egzamin sciaga.RTF

(7250 KB) Pobierz
Konstrukcją metalową nazywa się obiekt budowlany, w którym głównymi ustrojami nośnymi przekazującymi obciążenia na fundament lub konstrukcję wsporczą są proste wyroby lub ich zespoły ze stali lub alu¬minium

Konstrukcją metalową nazywa się obiekt budowlany, w którym głównymi ustrojami nośnymi przekazującymi obciążenia na fundament lub konstrukcję wsporczą są proste wyroby lub ich zespoły ze stali lub alu­minium.

Wyszczególnić można trzy podstawowe ustroje nośne: szkielety prętowe, szkielety prętowo-cięgniowe, ustroje powierzchniowe.

Szkielety prętowe mają zastosowanie: 1) w budynkach przemysłowych parterowych(halach), jedno lub wielonawowe, ramy pełnościenne, kratowe lub mieszane, w których rygle ram mogą być kratowe a słupy pełnościenne;

2) w budynkach wysokich (wieżowcach) jako ramy wielokondygnacyjne i wielotraktowe;

3) w budynkach użyteczności publicznej  o dużych rozpiętościach jako układy kratownicowe ram;

4) w pokryciach dachowych budowli podpartych na ścianach nośnych murowanych lub żelbetowych jako ustroje kratownicowe;     5) w obiektach przemysłowych specjalnego przeznaczenia: składy mat. sypkich, galeriach transportowych jako ustroje ramowe i kratownicowe.          6) w estakadach podsuwnicowych magazynów towarowych i estakadach podpierających rurociągi jako ustroje ramowe;    7) w wieżach kratownicowych i masztach.

Szkielety prętowo- cięgniowe stosuje się w przekrojach o dużych rozpiętościach, mostach wiszących i konstrukcjach wstępnie sprężonych

Ustroje nośne powierzchniowe stosuje się w obiektach powłokowych zbudowanych z blach stalowych, np. zbiorniki na ciecze i gaz, chłodniach kominowych niskiej wysokości, kominach niskich średniej wysokości, zasobnikach, silosach, rurociągach.

Główne ustroje nośne metalowe mogą być stosowane w budynkach przy równoczesnym wykorzystaniu elem. innego tworzywa konstrukcyjnego, np. pokrycie dachu z  płyt żelbetowych, wypełnienie stropów płytą żelbetową lub ceglaną, ściany zewnętrzne murowane samonośne.

 

Stal jest stopem żelaza o zawartości do 2% węgla i innych pierwiastków. Stal stosowana na konstrukcje budowlane zawiera znacznie mniej (0,2 - 0,3 %) węgla. Produkcję stali przeprowadza się w procesie dwustopniowym. Materia­łem wyjściowym do produkcji stali jest surówka, którą otrzymuje się w procesie wielkopiecowym z przetopionych rud żelaza. W drugiej fazie produkcji w wyniku utleniania otrzymuje się stal o wymaganym skła­dzie.

Surówka oprócz żelaza zawiera do 7% innych domieszek oraz 2,5 + 4,5% węgla. Surówka nie ma dobrych własności plastycznych, nie można jej kuć, walcować. Przetopiona surówka z dodatkiem złomu nazywa się że­liwem, a odtleniona nazywa się stalą. Materiały wyjściowe do produkcji surówki to tzw. wsady. Do wsadów należą rudy żelaza, koks, topniki. Rudy to minerały, z których otrzymuje się żelazo.

 

Stal otrzymuje się przez utlenienie surówki stalowniczej w konwertorach Bessemera, Thomasa, względnie piecach ele­ktrycznych, np.: Siemensa-Martina. Proces ten nazywa się również świeżeniem. Konwertor o nośności 300 kN (rys.1.3) składa się z powłoki stalowej w formie gruszki, wyłożonej masą ogniotrwała. Konwertor jednorazowo może zmieścić masę surówki do 40 t. Najpopularniejszym urządzeniem metalurgicznym, służącym do wytapiania stali, był do nie­dawna piec martenowski.

Przeróbka surówki polega na usunięciu nadmiaru węgla oraz zmniejszeniu zawartości innych domieszek naturalnych, jak np.: krzemu, siarki, fosforu, manganu. Uzyskuje się to przez użycie powietrza lub środków silnie utleniających (np. tlenu), działających bezpośrednio na płynną surówkę. Wypalony w procesie świeżenia węgiel wypływa wraz z pozostałymi zbędnymi domieszkami na powierzchnię metalu, tworząc żużel.

Stal płynną, otrzymaną jednym z opisanych sposobów, wylewa się z pie­ców do dużych kadzi, a z tych dopiero do wlewnic, dużych form, w któ­rych krzepnie w postaci wlewków dogodnych do dalszej przeróbki pla­stycznej. Najszlachetniejsze gatunki stali są produkowane w piecach elektrycznych.

Żeliwo otrzymuje się przez przetopienie surówki odlewniczej ze złomem żeliwnym, a w pewnych przypadkach ze złomem stalowym.

 

Stale konstrukcyjne Ze względu na duże zróżnicowanie wymagań w zakresie składu che­micznego stali, wymagań wytrzymałościowych, istnieją różne kryteria podziału wytwarzanych stali, a mianowicie ze względu na:

1) sposób wytwarzania: bessemerowskie, thomasowskie, tyglowe;

2) stopień i sposób odtlenienia: uspokojone, półuspokojone, nieuspokojone;

3) skład chemiczny: stale węglowe, stale stopowe;

4) jakość: wyższa i niższa, w zależności od stopnia zanieczyszczenia;

5) strukturę: ferryt, austenit, ledeburyt, bainit, cementyt;

6) obróbkę cieplną: stale do nawęglania, do ulepszania cieplnego, do hartowania;

7) zastosowanie: stale konstrukcyjne, narzędziowe, specjalne.

Do stali niskowęglowych zalicza się te stale, których głównym składni­kiem oprócz żelaza jest węgiel o zawartości do 2,0%. Pozostałe składniki, takie jak krzem, mangan, fosfor, siarka, nie powinny przekraczać za­wartości odpowiedniej dla danego gatunku stali. Fosfor i siarka są składnikami powodującymi kruchość stali. W budownictwie stosuje się stale węglowe konstrukcyjne: StOS, St3SX, St3SY, St3S. Stale niskowęglowe dostarcza się jako nieuspokojone StOS, półuspokojone i uspokojo­ne. Stale niskowęglowe gatunków St3, St4 są dostarczane w trzech od­mianach S, V, W o jednakowych własnościach wytrzymałościowych (do danego gatunku), lecz o odpowiednio coraz wyższej jakości. Do stali stopowych zalicza się te stale, które oprócz żelaza i węgla za­wierają inne składniki dodane w celu uzyskania potrzebnych własności. Do najczęściej stosowanych składników należą: mangan, krzem, nikiel, chrom, wolfram, molibden, wanad, kobalt.

W zależności od składników stale stopowe dzielą się na:

niskostopowe, zawierające 2,5% składników stopowych;

średniostopowe, zawierające 2,5 -s- 5% składników stopowych;

• wysokostopowe, zawierające powyżej 5% składników stopowych.

Stale o podwyższonej wytrzymałości zawierają około 1,5% manganu. Stalą znormalizowaną (po wyżarzeniu) tego typu jest stal 18G2A. Do­datek manganu powoduje wzrost granicy plastyczności. Dodawana na końcu cechy litera A oznacza stal o wyższej jakości i ograniczonej za­wartości siarki, fosforu i miedzi.

Stale o podwyższonej odporności na korozję, to stale z dodatkiem miedzi, np. stale St3SCu, 18G2ACu, a przede wszystkim tzw. stale trudnordzewiejące

Litery na końcu znaku stali oznaczają jej przeznaczenie lub dodatkowe cechy, np.: S - stal spawalna, X - stal nieuspokojoną Y - stal półuspokojoną Cu - z dodatkiem miedzi, V - z dodatkiem wanadu.

Znak stali niskostopowej składa się z cyfr i liter. Pierwsza liczba ozna­cza, w przybliżeniu, średnią zawartość węgla w setnych procentach, li­tery określają pierwiastki stopowe, liczba po literze oznacza procentową maksymalną zawartość pierwiastka stopowego.

 

Własności stali budowlanych

Podstawowe stałe materiałowe dla wszystkich gatunków stali, niezależ­nie od struktury wewnętrznej i składu chemicznego, są następujące:

1) masa objętościowa γ = 7850 kg/m3 ;

2) moduł sprężystości podłużnej E = 205 GPa;

3) moduł sprężystości poprzecznej G = 80 GPa;

4) współczynnik Poissona v = 0,30 ;

5)współczynnik rozszerzalności cieplnej liniowej e = 0,000012 1/0C;

6) współczynnik tarcia kinetycznego w łożyskach podporowych: [PN-90/B-03200]

a) przy ślizganiu płaskich powierzchni ut = 0,2 ,

b) przy ślizganiu powierzchni krzywej po płaskiej Ut = 0,1 + 0,2 ,

c) przy toczeniu ut = 0,03.

Własności mechaniczne stali określają ich zdolność do przeciwstawienia się działaniu różnych obciążeń. Do charakterystycznych własności me­chanicznych należy zaliczyć: wytrzymałość, udarność, twardość, kujność, spawalność, ścieralność. Własności mechaniczne poszczególnych gatun­ków stali są dość zróżnicowane. Informacje o własnościach wytrzymało­ściowych i plastycznych uzyskuje się ze statycznej próby rozciągania stali. Na rys. 1.5a przedstawiono charakterystykę statycznej próby roz­ciągania stali niskowęglowej, a na rys. 1.5b - stali niskostopowej.


b)

 


Rys.1.5. Charakterystyka własności mechanicznych stali a) niestopowej, b) niskostopowej.

Rodzaje łączników

Łączniki służą do łączenia prostych elementów konstrukcyjnych, tj. kształtowników, płaskowników, blach itp., w elementy złożone (wysył­kowe) do podzespołów i zespołów, z których następnie powstają budowle o konstrukcji metalowej. W budownictwie metalowym stosuje się siedem następujących rodzajów łączników: nity, śruby zwykłe i pasowane oraz sworznie, śruby sprężające, spoiny, zgrzeiny, kleje, kołki.

Najbardziej rozpowszechnione jest łączenie za pomocą spawania a w elementach cienkościennych za pomocą zgrzewania. Nitowanie stosuje się obecnie rzadziej, głównie w połączeniach wykony­wanych na budowie i w konstrukcjach z grubych elementów, obciążo­nych dynamicznie, np. mostach. Łączenie śrubami, ze względu na ła­twość wykonania tych połączeń, stosuje się do różnych konstrukcji, w szczególności do konstrukcji rozbieralnych. Śruby stosuje się również do połączeń tymczasowych, na czas montażu konstrukcji, do chwili za­stąpienia ich przez spoiny lub nity oraz czasami w konstrukcjach nito­wych w miejscach trudno dostępnych, gdzie wykonanie łba nita jest niemożliwe. Sworznie stosuje się najczęściej w połączeniach przegubowych belek walcowanych.

 

 

 

Nity

Nit surowy składa się z łba i trzonu (rys.1.11), przy czym część długości nita surowego może mieć kształt stożka ściętego. Wymiary łba (rys.1.11) są znormalizowane:

D = (1,5÷1,6)d   ;  K= (0,5÷0,6)d.

Podział nitów zależy od kształtu łbów nitów, przy czym wyróżnia się nity (rys. 1.12) z łbem: kulistym, płaskim i soczewkowym.

Rys.1.12. Kształty łbów nitów

Nitowanie polega na tym, że nit surowy, rozgrzany do temperatury oko­ło 900°C, wprowadza się w otwory łączonych części i zakuwa. Widok zakutego nitu pokazano na rys.1.13. W budownictwie lądowym stosuje się nity o średnicach w granicach 11 mm <d < 28 mm. Orientacyjną średnicę nitu można dobierać według wzoru:
              (1-1)gdzie:

tmin   —   grubość najcieńszego elementu z łączonych blach [mm],

m   —   liczba płaszczyzn ścinających nit (rys.1.14).

Spełniony winien być również warunek:    1,25 tmax<d< 2,5 tmin.                        (1.2)

Średnicę otworu na nity zaleca się przyjmować o l mm większą niż średnicę trzpienia.

Długość trzonu nitu l zależy od sumarycznej grubości Σti łączonych ele­mentów, średnicy nitu d oraz kształtu zakuwki. Materiał trzonu nita powinien wystarczyć do wypełnienia otworu na nit i na utworzenie za­kuwki. Dla nitów z łbem płaskim długość trzonu l oblicza się ze wzoru

l = Σti + d,       gdzie:      Σti —   całkowita grubość łączonych elementów,

 

Spoiny

  Spoiną nazywamy tę część złącza, która składa się z metalu stopionego podczas spawania. Zależnie od rodzaju i kształtu złącza, spoina może powstać wyłącznie ze stopionego metalu rodzimego albo też z udziałem materiału doprowadzonego dodatkowo z zewnątrz, nazywanego spoi­wem.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin