buraki.txt

(4 KB) Pobierz
Buraki
9 Padziernik 2013  Jacolo
      3 Votes

Mało popularny w Polsce, ale znany od wieków czerwony burak należy do warzyw leczniczych. Niezwykłe właciwoci ma jego surowy sok, który jest zdrowotnym eliksirem. Pić powinny go dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Kobiety i mężczyni. Sok buraczany nie tylko leczy wiele chorób i nas przed nimi chroni, ale ma również sporo innych cennych właciwoci. Oto, co warto o nim wiedzieć.

Buraki naszpikowane sš cennymi dla zdrowia zwišzkami. Znajdziemy w nich m.in. witaminę C, A i z grupy B (zwłaszcza kwas foliowy), duże iloci żelaza, sód, potas, magnez, cynk, fluor, fosfor, wapń. Burak zawiera rzadkie metale, np. rubid, a także rodki hormonalne i stymulatory biogenne podobne do estrogenów. Obecny jest w nim również błonnik. Najlepszym sposobem, by dostarczyć sobie tych wszystkich cennych składników, jest picie soku z buraków  codziennie albo przynajmniej raz na tydzień.

Zrób sobie sok

Taki sok można kupić w sklepie, ale znacznie lepszš opcja jest przygotowanie go na własnš rękę, ze wieżych buraków. W jaki sposób? Jeli nie masz sokowirówki lub wyciskarki, kilogram buraków należy starannie obrać, umyć i pokroić w ćwiartki. Ułożyć w dużym słoju i zalać przegotowanš, lekko osolonš wodš. Do buraków dorzucić kilka zšbków czosnku oraz ziele angielskie. Całoć wymieszać, spróbować sok i ewentualnie doprawić solš lub cukrem. Słoik przykryć ciereczkš i odstawić na 2-3 dni w ciepłe miejsce, gdzie buraki sfermentujš. Gotowe. Po tym czasie otrzymany sok buraczany można rozlać do mniejszych butelek i trzymać je w spiżarni albo w lodówce. wieży sok z buraków można wymieszać np. z sokiem marchewkowym albo dolać do niego kilka kropli oliwy z oliwek.



Sok buraczany dobry na wszystko

Burak jest lekkostrawny. Pobudza apetyt, działa odwieżajšco na organizm. Sok z buraków ma wiele właciwoci leczniczych  nieprzypadkowo uważa się, że jest dobry na wszystko. Dzięki unikatowej kombinacji witamin i biopierwiastków buraki wzmacniajš odpornoć i zapobiegajš infekcjom oraz różnym chorobom. Obecne w burakach antocyjany  bardzo silne przeciwutleniacze, którym buraki zawdzięczajš swój kolor, sš naturalnym rodkiem na choroby cywilizacyjne. Zapobiegajš miażdżycy, majš działanie przeciwnowotworowe, przeciw wrzodowe i przeciwalergiczne. Już w latach 50. ubiegłego stulecia uczeni zwrócili uwagę, że sok buraczany hamuje rozwój nowotworów. Udowodniono również, że antocyjany, poprawiajšc ukrwienie oczu, sprawiajš, że polepsza się jakoć widzenia.



Wysoka zawartoć żelaza sprawia, że picie soku z buraków zwiększa liczbę czerwonych krwinek i poprawia stan krwi. Sok buraczany oczyszcza bowiem krew z toksyn i innych szkodliwych substancji. Polecany jest zwłaszcza w zapobieganiu i leczeniu anemii, wspomaga także leczenie białaczki. Antocyjany poza tym poprawiajš stan naczyń krwiononych.

Specjalici dowiedli

Brytyjscy uczeni ze Szkoły Medycznej w Londynie odkryli, że regularne picie soku buraczanego obniża cinienie krwi. Dzieje się tak za sprawš obecnych w burakach azotanów, które działajš równie skutecznie co leki zbijajšce wysokie cinienie. Brytyjscy naukowcy zaobserwowali, że cinienie spadało już godzinę po wypiciu soku z buraków, choć efekt nasilał się po upływie trzech, czterech godzin. Regularne picie soku z buraków pomaga pozbyć się kwasu moczowego z organizmu. Ponieważ sok ten zawiera błonnik, usprawnia pracę przewodu pokarmowego i reguluje trawienie. Powinny po niego sięgać szczególnie osoby na diecie odchudzajšcej. Pół szklanki soku z buraków wypitej przed posiłkiem pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Sok buraczany przeciwdziała także gniciu produktów w przewodzie pokarmowym. Buraki działajš zasadotwórczo, zobojętniajšc nadmiar soków żołšdkowych i chronišc nas przed zgagš czy nadkwasotš.

Dla aktywnych

Sok z buraków pomaga leczyć anginę, przeziębienie, grypę. Chroni przed wirusami. Przyniesie ulgę w migrenie, z którš zmaga się nawet co pišta kobieta. Poprawia ogólnš kondycję organizmu, jest zatem wskazany w przemęczeniach, bezsennoci, apatii, problemach z koncentracjš i zapamiętywaniem. Sok buraczany reguluje pracę woreczka żółciowego oraz przewodów żółciowych. Eksperci zauważyli również, że obecne w soku buraczanym zwišzki poprawiajš humor i na długo zapewniajš dobre samopoczucie. Sok z buraków w medycynie naturalnej uważany jest za najlepszy rodek leczšcy nerwicę.



wieży sok z buraków powinny pić osoby aktywne fizycznie. Badacze z Uniwersytetu w Exeter odkryli, że jego spożywanie zwiększa wytrzymałoć organizmu na wysiłek, przez co pomaga wydłużyć czas ćwiczeń o 16 procent. Takiego wzrostu wytrzymałoci nie da nam żadna inna metoda! Również tę właciwoć sok buraczany zawdzięcza azotanom, które m.in. obniżajš zapotrzebowanie mięni na tlen. Buraki sš też pomocne w leczeniu sklerozy i gojeniu się wrzodów.

/autor:Ewa Podsiadły
Zgłoś jeśli naruszono regulamin