innowacje (1).docx

(53 KB) Pobierz

WIEDZA

 

1. POIG, POKL, POIiŚ – istota osi priorytetowych , cele i przeznaczenie programów

             

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Celem głównym Programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 był rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa. Cel ten został osiągnięty poprzez realizację następujących celów szczegółowych: zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, wzrost konkurencyjności polskiej nauki, zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym, zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym, tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy, wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i  komunikacyjnych w gospodarce. Był to program skierowany do przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, jednostek badawczych i naukowych oraz instytucji administracji publicznej.  W ramach Programu wspierane były działania z zakresu innowacyjności produktowej, procesowej, marketingowej i organizacyjnej. Program wspierał projekty, które były innowacyjne co najmniej w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym.

Fundusze w ramach Programu zostały podzielone na tzw. osie priorytetowe, czyli priorytety, które pozwoliły osiągnąć cel główny oraz cele szczegółowe Programu. W ramach Programu określono dziewięć priorytetów, w tym osiem merytorycznych oraz priorytet Pomocy Technicznej. Każda oś priorytetowa dzieli się na konkretne działania, w ramach których odbywał się wybór projektów do dofinansowania w ramach trybów: indywidualny, konkursowy, systemowy, pomocy technicznej. POIG został zmieniony na PO Inteligentny Rozwój w perspektywie na lata 2014-2020. Zredukowano ilość osi priorytetowych w POIR. Obecnie jest ich pięć, cztery osie merytoryczne i priorytet Pomocy Technicznej.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Celem głównym Programu jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej, a do osiągnięcia tego celu przyczynia się realizacja sześciu celów strategicznych do których należą:

·         Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo,

·         Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego,

·         Poprawa zdolności przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce,

·         Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich powiązaniu z potrzebami gospodarki

·         Zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości,

·         Wzrost spójności terytorialnej.

Program jest realizowany w dwóch podstawowych trybach: systemowym, gdzie projekty realizowane są przez z góry ustalone podmioty, takie jak organy administracji rządowej oraz konkursowym, w ramach którego o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych m.in. instytucje rynku pracy, instytucje szkoleniowe, jednostki administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, organizacje pozarządowe, instytucje systemu oświaty i szkolnictwa wyższego.

W ramach POKL realizowanych jest 10 priorytetów - 9 o charakterze "tematycznym" na poziomie centralnym (5) jak i regionalnym (4) oraz 1 dodatkowy priorytet "Pomoc techniczna", który ma na celu pomoc instytucjom zaangażowanym w realizację Programu w jego sprawnym zarządzaniu i wdrażaniu. POKL został zastąpiony przez POWER, i zawiera sześć osi priorytetowych w tym 5 merytorycznych i pomoc techniczną.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Celem programu jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów. Program przeznaczony jest na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych w zakresie ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego. Główni potencjalni beneficjenci programu to m.in. jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, przedsiębiorcy, inspekcje w zakresie ochrony środowiska, jednostki naukowe, szkoły wyższe, instytucje kultury, zakłady opieki zdrowotnej.

W ramach POIiŚ realizowanych jest 15 priorytetów - 14 o charakterze "tematycznym" oraz 1 dodatkowy priorytet "Pomoc techniczna”. Każda oś priorytetowa dzieli się na konkretne działania. W nowej perspektywie na lata 2014-2020 realizowanych jest 10 priorytetów, 9 o charakterze tematycznym oraz priorytet Pomocy Technicznej. W realizacji programu 2014-2020 zdecydowany nacisk zostanie położony na gospodarkę, która skutecznie wykorzystuje dostępne zasoby, co wiąże się z korzyściami dla środowiska i konkurencji ekonomicznej.

 

2. Vouchery badawcze – istota problemu.

Voucher badawczy jest to forma bezzwrotnego dofinansowania dzięki której przedsiębiorstwo które je otrzymała mogła wykupić w jednostce naukowej usługi badawcze które są niezbędne do wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwie. (jest to przykład pomocy de minimis)

Przedsiębiorstwo ubiegające się o tę formę dofinansowania musiało spełniać dwa kryteria:

®    być mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem,

®    siedziba firmy (lub oddziału) musiała mieścić się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez realizatorów vouchera miały wpływ poniższe kryteria:

®    ilość innowacji,

®    współpraca z jednostką naukową z województwa,

®    trwała współpraca z jednostką badawczą,

Pieniądze przyznane w ramach vouchera można był przeznaczyć na cele takie jak:

®    prace rozwojowe,

®    badania przemysłowe,

®    badania nowych produktów, zgodnych z obowiązującymi przepisami (normami).

Wykonawcą vouchera może być  instytucja naukowa, zarejestrowana w Polsce oraz prowadząca systematycznie prace rozwojowe lub badania naukowe.

Voucher badawczy dzieli się na dwa rodzaje, voucher pierwszego i drugiego typu.

Typ pierwszy – voucher badawczy na pierwszy kontakt z jednostka naukową:

- otrzymać go mogą jedynie przedsiębiorstwa które nigdy nie korzystały ze współpracy z jednostkami badawczymi.

- maksymalna wartość wsparcia to 40 000zł (początkowo było 25 000zł – zmieniono ponieważ niektóre projekty potrzebowały większych pieniędzy)

- wielkość wsparcia może wynosić do 100% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem (oznacza to że nie trzeba mieć wkładu własnego)

- przedsiębiorstwo może tylko raz skorzystać z tego typu vouchera (ale potem można skorzystać z typu drugiego).

Typ drugi – voucher badawczy na rozwój współpracy badawczo-rozwojowej:

- mogą się o niego ubiegać firmy, które wcześniej prowadziły już współpracę z jednostkami badawczymi w zakresie usług badawczo-rozwojowych,

- maksymalna wartość wsparcia to 80 000 zł, (początkowo było 50 000zł – zmieniono ponieważ niektóre projekty potrzebowały większych pieniędzy)

- wielkość wsparcia może wynosić do 80% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem (oznacza to że firma musiała mieć wkład własny w wysokości 20% dotacji)

- przedsiębiorstwo mogło tylko jednokrotnie skorzystać z tej formy dofinansowania.

Voucher kooperacyjne  przeznaczony na realizację przedsięwzięcia badawczego we współpracy z kilkoma innymi przedsiębiorstwami. Ubiegać się mogą o niego co najmniej trzej niezależni przedsiębiorcy prowadzący współpracę (np. w ramach klastra), którzy chcieliby zlecić wspólnie badania przemysłowe lub prace rozwojowe. Wartość tego typu vouchera to maksymalnie 400.000 zł i może on pokryć do 90% kosztów badań (czyli 10% wkładu własnego).

3. Vouchery badawcze- przykładowe projekty w regionie Kujawsko- Pomorskim

Lista beneficjentów „Programu pilotażowego w województwie kujawsko-pomorskim Voucher badawczy”  realizowanego przez Kujawsko- Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców

 

Lp.

Wnioskodawca

Miejscowość

Wykonawca

Tytuł Przedsięwzięcia Badawczego

1.

Firma Laweko-Plast

Bydgoszcz

UTP, Wydział Budownictwa i

Inżynierii Środowiska

Badanie charakterystyk przepływowych wyciągu laboratoryjnego

2.

PPHU GREKA sp. z o.o.

Bydgoszcz

UTP, Wydział Budownictwa i

Inżynierii Środowiska

Badanie i rozwój innowacyjnego i energooszczędnego elementu wentylacyjnego spełniającego wymogi doprowadzenia powietrza

3.

METALKO Sp. z o.o.

Bydgoszcz

UTP, Wydział Technologii i

Inżynierii Chemicznej

Opracowanie technologii oczyszczania ścieków przemysłowych zawierających nadmierne ilości metali ciężkich

4.

Przedsiębiorstwo Budowlane

Budico

Bydgoszcz

UTP, Wydział Technologii i

Inżynierii Chemicznej

badanie możliwości wykorzystania włokien polimerowo-bazaltowych w produkcji belek nadrożowych i płyt drogowych

5.

Wytwórnia Materiałów

Budowlanych Tele-Strop-

System Grzegorz Radzikowski

Barcin/żniński

UTP, Wydział Budownictwa i

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin