T15-1 Ogolne wiad. o gruntach. Wydajność maszyn.doc

(139 KB) Pobierz
TEMAT 1 : OGÓLNE WIADOMOŚCI O GRUNTACH I TECHNOLOGII ROBÓT

 

   WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH

im. gen. Tadeusza KOŚCIUSZKI

OŚRODEK SZKOLENIA – CYKL TECHNICZNY

 

 

       ZATWIERDZAM

             /stanowisko/

 

   ………..………………

     /stopień imię i nazwisko/

data ………..………….

 

 

 

 

 

PLAN - KONSPEKT

 

do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu: szkolenie specjalistyczne

z grupą kursu specjalistycznego

specjalność: Obsługa spycharki gąsienicowej szybkobieżnej.

 

 

 

TEMAT 10/1 Ogólne wiadomości o gruntach. Wydajność maszyn do prac ziemnych.

 

 

 

 

 

 

        OPRACOWAŁ

 

……...…………………

  /stopień imię nazwisko/

 

 

 

WROCŁAW

     200…

 

TEMAT:10/1 Ogólne wiadomości o gruntach. Wydajność maszyn do prac ziemnych.

 

CELE:     Nauczyć –     Podstawowych wiadomości o gruntach;

-          Podstawowych własności fizycznych gruntów;

-          Zasad określania wydajności maszyn;

-          Obliczania wydajności maszyn do prac ziemnych;

                 Zapoznać –   Ze sposobami urabiania gruntów;

-          Z fazami pracy  maszyny;

-          Z czynnikami wpływającymi na wydajność pracy maszyny;

-          Z  cyklem pracy maszyny.

                 Doskonalić – Posiadany  zasób  wiadomości.

                 Kształtować – Przeświadczenie iż właściwa eksploatacja i zgodne z zasadami  wykorzystanie maszyn do prac ziemnych i ich właściwe obsługiwanie daje gwarancje  bezawaryjności sprzętu.

 

ZAGADNIENIA I CZAS:

- Rozpoczęcie zajęć                                                        10 min

1.      Podstawowe wiadomości o gruntach.

2.      Właściwości fizyczne.

3.      Sposoby urabiania gruntu.

4.      Fazy pracy maszyny w gruntach.

5.      Rodzaje wydajności.

6.      Czynniki wpływające na wydajność pracy maszyną.

7.      Cykl pracy maszyny.

8.      Zasady obliczania wydajności maszyny.

- Zakończenie zajęć                                                        10 min

 

FORMA: zajęcia teoretyczne

 

METODA: Wykład

 

CZAS:        2 x 45 min

 

MIEJSCE: Sala wykładowa, laboratorium.

 

 

LITERATURA: „Eksploatacja” – opracowanie metodyczne

                             „Organizacja mechanizacji prac inżynieryjnych” B.Zielecki;

                             „Technologia robót i eksploatacja” M. Wójcicki

 

POMOCE SZKOLENIOWE:

Rzutnik, foliogramy, instrukcje

 

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO – METODYCZNE:

              W zagadnieniu „Część wstępna” przyjąć meldunek od d-cy plutonu, sprawdzić obecność i wygląd szkolonych pod kątem usunąć  wszelkie stwierdzone usterki. Sprawdzić stopień opanowania materiału zajęć poprzednich przez zadanie pytań kontrolnych. W trakcie stawiania pytań przestrzegać zasady „najpierw pytanie, później wywołanie szkolonego do odpowiedzi”. Podać temat i cel zajęć.

              W zagadnieniu „rodzaje wydajność” scharakteryzować poszczególne rodzaje wydajności  i pod podstawowe wzory. Szczególny nacisk położyć na wydajność eksploatacyjną. Następnie dokładnie omówić.

              W zagadnieniu „Czynniki wpływające na wydajność pracy maszyną” nawiązać do praktyki eksploatacyjnej i wiadomości posiadanych przez słuchaczy. Podkreślić praktyczną stronę poszczególnych czynników.

              W zagadnieniu 7 omówić cykl pracy maszyny określonej specjalności i objaśnić dokładnie jego elementy składowe.

              W zagadnieniu 5 podać podstawowe zasady obliczania wydajności maszyn do prac ziemnych. Główny nacisk położyć na obliczanie wydajności maszyny tej specjalności, w której szkoli się dana grupa. Podać do wykonania kilka prostych przykładów obliczania wydajności maszyn. W trakcie zajęć aktywizować słuchaczy przez zadawanie pytań śródlekcyjnych.

 

              W podsumowaniu zajęć odpowiedzieć na pytanie słuchaczy dotyczące zajęć. Sprawdzić opanowanie podanego materiału przez zadanie pytań sprawdzających. Podać szkolonym zadania na naukę własną. Podać temat zajęć następnych.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

Część wstępna             10 min          

 

- przyjęcie meldunku;

- podanie tematu i celu zajęć;

- podanie zagadnień i literatury;

- sprawdzenie stopnia przygotowania słuchaczy do zajęć. 

                                                         

CZĘŚĆ GŁÓWNA – 70 min

 

ZAGADNIENIE 1Podstawowe wiadomości o gruntach.

 

    Gruntem nazywamy zewnętrzna warstwę skorupy ziemskiej, składającą się z rozdrobnionych

cząstek skalnych bez domieszek lub z domieszką  cząstek organicznych.

Grunty powstały ze skał wskutek wietrzenia fizycznego, chemicznego oraz przez rozdrobnienie mechaniczne.

W procesie kształtowania się poszczególnych gruntów, podstawową rolę odegrały następujące czynniki:

-          pochodzenie gruntu (rodzaj skały, roślinność);

-          warunki klimatyczne (temperatura, wilgotność);

-          ukształtowanie terenu (niziny, wyżyny);

-          czas (długość okresu oddziaływania w/w czynników).

 

Ze względu na pochodzenie gruntu dzielą się na:

a)      grunty rodzinne:

-          grunty skaliste;

-          grunty nieskaliste mineralne;

-          grunty nieskaliste organiczne.

b)     grunty nasypowe.

 

Grunty skaliste – do tej grupy zalicza się skały wszelkiego rodzaju i pochodzenia, występujące
w monolitach i złożach. Cechą charakterystyczną tych gruntów jest ich wysoka wytrzymałość
na ściskanie. Skały występują w przyrodzie w postaci masywów skalnych, pokładów,  brył, bloków lub okruchów skalnych. Występują też w postaci oddzielnych kamieni, które zostały oddzielone od masywu skalnego i przeniesione przez lodowiec lub wody płynące.

 

Grunty nieskalne mineralne. Grunty te składają się z cząstek lub ziaren o różnej wielkości (mniejszej od 10 cm), tworzących szkielet gruntowy oraz porów wypełnionych wodą  i powietrzem. Grunty te zwierają mniej niż 2% części organicznych. Zalicza się do nich: wietrzeliny romosze, otoczki, żwiry, pospóki, piaski, pyły, gliny itp.

Grunty nieskalne organiczne. Są to grunty powstałe z resztek wegetacji roślinnej; składają się one wyłącznie,  związków organicznych lub stanowią mieszaninę resztek organicznych i gruntu rodzinnego, przy czym cząstek organicznych musi być wagowo więcej niż 2%. Grunty te są mało spoiste, łatwo wchłaniające wodę, wskazują pęcznienie i duże osiadanie. Do gruntów nieskalnych organicznych zalicza się próchnicze, namuły i torfy.

 

Grunty nasypowe – ­powstały wskutek kontrolowanego procesu technicznego lub w sposób niekontrolowany. Odznaczają się różnorodnością: uziarnienia, właściwości fizycznych i wytrzymałościowych oraz stopnia zagęszczenia.

Stanowią one bardzo niejednolity materiał lub grunt budowlany. W skład gruntów nasypowych wchodzą: nasypy budowlane i nasypy niekontrolowane (przemieszczone w inne miejsce przez

lodowce, wiatr i wodę).

 

Podział gruntów ze względu na uziarnienie

Frakcją nazywamy grupę ziaren o zbliżonych wymiarach.

W uzarnieniu gruntów odróżnia się sześć frakcji podstawowych:

-          kamienista o ziarnach większych niż 25 mm;

-          żwirowa o ziarnach 2 – 25 mm;

-          piaskowa o ziarnach 0,05 – 2 mm;

-          pyłowa o ziarnach 0,002 – 0,05 mm;

-          iłowa o ziarnach mniejszych niż 0,002 mm;

-          koloidowe o ziarnach poniżej 0,001 mm.

 

Podział gruntów na kategorie

W celu umożliwienia określenia rodzaju gruntów oraz oceny jego właściwości stosujemy podział ze względu na trudności odspajania i transportu na następujące kategorie:

Kategoria

Charakterystyka i rodzaj gruntu

Spulchnienie %

chwilowe

trwałe

1

2

2

4

I

Piasek suchy bez spoiwa, gleba uprawna zaorana lub ogrodowa, torf bez korzeni, popioły lotne niezleżałe.

5-15

1-2

II

Piasek wilgotny, piasek gliniasty, pył i lessy wilgotne, twardoplastyczne i plastyczne, gleba uprawna z darniną lub korzeniami grubości do 30 mm, torf z korzeniami grubości do 30 mm. Nasyp z piasku oraz piasku gliniastego z gruzem, tłuczniem lub odpadkami drewna. Żwir bez spoiwa lub mało spoisty.

15-25

1-3

III

Piasek gliniasty, pył, lessy mało wilgotne półzwarte. Gleba uprawna z korzeniami grubości ponad 30 mm, torf z korzeniami grubości ponad 30 mm. Nasyp zleżały z piasku gliniastego, pyłu
i lessu z gruzem, tłuczniem lub odpadkami drewna. Rumosz skalny zwietrzelinowy z otoczakami o wymiarach do 40 mm, glina, glina ciężka i iły wilgotne, twardoplastyczne bez głazów Mady i namuły gliniaste rzeczne. Popioły lotne zleżałe.

20-30

3-5

IV

Less suchy zwarty, nasyp zleżały z gliny lub iły z gruzem, tłuczniem i odpadkami drewna lub głazami o masie do 25 kg stanowiącymi do 10 % objętości gruntu. Glina , glina ciężka i iły mało wilgotne, półzwarte, zwarte. Glina zwałowa z głazami do
50 kg stanowiącymi do 10 % objętości gruntu,. Gruz ceglany i rumowisko budowlane z blokami do 50 kg. Iłołupek miękki, grube otoczki lub rumosz o wymiarach do 90 mm lub z głazami o masie do 10 kg.

25-35

5-7

V

Żużel hutniczy niezwietrzały. Glina zwałowa z głazami do 50 kg, stanowiącymi 10-30% objętości gruntu.

Rumosz skalny zwietrzelinowy o wymiarach ponad 90 mm, gruz ceglany i rumowisko budowlane silnie scementowane lub w blokach ponad 50 kg. Margle miekkie lub średnio twarde, słabo spękane. Opoka kredowa miękka lub zbita.

Węgiel kamienny i brunatny, iły przewarstwione łupkiem. Iłołupek twardy, lucz rozsypliwy. Zlepieńsce słabo scementowane. Gips. Pył wulkaniczny, częściowo sypki.

30-45

10-15

VI

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin