scenariusz zajęć.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć 22.09

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

Prowadzący:

Temat dnia: Wesoła gimnastyka

 

Cel ogólny:

- Zapoznanie z elementami ćwiczeń ruchowych wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Nauka współdziałania i partnerstwa.

 

Cele szczegółowe:
Dziecko:

- ma świadomości własnego ciała i ciała partnera,
- potrafi nawiązać kontakt z partnerem i współpracuje z nim,
- orientuje się w przestrzeni,
- ma poczucie własnej wartości i pewności siebie,
- posiada poczucie bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka,
- potrafi twórczo myśleć, jest kreatywne przy muzyce,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy z partnerem i rodzicem/opiekunem,
- słucha i poprawnie wykonuje polecenia nauczycielki.

 

Formy organizacyjne:

Indywidualne, w parach, zespołowe

 

Metoda:

Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
 

Pomoce i środki dydaktyczne:

Odtwarzacz CD, płyty

 

Przebieg zajęć:

1) Powitanie - zabawa integracyjna:

Dzieci tańczą przy muzyce. Na przerwę w muzyce, dzieci dobierają się parami i witają w sposób podany przez nauczycielkę, np. rękami, nosami, kolanami, czołami.

2) Zabawa ruchowa z opowieścią przy muzyce:

A gimnastyka dobra sprawa

Dla nas wszystkich to zabawa

Ręce w górę, w przód i w bok

Skłon do przodu w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Oczy, uszy, usta, nos x2

Ćwiczenia indywidualne

1) „Marsz” – maszerowanie i bieganie z podnoszeniem wysoko kolan.

2) „Przyciąganie nóg” – przyciąganie nóg do ciała do pozycji siadu skulnego.

3) „Ślizgawka” – ślizganie się w kółko na brzuchu i na plecach.

4) „Moje stopy” – dotykanie podłogi stopami, piętami, palcami (szybko, wolno – na siedząco).

5) „Turlanie” – leżenie na plecach i turlanie się po podłodze.


Ćwiczenia „z”

6) „Uśmiechnij się do mnie” – dzieci siedzą przodem do siebie, trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.

7) „Spójrz na mnie” – jedno dziecko w pozycji leżącej na brzuchu – drugie w klęku rozwartym obejmuje nogami ciało pierwszego dziecka. Nachylając się zagląda w twarz dziecka raz z prawej, raz z lewej strony (skręty głowy w lewo i w prawo).

8) „Naleśnik” – dziecko leży na plecach, ręce wzdłuż ciała. Drugie „zwija go w naleśnik”, „smaruje dżemem, posypuje cukrem” i „kroi”. Potem zmiana ról.

9) RELAKS – masaż pleców partnera. Dziecko siedzi plecami do drugiego dziecka, które rysuje na plecach rytm wierszyka (zmiana ról).

Grzeje słonko, grzeje słonko

Idą słonie, idą słonie

Pędzą konie po betonie

Pada, pada drobny deszczyk

Czy poczułaś/eś (...imię dziecka) dreszczyk?
 

Ćwiczenia „przeciw”
10) „Przepychanie” – dzieci w parach siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać.
11) „Paczka” – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a kolega próbuje je „rozwiązać” (zmiana ról).
12) „Przepychanie dłońmi” – dzieci w parach w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, dzieci przepychają się dłońmi.

 

Ćwiczenia „razem”
13) „Rowerek” –dzieci leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”.
14) „Prowadzenie ślepca” – dziecko trzyma kolegę za rękę, który ma zamknięte oczy i prowadzi go.
15) „Tunel” – dzieci tworzą tunel w klęku podpartym, po kolei pojedynczo dzieci przechodzą pod „tunelem”.

 

Zakończenie

16) Zabawa integracyjna z rodzicami/opiekunami – „Magiczna liczba siedem”.

17) „Fotelik” – rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko plecami opiera się i rodzica, wspólne kołysanie się przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej – miarowe oddychanie.

18) „Pożegnanie” – żegnamy się wyklaskując sylaby dłońmi o podłogę, kolana, nad głową (do-wi-dze-nia).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin