Wykład IV. Szkoła jako środowisko wychowawcze. Opiekuńczo – wychowawcza praca nauczyciela.
Walc W., Opiekuńczo-wychowawcza funkcja polskiej szkoły, (w:) Wychowawcza rola szkoły, (red.) J. Kirenko, T. Zubrzycka-Maciąg, D. Wosik-Kowala, UMCS, Lublin 2012, ss. 23 – 37;
Szkoła traktowana jest przez polskie społeczeństwo przede wszystkim jako instytucja nauczająca - odpowiedzialna za kształcenie młodego pokolenia. Podobne stanowisko przyjmują niejednokrotnie profesjonaliści - teoretycy i praktycy. Najwięcej uwagi poświęcają oni realizacji dydaktycznej funkcji szkoły, koncentrując się na jej efektywności w tym zakresie. Do wykonywania zadań w ramach tej funkcji najbardziej zobowiązani czują się nauczyciele. To przecież z realizacji programu nauczania, przygotowania uczniów do egzaminów, do dalszych etapów kształcenia są rozliczani. Oczywiście szkoła podejmuje także działania wychowawcze. Część z nich trochę „przy okazji" nauczania, ale część w sposób ściśle zaplanowany, skoordynowany (opracowując i wdrażając program wychowawczy). Stosunkowo mało miejsca natomiast w szkolnej rzeczywistości zajmuje opieka nad uczniami - przynajmniej jeśli chodzi o celowo podejmowane, świadome i zaplanowane działania. Musi ona być i oczywiście jest w pewnym zakresie realizowana, bo - jak twierdzą przedstawiciele pedagogiki opiekuńczej - opieka i wychowanie to procesy ściśle ze sobą związane (zob. np. Kelm 2000). W praktyce niemożliwe jest efektywne wychowywanie w sytuacji, gdy nie zadba się o zaspokojenie potrzeb wychowanków (a więc o opiekę nad nimi) czy wręcz się je ignoruje (Dąbrowski 1996). Dlatego „zapominanie" o opiece w szkole lub ograniczanie jej wyłącznie do niewielkiego zakresu specjalistycznych działań jest skuteczne raczej na krótką metę. W dłuższej perspektywie o opiece w szkole trzeba mówić i ją urzeczywistniać w ścisłym związku z wychowaniem oraz we współpracy z rodziną ucznia-wychowanka (nie można zapominać o tym, że za opiekę nad dzieckiem i jego wychowanie w największym zakresie odpowiedzialni są rodzice).(…)
Istota opiekuńczych funkcji szkoły
(…) Koncepcja opiekuńczych funkcji szkoły znajduje najpełniejszy wyraz w pracy J. Maternego Opiekuńcze funkcje szkoły. Wprowadzenie do metodyki pracy opiekuńczej (Maternę 1988). (…) W całości została poświęcona niedostatecznie i fragmentarycznie dotąd analizowanemu czy wręcz pomijanemu jej aspektowi - roli szkoły w dziedzinie opieki nad uczęszczającymi do niej uczniami. Była jednocześnie w pewnym sensie rozszerzeniem rozważań podjętych wcześniej przez A. Kelma, który funkcje opiekuńczo-wychowawcze szkoły podzielił na cztery zakresy: funkcje elementarne - wewnętrzne; funkcje kompensacyjne - wyrównawcze; funkcje integracyjne; opiekę całkowitą. Elementarne funkcje opiekuńcze szkoły sprowadzają się do zapewnienia uczniom bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, troski o higienę pracy. W ramach wypełniania funkcji kompensacyjnej szkoły podejmują następujące zadania: udzielanie pomocy materialnej uczniom; organizowanie żywienia i dożywiania uczniów; organizowanie opieki nad dziećmi rodziców pracujących lub z innych przyczyn niemogących zapewnić wystarczających warunków do wychowania i opieki w domu rodzinnym; zapobieganie niepowodzeniom szkolnym i przeciwdziałanie ich skutkom. Funkcje integracyjne polegają na wiązaniu działalności szkoły w zakresie opieki nad dzieckiem z działalnością rodziny i instytucji środowiska lokalnego. Realizowane są na dwóch płaszczyznach - wewnątrz oraz na zewnątrz szkoły. Opieka całkowita szkoły natomiast urzeczywistniana jest przez tworzenie internatów, burs, ośrodków szkolno-wychowawczych (Kelm 1983).(…)
Zagadnienie opiekuńczo-wychowawczych funkcji szkoły podejmuje także I. Jundziłł. Do zadań szkoły w zakresie opieki wychowawczej zalicza:
- tworzenie w szkole i w środowisku optymalnych warunków rozwoju uczniów;
- zaspokajanie potrzeb biologicznych, psychicznych i społecznych;
- wzbogacanie potrzeb przez rozwijanie zainteresowań i zamiłowań;
- zapewnienie uczniom możliwości indywidualnego rozwoju w miarę istniejących warunków;
- prowadzenie działalności korekcyjnej i wyrównawczej;
- pomoc uczniom w wyborze określonego systemu wartości oraz w kreowaniu siebie i odnajdywaniu wśród rzeczywistych warunków życia własnej drogi do ideału pełnego człowieka;
- wychowanie do czasu wolnego - organizowanie różnych form racjonalnego korzystania z czasu wolnego (Jundziłł 1993).
Autorka zauważa, że z powyższych zadań wynika ścisły związek opieki nad dziećmi i młodzieżą z wychowaniem. Podstawowa funkcja opiekuńczo-wychowawczą wyraża się - jej zdaniem - w tworzeniu na terenie szkoły i środowiska jak najbardziej korzystnych warunków intensyfikujących rozwój psychiczny i somatyczny dziecka. Warunki te mają umożliwić pełną realizację jego potrzeb: biologicznych, psychicznych i społecznych. Szkoła nie może się koncentrować wyłącznie na potrzebach biologicznych, konieczne są działania służące urzeczywistnieniu takich potrzeb uczniów, jak: potrzeba bezpieczeństwa, życzliwości, uznania, sukcesu, samorealizacji, kontaktów towarzyskich, współprzeżywania, współdziałania, afiliacji, sensu życia, a także potrzeby poznawcze (Jundziłł 1993).
Funkcje opiekuńczo-wychowawcze, zdaniem Jundziłł, szkoła spełnia w następujących formach:
- diagnozowanie sytuacji dziecka w rodzinie i środowisku;
- ratownictwo indywidualne;
- kompensacja (dydaktyczna i wychowawcza);
- profilaktyka (pierwotna i wtórna);
- stymulowanie rozwoju;
- poradnictwo (dla uczniów, rodziców, pedagogów środowiskowych);
- integracja (pionowa i pozioma) oraz koordynacja (wewnętrzna i zewnętrzna) działalności opiekuńczo-wychowawczej (Jundziłł 1993).
Każdą działalność opiekuńczo-wychowawczą musi poprzedzać diagnoza. Jej przedmiotem powinny być: poziom zaspokojenia potrzeb dziecka w środowisku jego życia, zainteresowania, zdolności, poziom rozwoju. Diagnoza ma pomóc w ustaleniu, jakiej formy opieki potrzebuje jednostka.
Ratownictwo indywidualne w szkole występuje w sytuacjach wyjątkowych, tj. gdy dziecko znajduje się bez żadnej opieki (w wyniku np. śmierci rodziców, opiekunów czy porzucenia) lub wymaga natychmiastowej pomocy (np. przypadku zagrożeń, nieszczęśliwych wypadków).
Kompensacja dotyczy wyrównywania braków w rozwoju dziecka i zaspokajania jego potrzeb. W pracy szkoły można wyróżnić kompensację dydaktyczną i wychowawczą. Do pierwszej zalicza się działalność związaną z przygotowaniem dziecka do rozpoczęcia nauki szkolnej (wyrównywanie startu szkolnego), a następnie z udzielaniem pomocy w likwidowaniu powstających podczas nauki braków w wiadomościach i umiejętnościach objętych programem nauczania. Kompensacja wychowawcza natomiast polega na korygowaniu niewłaściwie ukształtowanych poglądów i postaw moralnych. Kolejna forma realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych szkoły - praca profilaktyczna - służy zapobieganiu wszelkim niekorzystnym odchyleniom w psychofizycznym i społecznym rozwoju każdego ucznia. (…).
Poradnictwo (doradztwo) ma służyć uczniom przede wszystkim w ich samodzielnej pracy. Doradztwo powinno stanowić wsparcie dla ucznia w jego pracy samokształceniowej, przyjmując postać konsultacji z nauczycielem. Okoliczności, w których uczeń potrzebuje rady, to również sytuacje wyboru dalszej drogi kształcenia, zawodu, drogi życiowej, a także przeżywanie konfliktów - np. w rodzinie, grupie rówieśniczej. Pracownicy szkoły powinni przyzwyczaić uczniów do korzystania z porad, kiedy nie potrafią sobie z jakimś problemem poradzić. Ważne jest także adresowanie działalności poradniczej do rodziców.
Integracja działalności opiekuńczo-wychowawczej polega na tym, że tworzy harmonijną całość z systemem wychowawczym szkoły. Integracja pionowa ma zapewnić ciągłość procesów opiekuńczo-wychowawczych od wczesnego dzieciństwa, przez przedszkole, do coraz wyższych szczebli kształcenia. Likwiduje się w ten sposób tzw. progi, których przezwyciężenie sprawia dzieciom trudność. Integracja zapewnia unikanie „przeskoków", sprawia, że każdy etap edukacji jest kontynuacją poprzedniego i przygotowaniem do następnego. W integracji poziomej natomiast chodzi o dążenie do ujednolicenia (przy różnorodności form pracy) celów i metod postępowania z wychowankami w zaspokajaniu ich potrzeb w rodzinie, szkole i w środowisku. Koordynacja w pracy opiekuńczo-wychowawczej może być wewnątrzszkolna i zewnętrzna. Pierwszy rodzaj zapobiega szkodliwej rywalizacji współzawodniczących ze sobą organizacji, kół zainteresowań, klas szkolnych.
Zamiast współzawodnictwa wprowadza się wszechstronne współdziałanie i współpracę. Koordynacja zewnętrzna polega zaś na uzgadnianiu oddziaływań, form i metod pracy stosowanych w szkole z tymi, które są organizowane w środowisku (Jundziłł 1993).(…)
Opieka szkolna w praktyce
(…) Obserwacja edukacyjnej rzeczywistości w naszym kraju z pewnością upoważnia do stwierdzenia, że współczesne szkoły nie zaspokajają wielu potrzeb uczniów do nich uczęszczających. Nie w pełni jest na ich terenie urzeczywistniana chociażby jedna z najbardziej fundamentalnych potrzeb - potrzeba bezpieczeństwa (zob. np. Kępski 2005). Wiele szkół nie jest środowiskiem bezpiecznym dla uczęszczających do nich uczniów (a więc nie realizuje wymienianej przez J. Maternego funkcji zabezpieczania pobytu uczniów w szkole). Warto przy tym zaznaczyć, że chodzi o różne aspekty poczucia bezpieczeństwa 7 jego fizyczny, psychiczny i społeczny wymiar. Zagrożeniem dla uczniów może być np. wyposażenie szkoły, ich rówieśnicy, ale także - niestety - nauczyciele (…). Przykłady niezaspokajanych potrzeb uczniów można mnożyć. Są one dowodem niedostatków opieki szkolnej (szeroko rozumianej). (…)
Punktem wyjścia do działalności opiekuńczej szkoły powinno być rozpoznanie sytuacji opiekuńczej szkoły i uczniów. (…)
Stymulowanie rozwoju uczniów - zgodnie z koncepcją Maternego - powinno dotyczyć zarówno tych, których rozwój nie osiąga normy, jak i utalentowanych, ponadprzeciętnie zdolnych. Można zadać pytanie, dlaczego tylko ich? Wydaje się, że najbardziej optymalne byłoby stymulowanie rozwoju każdego ucznia - odpowiednie do jego predyspozycji. Szanse na realizację takiego postulatu we współczesnej polskiej szkole są jednak raczej niewielkie. Właściwym wyjściem jest więc, jak sugeruje Maternę, skoncentrowanie się na tych jednostkach, które stymulacji rozwoju szczególnie potrzebują. Analizowaną opiekuńczą funkcję współczesne polskie szkoły realizują jednak co najwyżej połowicznie. Specjalistycznymi oddziaływaniami obejmowani są głównie uczniowie o rozwoju poniżej normy (w pewnym aspekcie - zwykle intelektualnym, czasami społecznym).(…)
Postawienia trafnej i wnikliwej diagnozy wymaga również realizacja kolejnej opiekuńczej funkcji szkoły - kompensowania braków rozwojowych uczniów. By zapewnić jej właściwy charakter, trzeba dobrze poznać nie tylko występujące u ucznia braki rozwojowe, ich uwarunkowania, ale także jego mocne strony (również jego środowiska), na których można się oprzeć w działaniach wyrównawczych. (…). Stwierdzono np., że począwszy od pierwszych lat nauki dzieci ze środowisk uboższych kulturowo otrzymują gorsze oceny i przez nauczycieli postrzegane są jako mniej zdolne. W toku dalszej nauki różnice te jeszcze się pogłębiają (Gęsicki 1992). Tego typu sytuacja może mieć miejsce także w przypadku braków w pozostałych - obok intelektualnej - sferach rozwoju. Niedostrzeżenie niedostatków, ich zła interpretacja, a więc w konsekwencji etykietowanie, stereotypowe myślenie o uczniu, uniemożliwia efektywne działania kompensacyjne.
Kolejną opiekuńczą funkcją szkoły jest funkcja doradcza. Obowiązujące przepisy stworzyły we współczesnej polskiej szkole - przynajmniej formalnie - warunki do szerszej jej realizacji. W szkołach od kilku lat można zatrudniać specjalistów: pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego.
W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizowanej przez szkoły powinni oni udzielać porad uczniom, rodzicom i nauczycielom. Niestety, to są raczej założenia, gdyż niewiele jest szkół, w których zatrudnieni byliby wszyscy ci specjaliści, a nawet stanowisko pedagoga szkolnego wcale nie występuje powszechnie. Na problem poradnictwa w szkole trzeba zresztą spojrzeć znacznie szerzej. Tak naprawdę doradcami powinni być nie tylko wspomniani specjaliści, ale także - przynajmniej w pewnym zakresie - wszyscy przedstawiciele grona pedagogicznego, a przede wszystkim wychowawcy klas. Droga do nich przeciętnemu uczniowi czy rodzicowi z pewnością wydaje się o wiele łatwiejsza i mniej negatywnie się kojarzy. Po raz kolejny powstaje jednak pytanie, czy przeciętny nauczyciel ma wystarczające kompetencje, by jako wychowawca klasy skutecznie udzielał porad uczniom i rodzicom?
Realizacja przez szkołę funkcji doradczej może polegać nie tylko na bezpośrednich działaniach zatrudnionych w niej osób, ale także na kierowaniu do wyspecjalizowanych instytucji zajmujących się doradztwem. Związany jest z tym jednak pewien problem - skorzystania z takiej pomocy nie można nakazać. Kontakt ucznia ze specjalistami zatrudnionymi w poradniach tak naprawdę zależy od decyzji rodziców.
Tradycyjną, najstarszą opiekuńczą funkcją szkoły jest wychowanie opiekuńcze: Jego realizację umożliwia z pewnością prowadzenie w szkole działań profilaktycznych. Od pewnego już czasu szkoły mają obowiązek opracowywania i realizowania programów profilaktycznych (…). Stworzono więc szansę na realizację - przynajmniej w pewnym zakresie - wspomnianej funkcji. Skuteczne wychowanie opiekuńcze w szkole wymaga jednak jeszcze jednego - wszystkie zatrudnione w niej osoby powinny być przykładem wychowawczym dla uczniów, cechować się muszą pozytywnymi postawami opiekuńczymi, wyrażającymi się w autentycznej trosce o drugiego człowieka. Pytanie, czy tak jest, należy raczej do retorycznych.(…)
Łukasik J., Jagielska K., Solecki R. (2013), Nauczyciel - Wychowawca - Pedagog. Szkolne wyzwania, Jedność, Kielce, ss. 11 – 37 (wybrane fragmenty).
1. Zadania wychowawcy w świetle przepisów prawnych
1.1. Ustawy i rozporządzenia
Praca nauczyciela-wychowawcy regulowana jest przez różne ustawy i rozporządzenia oraz dokumenty szkolne, które są konstruowane w oparciu o odpowiednie akty prawne. Znajomość przepisów prawa oraz wiedza, gdzie i jak ich szukać, są niezbędne, chociażby z tego powodu, że dzięki temu organizacja procesu nauczania i wychowania, czy organizacja pracy własnej w aspekcie formalno-prawnym stają się prawidłowe i uporządkowane.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że prawo oświatowe ulega zmianom. Wynika to ze zmian zachodzących w oświacie. Każdy nauczyciel, który chce być „na bieżąco” z przepisami prawa oświatowego, powinien śledzić zmiany, co w obecnych czasach nie jest rzeczą trudną[1]. W rozdziale tym przedstawione zostaną najważniejsze przepisy prawa oświatowego, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których określone są zadania wychowawcy klasy[2].
Zakres zadań nauczycieli i nauczycieli-wychowawców powinien określać statut szkoły[3], który ma podstawy prawne w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach. Najważniejszymi aktami prawnymi regulującymi pracę nauczyciela-wychowawcy są: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela raz Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty".[4] W ustawach tych przedstawiony jest zakres obowiązków nauczyciela, który pełni również rolę wychowawcy wynikającą z funkcji wychowawczej szkoły.
Artykuł 4 Ustawy o s ystemie oświaty mówi, że każdy „nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia"[5].(…) Ponadto w dokumencie tym, w art. 42 ust. 2, jest zapisane, że w ramach 40-godzinnego czasu pracy oraz „ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować: zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz [...} oraz inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów”. Z zapisu tego wynika, że nauczyciel w swojej pracy powinien rozpoznawać potrzeby uczniów i w taki sposób prowadzić swoje działania dydaktyczno-wychowawcze, żeby uwzględniać w nich potrzeby dziecka oraz tworzyć odpowiednie warunki do jego rozwoju.
Przepisy odnoszące się do pracy wychowawczej szkoły (w tym i nauczyciela) znajdują się również w rozporządzeniach odnoszących się do różnych obszarów funkcjonowania szkoły. Poniżej przedstawiamy najważniejsze, z których treścią powinien zapoznać się każdy nauczyciel-wychowawca.
Podstawowe zadania wychowawcy klasy, które powinny zostać zapisane w statucie szkoły, zostały sformułowane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkól[6].
Zgodnie z nim[7]:
„1. Oddziałem opiekuje się nauczyciel-wychowawca.
2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej wskazane jest, aby nauczyciel-wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.
3. Formy spełniania zadań przez nauczyciela-wychowawcę są dostosowane do wieku uczniów, ich potrzeb oraz warunków środowiskowych”.
W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkól[8]możemy przeczytać, że nauczyciele powinni podejmować „działania mające na celu zindywidualizowane wspomaganie rozwoju każdego ucznia, stosownie do jego potrzeb i możliwości. Nauczanie uczniów z niepełnosprawnościami, w tym uczniów upośledzonych w stopniu lekkim, dostosowuje się do ich możliwości psychofizycznych oraz tempa uczenia się”[9]....
koksiuk