Projekt.docx

(17 KB) Pobierz

Bezpieczeństwo

0,3

·         sposób łączenia elementów konstrukcji

·         rodzaj użytego materiału

·         obecność i rozstawienie przycisków  awaryjnie wyłączających zasilanie

·         obecność czujników zatrzymujących urządzenie w przypadku napotkania na przeszkodę

·         sposób przymocowania do podłoża

·         rodzaj oświetlenia do pracy w nocy

·         sposób zabezpieczenia drabinek do wchodzenia

·         czytelność oznaczeń nastawników, wyłączników

·         obecność gaśnicy w suwnicy

Funkcjonalność

0,2

·         ilość płaszczyzn ruchu

·         wysokość podnoszenia

·         rozpiętość

·         wymagane uprawnienia do obsługi

 

Niezawodność

0,5

·         długość okresu gwarancji

·         dostępność części wymiennych

·         marka

·         cena

·         ilość elementów składowych konstrukcji

·         sposób zabezpieczenia przed korozją

·         złożoność zespołów napędzających

 

 

 

Jako najważniejsze kryterium w naszym obiekcie logistycznym uznaliśmy niezawodność. Suwnica jest najważniejszym elementem w procesach rozładunku/załadunku statków i ewentualne przestoje w jej pracy mogą spowodować bardzo duże straty finansowe. Jest to obiekt logistyczny, bez którego realizacja powyższych procesów jest praktycznie niemożliwa ze względu na duże wymiary oraz ciężar przenoszonych towarów (duże elementy maszyn, kontenery).

Zwróciliśmy uwagę na długość okresu gwarancji, która związana jest z pewnością producenta co do niezawodności maszyny-im okres ten jest dłuższy, tym prawdopodobieństwo awarii urządzenia jest mniejsze. Kolejnym aspektem jest dostępność części wymiennych w razie ewentualnych awarii-czy można je zakupić osobno i czy trzeba je zamówić u producenta. Ważnym aspektem jest również firma, która urządzenie produkuje, uznane na rynku marki posiadają droższe urządzenia, lecz najprawdopodobniej lepsze od tanich zamienników. Im mniejsza jest ilość elementów składowych konstrukcji, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo awarii oraz konstrukcja jest stabilniejsza. Z uwagi na fakt, iż suwnica zamontowana jest w otwartej przestrzeni, ważne jest również zabezpieczenie jej przed korozją, która może przyczynić się do ewentualnych awarii oraz zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Ostatnim aspektem branym przez nas pod uwagę, jeżeli chodzi o niezawodność, jest złożoność zespołów, z których powstało urządzenie. Zespoły o dużym stopniu złożoności bardziej podatne są na awarie, a ich naprawa jest trudniejsza i bardziej czasochłonna.

 

 

Drugim ważnym kryterium jest bezpieczeństwo. Suwnica jest bardzo dużym i ciężkim urządzeniem, więc wypadek z jej udziałem może zakończyć się tragicznie nie tylko dla kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a również dla pracowników ją obsługujących, bądź pracujących w jej pobliżu.

Zwróciliśmy tu uwagę na sposób łączenia elementów konstrukcji (połączenia spawane, śrubowe, nitowe itp.), co przekłada się bezpośrednio na jej wytrzymałość i stabilność. Kolejnym elementem ważnym w kwestii bezpieczeństwa jest rodzaj materiału, z którego wykonane jest urządzenie. Oczywistym faktem jest, iż im materiał ma większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmęczenie, tym konstrukcja będzie bezpieczniejsza. Ważnym aspektem przy tak dużej i ciężkiej maszynie jest obecność wyłączników awaryjnych, za pomocą których można natychmiast zakończyć pracę urządzenia. Ważne jest również ich rozstawienie (np. dostępność dla pracowników nieobsługujących suwnicy).  Bardzo podobnym czynnikiem wpływających na bezpieczeństwo jest obecność czujników, które w momencie napotkania na fizyczną przeszkodę, wyłączają pracę suwnicy. Jest to bardzo ważne w sytuacjach awaryjnych układu sterowania lub podczas chwili nieuwagi suwnicowego. Kolejnym aspektem jest sposób przymocowania suwnicy do podłoża. Ewentualne momenty niestabilności urządzenia mogą wpłynąć na kierunek poruszania się ładunku, co może zagrozić bezpieczeństwu pracowników. W sytuacjach pracy na dwie lub trzy zmiany, ważne jest oświetlenie kabiny oraz pola manewrowego pracy suwnicy. Duży wpływ na bezpieczeństwo operatorów suwnicy mają zabezpieczenia drabinek umożliwiających operatorom wejście na suwnicę. Z uwagi na fakt pracy na wysokości (powyżej 10 metrów), zabezpieczenia muszą spełnić ściśle określone normy. Ważna jest również czytelność oznaczeń przycisków wewnątrz kabiny oraz na samej suwnicy, ewentualny błąd w ich odczycie może skończyć się wypadkiem. Według zasad bezpieczeństwa, każda suwnica powinna zawierać gaśnicę. w kabinie operatora.

 

 

Rodzaj suwnicy

Suwnica bramowa Zremb Gliwice SB 8

Suwnica bramowa KK32

Udźwig

8 ton

8 ton

Wysokość całkowita

11,5 m

17 m

Wysokość podnoszenia

7 m

10 m

Rozpiętość

20 m

24 m

Długość okresu gwarancji

10 lat

5 lat

Cena

60 000 zł

100 000 zł

Materiał

Stal konstrukcyjna

Stal konstrukcyjna

Prędkość jazdy suwnicy

20 m/min

25 m/min

Rodzaj napędu

Elektryczny

Elektryczny

Moc znamionowa

9,5 kW

12 kW

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin