Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.doc

(42 KB) Pobierz
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

 

1.ZACHOWANIE SIĘ W MIEJSCU WYPADKU:
W każdej sytuacji należy zachować spokój, starać się myśleć logicznie i postępować racjonalnie. Ci, którzy krzyczą i czynią niepotrzebne zamieszanie, z pewnością nie pomogą rannemu. Wręcz przeciwnie, mogą niechcący pogorszyć sytuację.

Cztery podstawowe zasady postępowania:
a)ogólna ocena sytuacji
b)rozpoznanie przyczyn dolegliwości poszkodowanego(często jednak jest to trudne,ponieważ osoba wymagająca pomocy jest omdlała lub nieprzytomna)
c)jak najszybsze zorganizowanie pomocy i w razie potrzeby wezwanie odpowiednio wyspecjalizowanych służ ratowniczych.(Zazwyczaj potrzebna jest pomoc pogotowia lekarskiego-ratunkowego,)Jeżeli zajdzie taka potrzeba należy poprosić „gapiów” o pomoc. Czasami jesteśmy jedynymi osobami będącymi w stanie jako pierwsze podjąć czynności ratujące czyjeś życie, jeszcze przed przybyciem wykwalifikowanej pomocy.
d)jak najszybsze udzielenie niezbędnej pomocy z wykorzystaniem dostępnych środków. Zakres czynności może byćżny-od zwykłej rozmowy i obserwacji chorego,aż do konieczności tamowania poważnego krwotoku. Należy tu pamiętać,że ofiara zdarzenia może cierpieć z powodu więcej niż jednej przyczyny, dlatego też powinniśmy się najpierw zająć najpoważniejszymi urazem.

2.ABC PIERWSZEJ POMOCY (PODSTAWY RESUSCYTACJI):
Sprawdzenie czy poszkodowany oddycha czy pracuje jego serce.
A Drogi oddechowe. Sprawdzenie i usunięcie ewentualnych ciał obcych blokujących drogi oddechowe. Ustalenie,czy powodem braku oddechu może być zachłyśnięcie, zadzierzgnięcie lub uduszenie się.
B Oddychanie. Jeżeli poszkodowany nie oddycha podejmujemy sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Jeżeli tętno jest także nie wyczuwalne, to równocześnie ze sztucznym oddychaniem prowadzimy pośredni masaż serca lub zapewniamy sobie pomoc drugiej osoby i dzielimy się czynnościami.
C Krążenie. Jeżeli nie stwierdzamy obecności tętna, podejmujemy pośredni masaż serca,uzupełniony w razie konieczności sztucznym oddychaniem. Jeżeli to możliwe prosimy o pomoc drugą osobę.(W praktyce, jeżeli nie stwierdza się obecności tętna, to z pewnością nie ma również oddechu. Sytuacja odwrotna jest możliwa).
D Krwotok. W przypadku krwotoku w miarę możliwości staramy się go zatamować.
E Jeżeli sytuacja jest już opanowana, a poszkodowany sam oddycha,ale w dalszym ciągu jest nieprzytomny, należy go ułożyć w tzn. bocznej ustalonej (bocznej bezpiecznej),która zabezpiecza nieprzytomną osobę przed zachłyśnięciem się i zablokowaniem dróg oddechowych wymiocinami lub wydalającymi się przez usta innym płynem.

3.SZTUCZNE ODDYCHANIE USTA-USTA:
a)Ocena widocznych oddechowych ruchów klatki piersiowej.
b)Jeżeli, nie odchylamy głowę ku tyłowi polepszając w ten sposób warunki wentylacji.
c)Usuwamy z jamy ustnej ewentualne przeszkody. Próbujedmy ustalić możliwe inne przyczyny bezdechu.
d)Zaciskamy ratowanemu nos i otwórz usta.
e)Przyciskamy szczelnie swoje usta do ust poszkodowanego.
f)Wdychamy powietrze do jego płuc i obserwujemy, czy jego klatka piersiowa porusza się wraz z naszymi wydechami.
g)Po 5 oddechach sprawdzamy, czy nie powrócił własny odde4ch.W razie potrzeby kontynuujemy sztuczną wentylację.

4.RESUSCYTACJA:
a)Sprawdzamy obecność tętna na tętnicy szyjnej przypadku stwierdzenia braku tętna, postępujemy zgodnie z podanym schematem.
b)Ustalamy położenie serca w klatce piersiowej, poza dolną częścią mostka.
c)Doświadczeni ratownicy-pięścią uderzają w mostek.
d)Ponownie sprawdzamy tętno na tętnicy szyjnej.
e)W przypadku dalszego braku tętna, układamy nasadę dłoni w dolnej części mostka, ponad sercem.
f)Splatamy palce obydwu rąk.
g)Nasadą dłoni uciskamy tak, aby powodować jego przemieszczenie o 5-6 cm. Wytworzy to pompę powodującą przepływ krwi.
h)Po każdych 15 uciskach z częstotliwością 80/min wykonujemy 2 oddechy metodą usta-usta. Powtarzamy te czynności, kontrolując obecności tętna przerywamy akcję i układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.
i)W razie potrzeby kontynuujemy postępowanie do chwili nadejścia pomocy medycznej lub własnego zmęczenia, lub decyzji lekarza o zaniechaniu resuscytacji.

5.POZYCJA BOCZNA USTALONA:
a)Układamy poszkodowanego na plecach, z rękami nad głową.
b)Zginamy jego nogę w stawie kolanowym.
c)Przytrzymujemy jego prawą rękę swoją prawą ręką.
d)Lewą ręką chwytamy za uprzednio zgięte kolano.
e)Przekręcamy poszkodowanego na lewy bok, pociągając za kolano i rękę.
f)Stabilizujemy go, układając prawą rękę i nogę z przodu, aby zapobiec jego dalszemu przekręceniu się.
g)Układamy głowę w pozycji zabezpieczającej przed ewentualnym zachłyśnięciem się.
h)Upewniamy się, że poszkodowany leży w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Co chwilę sprawdzamy stan poszkodowanego i oczekujemy na przybycie wykwalifikowanej pomocy medycznej?

6.ZACHŁYŚNIĘCIE:
1.Jeżeli kontakt z chorym jest prawidłowy, prosimy go, by usiadł na krześle i pochylił się w przód. Wspomagamy jego odruch kaszlowy, uderzając ręką między łopatkami.
2.Jeżeli to nie da oczekiwanego skutku, musimy staną za poszkodowanym i objąć go, pewnie splatając palce. Uciskamy tuż poniżej dolnej granicy żeber, wykonujemy gwałtowny ruch rękami w górę(manewr Heimlicha).
3.Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, klękamy nad nim okrakiem na wysokości jego bioder. Nasadę jego dłoni kładziemy tuż poniżej dolnej granicy klatki piersiowej,na niej kładziemy drugą rękę. Następnie energicznym ruchem uciskamy i przesuwamy złożone ręce w górę.

7.NAPAD ASTMY OSKRZELOWEJ:
a)Sadzamy chorego przodem do oparcia krzesła.
b)Podajemy aerozol, który chory ma przy sobie i zazwyczaj stosuje.Zachowajmy spokój i starajmy się...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin