a 6.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin