Karnoprawna ochrona 12.05.2013.rtf

(25 KB) Pobierz

 

Art. 231

 

Spór - o ustalenie tego jaki charater ma to przestępstwo czy formalny czy materialny?

 

pojawa się zwrot działa na szkodę.

 

Charakterystyka czyny:

niedopełnieni obowiązku  , uprawnień- zaniechanie i działania

obowiązki są okreśolne w różnych aktach prawanych, a takze wypływają z poleceń wynikających ze źródęł które nie są aktami prawnymi, np. polecenie przełożonego.

Przeóożony zwraca się do podwałanego i zleca mu okreśolne zadanie. I ocenia czy wadliwie wykonano zadanie czy nie wadliwie.

Porównanie sposobu  rozumienia czynuart. z 231 i 296( nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązku). Nadużycie uprawnień to nie jest synonim przekrroczenia uprawnień.

Czyn który mamy określić jako przekroczenie uprawnień , musi ono byc powiązane z jakąś funkcją.

 

Przywłaszczenie sobie funkcji.

Nadużyciem uprawnień jest pojęciem zerszym niż przekroczenie uprawnień. I obejmuje nie tylkko przekroczenie kompetrencji, ale obejmuje też sytuację gdy sprawca działa w ramach awoich uprawnień ale nie korzysta z nich w tym celu do jakich ma kompetencje.

Wymogi oceniane uczestników przetargu na budowe boiska przy szkole. I ten urzędnik który ma te warunki określić przetargowe, ustala je tak by jego kuzyn mgł je wygrac a nik inny- to mamy do czynienia z nadużyciem uprawnień, z przekroczeniem uprawnień. Bo stawia warnki uniemożliwiające poprawne przeprowadzenie przetargu.

 

Typowe przestępstwo formalne opisywane jest tyko przez charakterystykę czynu.

Zwrot " działa na szkodę"-

art. 231- to jest przestępstwo skutkowe!

parg. 1 nie jest wymagana szkoda jako skutku,

To jest przes. skutkowe, którego skutkiem jest .... szkoda.

O jaką szkodę chodzi?

- czy szkoda majątkowa, czy szkoda o charakterze niemajątkowym.

Szkoda to pojęcie z zakresu prawa cywilnego.

KC nie definiuje szkody, ale w przepisach KC jest opisanie ... rekompasycjnego,

w przypadku szkody materialnej- zasądzane jest odszkodowanie,

w przypadku szkody niematerialne- zasądzene jest zadosć uczenieni za wyrządzoną krzywdę.

Szkoda to tylko szkoda materialna.

Szkoda w rozum. art  231 art. 1 to zaróno szkoda majątkowa jak i niemajątkowa.

np. informacje medialne dotyczące, ze  w wyniku oskarżeń o defraudacje, o naruszenie przepisów prawa podatkowego, przedsiębiorca staje w obliczu sądu karnego, przez kilka lub kilkanaście lat broni swojego imineia. Ale nim dojdzie do sprawiedliwoci i wkońcu zostaje po latach uniewinnionych zostaje uszczuplone jego dobre imię. Postaje tu szkoda osobista( szkoda niemajątkowa).

par. 3 - nieumyślna realizacja, warunkiem przypisania przestępstwa jest już ewidenta szkoda. Par. 1 znamienny jest niebezpieczeństwem szkody, a w par. 3 wymagane jest już zaistnienie szkody. To ma być szkoda istotna.

Art. 115

part. 5, 6, 7- postanowienia określające pojęcie odnoszące się do znaczejn szkody i szkody w wielkich rozmiarach, gdy chodzi o szkodę niemajątkową.

Szkoda z art. 231 odnosi się zaróno do szkody majątkowej jak i nie majątkowej.

Przest. z art. 231 par. 1 jest przest. skutkowym, niebezpieczeństwo wystąpienia szkody majątkowej czy nie mająkowym. Jest to przest. umyslne popełnione z zamiarem umyślnym jak i .

par. 2 opisuje typ kwalifikowany. kwalifikowany przez okoliczność- podmiotowe nastawieni sprawcy na osi agnięcie korzyści majątkowej lub osobistej.

Typ kwlifikowany przez okoliczności- nie ma tu zastosowania strona podmiotowa mieszana.

art. 231 par. 4 - zasada subsydiarność--idzie o dokonanie oceny czy właś. powinna być kwalifikacja o przepisy o łąpownictwie, czy właś. kwalf. powinno być zast. art. 231 par. 2

Urzeędnik, tak ustala warunki przet. by wygrał jego kuzyn. A kuzyn obiecał mu, że podzieli się zyksiem jaki będzie rezlutatem uzyskania -

- w tym przypadku zasada subsyiadrości każe stosować przepisy o łapownictwie biernym.

Jest art. 231 par. 2 stosowany gdy nie da się zakwalifikować ... jako łapownictwa biernego.

 

par. 3 - nieumyślny występek- dla bytu nieumyślnego występku  nie byłoby wystarcajace zaistnienie jedynie niebezpieczeństwa szkody, i wymaga by w tym przypadku czyn  sprawcy ... istotną szkodę, i realną szkoę. ytanie: jeśli mamy do czynia ze znamieniem istotna szkody, a w słowniczku jest szkoda znaczna i szkoda znacznych rozumiarów, to z tego wynika że nie jest oczywiste, gdy szkoda byędzie miała charakter materialny to nie możen

 

o tym czy szkoda jest istotna czy niestotna, to o tym nie decydują w tym przypa. słowniczek, tylko sytuajca pokrzywdzonego, u którego ta szkoda występiła. Zachodzi potrzeba relacjowania tej szkody do sytuacji konkretnego poszkodawanego. Bo inna będzie szkoda w majątku milonera, a inna w przypadku bezrobotnego.

 

Art. 246 KK- wymuszanie zeznań

- poboczny element ochrony - to wolność, zdrowie psychiczne, fizyczne osoby, która działaniom w tym przepisie jest poddawana.
 

Przepis ten odnosi się do wymuszenia rozmaitych wypowiedzi:

- po pierwsze zeznaina świadka,

- wyjaśniena podejrzanego czy oskarżonego,

- informacje, które mogą pochodzić o każdego człowieka ( oświadczeń woli).

Dla uyskania tego typu wypowiedzi, sprawca  którym jest funk. publiczny lub osoba dziłające na jego polecenie stosuje - przemoc i groźbę bezprawną, albo w inny sposób znęca się fizycznie lub psychicznie. Jest pojęciem nadrzędnym nad przeomoca i groźbą bezprwną.

 

Jak rozumieć znęcanie- art. 207 KK Są typiznacje określające te zachowania.

" Kto znęca się fizycznie lub psychicznie ..."
Na czym polega znęcanie się :

- na pastwieniu się , które moze  obejmowac naruszeni wolność, cielesności, ublizanie. tego typu czyny są już ujęte w przepisie ustawowym.

Znęcanie się w zasadzie wymaga wieloczynowości, albo polega na powtarzaniu tożsamych zachowań ( np. mąż i ojciej w każdą wypłate jest pijany i ubliża zonie, matce), albo przychodzi i uderza żonę w twarz i dzieci wyrzuca na mróz- to ... wieloczynowy.

Znęcanie wymaga wieloczynowosci, badx też szczególnej drastyczności okreśolnego czynu.

 

 

art. 206- mamy tu wielowymiarową konstrukcję.

" Jeśli sprawaca... używa przemocy wystarczy jeden czyn; gdy używa groźby bezprawnej...".

To pzzrestępstwo moze być popełnione tylko z zamiarem bezpośrednigo- przemoc, groźba, znęcanie się.

 

Opis podmiotu:

- mamy tu do czynienia z przest. indywi. ale sprawca moze być nie tylo funk. publ. ale osoba też działająca  na jego polecenie.

Term. polecnie rozumimy szerzej niż sprawcwto polecniowe z art. ...

 

Art. 247- znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności:

- to jest przestępstwo pwszchne; sprawcą może być każdy. Zarówno przez funckjonaiusza jak i więźnia.

Osoba pozbawiona wolnosci- ( pensjonariusz izby wytrzeźwień, osoba orzebywająca  z szpitalu psychiatryczny gdzie jest dla poczytslnosci; w zamknietym).

par. 2 

- ten przepis krymanilizuje pewną postać zaniechania funk. publicznego.

Zakład karny- hierarcha wśród wieźnioów, pesnjonariusz ksztatuje się wg specyficznych zasad.

W zakładzie karym na końcu tej hierarchi są : homoseksulaści, osoby dopusz. się molestoania I te osoby na dole tej hierarchi są nękani przez innych współwięźniów.

Obowiązek przez funkcjonariusz zapoboegania takim czynom, np poprzez izolowanie osób od inncyh wieźniów oraz at. 247 par. 2- to przepis, który wiąże się, z kryminalizoaniem spowodowania skutku poprzez zaniehcanie.  Skutek znęcania się na dosobą pozbawoą wolanosc, a dochodzi do tego z powodu nie dopełneinai obowią

Do zakładu karnego jest przyjmowany homoseksyalsita do wynkoyania kary pzb wolnosci, a mimo to njie został izolowny is tał się ofiarą licznych gwałtów- przyczyną tego jest niedopełn. obow. To przestępstwo tylko umyśle, a nie jest tu wymagany zamiar bezpośredni.

 

Art. 265 KK-  ochrona pewnych tajemnic, które są określane mianem informacji niejawnych.

nawiązanie do ustawy o ochronie inf. niejawnych. Jej postanowienai:

art.1 ust. 1 ustawa określa zasady ochrony inf. ....

Inf. niejawna nie musi mieć, aż tak istotnego dla RP charaketry by jej pojawienie powodało szkodyę. Wystarczy, iż mogło by spowodować szkodę albo mogłoby być nieksorzyste. Mogłoby jest tu wystarczajace.

Ten skutek polega na wytworzeniu sytuacji, w której ostęp osoby nieuptrwnonej jest możliwy. Kalsyfikacja inf. niejawnych  ust. art. 5 - w art. 5 ust. 1 i2 okreśolne są informacje ściśle tajne i tajne,; dlaej poufne i zastrzeżone. Art. 265 odnosi się do informacji ściśle tajnych i tajnych.

Spór: czy jest to przestepowsto powszechne , czy indywidualne?

- ten spór jest nieuzasadniony.

Ustawa mówi: " kto ujawnaia..."

Ujawnić moze tylko ten, na kim spoczywa obowiązek nieudostępniania.

Powszechny charakter tego przestępstwa. Sposób określenai tego podmiotu przez przyimek " kto".

Przedmiotem ochrony są informacje tajne i ściśle tajne. Czyn polega na ujawnieniu lub ich wykorzystaniu.

Ujawnić - to udostępnić komukolwiek nieuprawnioemu, wystarczy by jednej osobie tej infoarmacje ozstay ujawnione. Ujawnić można zaróno umyślnie jak i nieumyślnie. Ustawodawca uznaje za łuszne zaciśnić krąg pomiotów uzanych za nieumyślne uprawnienie.

parg. 3 opisuje przestępstwo indywidualne.

parg. 2 opisuje typ kwaligikowany przez okoliczności- a tą osolicznością jest paewna cecha, pewna właściwość odbiorcy, yo musi być podmiot  zagraniczny, dziłający, obywatle innego państwa, ...

Sędzia , który by ujanił inf. jakie powstały na etapie rozp. z wyłaćznie. jakośic nie odp. na ar. 265, ale z art. 266 - w którym krymianluzje się ujawnienie takejemnicy zaowdej, z tego art. ten czyn soat. zackwa.

art. 266- odpowie funcjon. który ujawni in.f. niejawne o mniejszym ciężarze gatunkowym.

Fałsz intelektuanlny- art. 271

( art. 270 - pojęcie dokumentu: dokument to nośnik informacji.

Słowniczek ustawyowy art. 115 par. 14- dokumentem moze być poprostu przedmiot, każdy przedmiot o ile stanowi on dowód prawa albo też stanowi dowód stosunku prawnego lub okolicznosci mającej znaczenie prawne). Dokmuentem ejst nośnik inf, ktory ze względu na swoją treść, stanwoi dowód prawa..

W def. legalnej dokmentu da się wyodrębnić jego dwa rodzej:

- niesie pewien przekaz treściowy,

- i taki dokument, który bez przewagi ..

Przest epw z art. 270 przerobienia( zmiana treści orginalnego dokumentu) albo podrobienia( stwotrzyć falsyfikat) dokumentu,nużywa nazwy dokuemnt w szerkim znaczeniu, taki jaki wynika  z...

 

Przestępstwo fałszu intelektualnego- używa nazwy dokument w wyężnym znaczeniu, niż to wynika ze słownicza . Chodzi o ten dokement, który niesie ze sobą przekaz int., który ze względu na swoją treść jest dokumentem.

Dokument wsytawiony przez urzę. jest dokment urzędowy korzysta z domniemania wyżności.

( studen dostaje zaśwaidczenie o 6 ha nieużytków, a w rzeczywistości ma 16 ha użytków- to jest poświadczenie nieprawdy) - osooba sporządzają dokment, umieszcza w nim treść nieadekwatną do rzeczywistości.

Np. wystawienie zaswaidczenia o chrobie, gdy student przycdzi po nie zaby nie iść na egamin-

Przest, która polega- podmiotem uprawn. jest osoba funk.

Strona podmiotwa wymaga umyslonosci,

Samospąrządzenie dok. wymaga zamiaru bezpośredniego.

 

Przypadki mniejszej wagi w opisach czynów:

- nie zestaw ust. znamion , tylko ocena co do stopnia społecznej szkodliwości,

 

 

nie które pdmioty nie uzwaa się za fun. puyb. a zrwnuje się tych podmiót w z takim jakie mają funkcjonariusz publ;
- np. lekarze - korzyatją z ochrony właś. funckjonariusza publiczny, - nie poszerzono grona funk. pub. ale za to poszerzono zakres ochorny.

Te osoby nie odpowiadają jak funckjoan=riusze, ale podlegają ochronie jak funckcjonariusze.

 

Art. 231 KK

- nie związane z konkretnymi...., tylko z przynależnością do okreśolnego grona funckjonariuszy publicznych.

"ochrona prawna właściwa fun. wtedy gdy są przedmiotem zamachu...".

znamię w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

art. 231  a - podczas i w związku pełnienia obowiązków służbowych.

Przepis, który podtyktowany jest do nadania, ....

 

Odmienność zasada odpowiedzialności  funkcjonariusza publicznego:

- osłabienie szczególnej pozycji funk. publicznego- art. 105 &2 - dotyczy przedawnienia. Pewne kategor. przest. najb. szkodl. popeł. przez funk. w ramach ich aktywności zawodwej nigdy się nie przedawniają: spowodownanie śmierci; cieżkeigo uszczerbku na zdrowiu; pozbawienie wolności ze szczególnym udręczniem- to jest kwalifikowany typ pozbawienia wolności. Porównane są te czyny ze zbrodniami wojennymi przeciwko ludzkości. <-Zasada nieprzedawiania najgorszych czynów przez funkcjonariuszy.

 

Prawo karne międzynarodowe:

- gdzie popełnione przestępstwo i ..

- dwie podstawowe zasady odnoszące się do :

a) zasada terytorilności- wszystko to co zdarzyło się na polskim tery, bez względu czy to polak czy cudzozimiec to ,

b) polak za granicą ma także postępować równie z polskim kodeksem karnym.

Obowiązuje tu zasada podwójnej przestęczyości- za czyn popełniony za granicami. Art. 111&1 - regułą jest , ze polak kóty naruszył polskim KK będąc zagranicą , stanie przed polski

Jeśli podczas wycieczi zagranicznaje, po alkocholu naruszył nietyl. Chińczyka, to podlega polskim kk

Jeżeli w kraju muzułamskich, polak posiadł by koleją żoną , a mając jednĄ W pOLSCE, to nie mógł by przed poslkim sądem stanąć za bigamie, bo w tamty

 

Zasada podwójenj odpowiedzialności nie oebejm. polskiego funk. publiczngo, który popłenił - art. 111 par. 3

Polski funk. pub. który z racji swej funkji miał dostęp do inf. poufnych uznaych za tajne, czy ściśle tajne poniesien odpowiedzialnosc karną za ich ujawnienie, choć w miesjcu w którym popełnił tn czyn nie jest to zakazane. <- art. 111&3 funk. jets w sytu . mniej korzystej niż polscy odpowiedle za granicą

 

Zasad apodwójnej przestępnosć, nie obowują także, za polska ma interes chroić swoje intersy przed czynami popełnionymi za granicą - art. 112 ( wyraża tzw. zasadę przedmiotową ochroną i o tym, że jest to wskazane wedle tego pzrepisu m.in.będzie móili wówczas gdy idzie o przestępstwo przeciwko polskim rzędą lub funkcj. publicnzą pkt. 2 , a takze wówczas gdy w grę wchodzą fałszywe zenania składane przed polskim funk. publicznym, zatem w tym zakresie przyznajemny polskim dobrom prawnym szerszą ochroną nie uzależniając od zakazu w miejscu popełnia. To wiąże się z uprzywielejowaniem polich urzędów i polskich funkcjonariuszy).

 

Kontratyp prawa do krytyki !

1. Przed zniewagami fun. pub. jest chroniny w sposób szczgóny, natomiast nie ma tej ochrony w zakresie dobrego imienia funk. publicznych czyli przed zniesławienami. Opisuje go art. 212 KK.

Jądro tego czynu polega na pomawianiu, zyli stawianiu arzutów, które nisoą w sobie potencjał utraty zaufania niezbędnego dla okreśolnego rodzaju aktywności, albo poniżenia w oczech opinii publiczneej. Jest to przestępstwo formalne abstrakcyjnego narażenia na niebezpieczenstwo.

Typ kwalifikowany- par.2 społeczna szkodliowść jest zancznie wieżksza jeżeli nastpuje to za pomoca środów masowego - gazet, internetu o ile ...,

Jeśli mamy na stronie dostępnej ogółowi to ona za pomoca srodków masowego komunikowania, a jeśli w mailu do pięciu  znajmowych osób to internet tedy nie jets środkiem masowego ...

Nie ma szczególnrj ochprny osób pub. przez zn

Kontratyp prawa do krytyki art. 213- odórżnia się tam dwie postacie:

par. 1- polega na podniesieniu zarzutów nie publicznie, o ile zarzuty są prawdziwe.

Publicznie oznacza, dziłanie w sposób, który powoduje, że zarzut może byc odebrany przez niedajacy sie zindentyfikować krąg osób, choć liczebny, ale nie dający się zidentyfikować.

np. na ausi są okreśolni studenci, okresolnego roku, jedna z uwagi na dużą liczebność, zniesławienie tu zrealiwozenw jets publiczne.

Prawdziwość, czyli zgodność z rzeczywistością.

Jesli, ktoś o imi mówie, uważam że jest pisajkiem, jest człowiekiem który nigdy nie uw=żywa alkocholu, a o tym wszystcy wiedzą że nie piję to, dopuściłam się zniesławienia.

par. 2 - ma charakter publiczny. Nie jest wystarczajace  że mow prawdę,ale musi działać w imię ...

Krytyka osoby

Sam fakt wypowiedzi na temat osoby pełniącej funkcje publ. przesądza o tym, ze przy spełnieu wymogu prawdziwosci nie moze być popemniony zarzut.

Konstytucja gwarantuje również ochronę praywatnośści.

Ochrona prywatności, a ochrona prawa do krytyki.

- usatwa zacieśnia możliwość podniesienia zarzutu ze sfery życia praywatnego lub rodzinnego.

Jeśli prezydent miasta jest notorycznym pisajkiem- to jest sfea, zcyia prywatnego, ale dla jego sprawowania uzrędu nie jest obojtęnie czy on nadużywa alkocholu

Nie ma szczególnej ochroy  funk. pubnlicznych przed pomówieniami. Krzystają z takiej ochorny jak każdy z nas, a mało tego ich ochrona przed pomówieniami stawianymi publicznie jest słabsza niż kazdego z nas do tego stopnia że w trybun. spraw., pojawia się teza, ze urzędnik musi miec grubszą skórę. musi znaosić wiećej, np. uzasadnioną krytykę.

 

Kategoria kontratypu szczególnych uprawnień i obowiązków służbowych

1. Szczególne obowiazki z różnych ustaw funkcjonariusza publicznym ...

art. 14- 22 - ustawa o policji, określają uprawnienia.

W czym poroblem?

- w stosowaniu przymósu bezpośredniego, a zwłaszacza jeśli chdzi o użycie broni palnej i mozlwiości od uzyskaywani infomacji od firm.

 

Podział pomiędzy materią ustawą i regulacje zaware w aktach wykonawczych:

 

Immunitety służącze poszczególnym kateg. funk. publicznym

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin