WZK
1.Wymien postacie zawału mieśnia sercowego przedstaw objawy kliniczne postaci bólowej zawału mięsnia sercowego.
A] Postacie:
*Bólowa *Bezbólowa *Obrzękowa
*Mózgowa *Wtrząsowa *Brzuszna *Dysrytmiczna
B] Objawy Kliniczne Bólowe:
*Stany napadów lękowych
*Ból promieniuje do lewej łopatki kończyny górnej i lewej gałęzi rzuchwy
*Ciśnienie tętnicze może ulec podwyższeniu lub obniżeniu
*Ból jak w chorobie niedokrwiennej serca ale nie ustępujący po podaniu nitrogliceryny i po spoczynku, dopiero leki narkotyczne, przeciwbólowe łagodzą ból.
2.Istota i objawy zastoinowej niewydolnosci krązenia
O zastoinowej niewydolności serca mówimy wówczas, gdy serce z powodu zmian morfologicznych nie jest w stanie spełnić swego fizjologicznego zadania, a mianowicie przepompowania krwi na obwód. Objętość wyrzutowa niewydolnego serca jest zmniejszona, z powodu zmniejszenia kurczliwości dochodzi do zalegania krwi w sercu podczas skurczu. Niewydolność serca może być spowodowana długotrwałym nadciśnieniem tętniczym, zawałem mięśnia sercowego, wrodzonymi, lub nabytymi kardiomiopatiami. W przebiegu zastoinowej niewydolności serca dochodzi do zalegania krwi w krążeniu żylnym, a zatem pojawiają się obrzęki obwodowe, które najlepiej uwidaczniają się w okolicy kostek, do obrzęku płuc, co osłuchowo wykryć można jako zmiany osłuchowe u podstawy płuc, często także pojawia się powiększenie wątroby. Zastoinowa niewydolność krążenia jest często spotykaną dolegliwością u osób starszych, zmniejsza znacznie jakość życia, w wyniku pojawiającego się obrzęku płuc może dochodzić do duszności w nocy, w pozycji leżącej- ortopnoe.
3.Przyczyny obrzeku limfatycznego konczyn dolnych
A] Obrzęk limfatyczny to zastój limfy w naczyniach chłonnych, który może być spowodowany:
*zajęciem lub uciskiem naczyń, węzłów chłonnych przez proces nowotworowy, albo zapalny;
*urazem naczyń i / lub węzłów (na przykład po naświetlaniach);
*zaburzeniami struktury i funkcji naczyń (obrzęk limfatyczny pierwotny).
*zabieg operacyjny, kontuzja, napromieniowanie itp.
B] Obrzęk limfatyczny to obrzęk niektórych części ciała powstały w wyniku niefizjologicznego nagromadzenia się limfy – chłonki i jest najczęściej niesymetryczny. Podstawowy podział to obrzęk pierwotny i wtórny.
*Pierwotny obrzęk limfatyczny powstaje na podstawie wady wrodzonej układu limfatycznego i pojawia się najczęściej na kończynach dolnych. Może się pojawiać zaraz po urodzeniu lub aż po 35 roku życia jako późna forma. Często jest to dziedziczne schorzenie.
*Wtórny obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku ingerencji w układ limfatyczny takiej jak na przykład zabieg operacyjny, kontuzja, napromieniowanie itp.
4.Istota tętniaka rozwarcia aorty
Istota tętniaka aorty polega na rozwierniu sie i niszczeniu podstawowego fudntamentu pracy i budowy serca - aorty.
Często pierwszym objawem tętniaka jest jego pęknięcie. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna, ponieważ ryzyko zgonu w jej przebiegu sięga nawet 70%. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie oraz obserwacja i leczenie tętniaka.
W przypadku pęknięcie tętniaka aorty piersiowej, natychmiast dochodzi do wystąpienia silnego bólu w klatce piersiowej. Niestety, w większości tego typu pęknięć dochodzi do zgonu pacjenta, ponieważ jama opłucna jest bardziej pojemna od jamy otrzewnej i jeżeli nie występują w niej zrosty pacjent może się całkowicie wykrwawić.
6.Obraz kliniczny choroby Buergera
Choroba Buergera to stan zapalny drobnych tętnic i żył obejmujący wszystkie warstwy ściany naczynia prowadzący do powstania zakrzepów i zarastania naczynia.
Powoduję zaburzenia termoregulacji, zaburzenie autodestruktywne w tym depresje,zapalenie zył oraz pogorszenie i zwolenienienie gojenia się ran. Przeważnie dotyczy młodych męzczyzn.
Objawy: niedokrwienie rąk, stóp, uczucie ziębnięcia, drętwienia, mrowienia w obrębie zajętej kończyny, objaw Raynauda, bóle spoczynkowe, chromanie spoczynkowe, zmiany martwicze w obrębie palców (owrzodzenia), Z reguły zmiany mają charakter odcinkowo.
Wyróżniamy 3 stadia: zapalne, zakrzepowe, zwłóknienia.
7. Wymien przeciwwskazania do choroby naczyniowej.
*2&3 stadium Burgera i w chorobie Raynuada
*Zapalenia zył i przy zakrzepach
*zaburzenia termoregulacji
*schorzenia neurologiczne
*Obfite Picie i Palenie
5.Układ RAA w patomechanizmie powstawania nadcisnienia tętniczego
Patomechanizm Nadcisnienia tętniczego polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu o przebiegu działania układu renina-angiotensyna [RAA] w nerkach i nnych narządach. Tętno objęte klasyfikacją nadciesnia wynosi wtedy od 140 i/s, zaś efektorowane poprawnie za którego pobudzenie odpowiedzi jest układ RAA wynosi 120i/sStymulacja Układu RAA uzywana jest w leczeniu nadcisnienia.. Szczególnie idzie o układ RAA oddziałujący wewnątrztkankowo. Zaburzenia tego układu prawdopodobnie mają genetyczną proweniencję. Nadmierna aktywność angiotensyny II, najpewniej determinowana genetycznie, prowadzi do natężonego skurczu mięśniówki gładkiej naczyń, do przebudowy ściany naczynia (remodelling), charakteryzującej się nadmierną ilością mięśni oraz usztywniającej ścianę naczyń tkanki łącznej.
pola-pokot