poradnik jakie kupować ryby.txt

(1 KB) Pobierz
Jakie ryby kupować? Poradnik rybny WWF i certyfikat MSC

ródło: Poradnik rybny WWF 

Co jaki czas czytam artykuł, w którym padajš nazwy zagrożonych gatunków ryb. Po lekturze tekstów najczęciej szybko zapominam jakie decyzje powinienem podejmować w sklepie. Z tego powodu bardzo ucieszył mnie poradnik rybny WWF. Wreszcie jaka tabela! Temat nie jest prosty nie tylko ze względu na iloć gatunków, ale także informacje o występowaniu. Jeli chodzi o dorsza na przykład - znaczenie ma nawet stado (zresztš ciekaw jestem miny sprzedawcy w sklepie, gdy zapytam z jakiego pochodzi jego ryba...).


Co znaczš kolory w tabeli:
zielony - ryba nie jest zagrożona wyginięciem, połowy nie sš szkodliwe dla rodowiska
żółty - ryba również nie zagrożona wyginięciem, ale połowy nie sš ekologiczne
czerwony - ryba ginie, przyroda cierpi. Nie kupować.

Trzeba dodać, że jeli ryba czy krewetka z listy żółtej (lub jakakolwiek inna) jest oznaczona certyfikatem MSC to znaczy, że pochodzi z łowisk zarzšdzanych w sposób zrównoważony lub z ekologicznych hodowli. Czyli - awansuje na listę zielonš. W Polsce można kupić tak certyfikowane ledzie (Contimax, Nautica, Lisner) czy mintaja i łososia (marka Lidla Ocean Trader oraz Royal Greenland). Producenci rzadko chwalš się na swoich stronach posiadaniem certyfikatu, pomocna jest za to wyszukiwarka produktów MSC. Na zlinkowanej stronie znajdziecie listę eko-ryb i owoców morza dostępnych na polskim rynku. Gdzie je kupić? To niestety nie jest oczywiste i wymaga nieco zachodu.

W każdym razie akcję WWF popieram w 100% i będę się starał nie dobijać ekosystemu nierozważnie zaplanowanym menu. Nie wyobrażam sobie jedynie rezygnacji z tuńczyka w puszce - gdybym go nie jadł poważnie obniżyła by się moja jakoć życia. A pangi, którš w tabelce zrobiono na szaro, nie kupię nawet, gdy producenci poprawiš warunki hodowli. Jej mięso jest w porównaniu z mięsem innych ryb kompletnie bezwartociowe.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin