Przykladowe pytania z przed 2 lat.docx

(37 KB) Pobierz

Przykladowe pytania z przed 2 lat, podobno będa kartki z pytaniami w różnych kolorach 

1. zakres opodatkowania podatkiem Vat 
2. zasady opodatkowania w podatku od czynności cywilno-prawnych 
3. zasady podatkowe 

1. kumulacja podmiotowa w podatkach dochodowych 
2. opłata targowa 
3. prawo podatkowe w UE 

1. umorzenie zaległości podatkowej 
2. elementy klassyfikujące wysokość stawki w podatku od środków transportowych 
3. podstawa opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych 

grupe niebieska 
1. Bezzwrotnosc podatku 
2. Kumulacja przedmiotowa w podatku dochodowym od osob fizycznych 
3. Przedmiot opodatkowania podatkiem od towarow i uslug 

Grupa zielona: 
1. Podatek. 
2. kumulacja terytorialna w podatku dochodowym od osób fizycznych. 
3. Przedmiot opodatkowania podatkiem transportowym 

Grupa kremowa (żółta) 
1. Podatek jako świadczenie pieniężne 
2. Kumulacja czasowa w podatku dochodowym od osób prawnych 
3. Przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn 

1. nieekwiwalentność podatku 
2. kumulacja podmiotowa w podatku dochodowym od osób prawnych 
3. przedmiot opodatkowania w podatku od nieruchomości 

1. Przymusowość podatku 
2. Kumulacja podmiotowa w podatku dochodowym od osób fizycznych 
3. Przedmiot opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych

grupa niebieska 
1. Bezzwrotność podatku 
Świadczenie bezzwrotne- raz zapłacony podatek nie wraca już do podatnika w tej samej postaci . odstępstwem jest nadpłata( omyłka , zmiana przepisów , wyroku sądu ) i zwrot podatku. Podatek dochodowy od osób fizycznych pobiera się zaliczki większe od należności stąd różnica jest do zwrotu. 
2. Kumulacja przedmiotowa w podatku dochodowym od osób fizycznych 
Polega na łączeniu dochodów z różnych źródeł. Każdy płatnik ma obowiązek potrącić zaliczkę art. 30 ustawy , polega na łączeniu dochodu z rożnych źródeł. 
Kumulacji nie podlegają: 
- dochody z nieujawniony źródeł 
- odsetki od kapitału na rachunkach bankowych 
- osoby które wygrały środki finansowe w grze 
- świadczenia od zakładów pracy dla rencistów i emerytów 
Art. 30. 1. (539) Od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy: 
1-1c) (540) (uchylone), 
2) (541) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody, 
3) (542) (uchylony), 
4) (543) z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności, 
4a) (544) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy - w wysokości 20 % należności, 
5) (545) z wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, wypłacanych z funduszu operacyjnego - w wysokości 20 % wynagrodzenia, 
6) (skreślony), 
7) od dochodów z nie ujawnionych źródeł przychodów lub nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach - w wysokości 75% dochodu, 
7a) (546) z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych - w wysokości 75 % uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym, 
13) (548) od jednorazowych odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, wypłacanych żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2006 (Dz. U. Nr 76, poz. 804 i Nr 85, poz. 925) - w wysokości 20% przychodu. 
3. (550) Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. 
3a. (551) Dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 7a, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich. 
8. (553) Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27. 
3. Przedmiot opodatkowania podatkiem od towarow i usług, 
Art. 5. 1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: 
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 
2) eksport towarów; 
3) import towarów; 
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. 
2. Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. 
Grupa zielona: 
1. Podatek. 
PODATKIEM jest publicznoprawne , nieodpłatne , przymusowe, bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa , województwa , powiatu lub gminy wynikające z ustawy podatkowej. 
Świadczenie publicznoprawne- stosunek podatkowy jest zbudowany na konstrukcji stosunku administracyjnoprawnego. Mamy podmiot uprawniony ( może żądać ) i zobowiązany ( musi spełnić) są to świadczenia na rzecz podmiotów publicznoprawnych- Państwa reprezentowanego przez Skarb Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego ( dochody podatkowe własne posiada tylko gmina) 
Świadczenie nieodpłatne- nieekwiwalentne, oznacza , że podatnik w zamian za zapłacony podatek nie ma roszczenia o świadczenie wzajemne do podmiotu publicznoprawnego 
Świadczenie przymusowe- jeżeli podatnik sam nie reguluje zapłaty podatku państwo może zastosować przymus celem realizacji tego obowiązku . 
Świadczenie bezzwrotne- raz zapłacony podatek nie wraca już do podatnika w tej samej postaci . odstępstwem jest nadpłata( omyłka , zmiana przepisów , wyroku sądu ) i zwrot podatku. Podatek dochodowy od osób fizycznych pobiera się zaliczki większe od należności stąd różnica jest do zwrotu. 
Stosowanie przymusu państwowego – instytucje z ordynacji podatkowej. 
2. kumulacja terytorialna w podatku dochodowym od osób fizycznych. 
TERYTORIALNA 
Związana z ograniczonym i nieograniczonym obowiązkiem podatkowym . Nieograniczony obowiązek podatkowy wtedy osoby fizyczne które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP podlegają od całości swoich dochodów ( centrum interesów gospodarczych ) dłużej niż 183 dni niezależnie gdzie uzyskał dochody. Ograniczony- brak zamieszkania , ale tu dochody lub przychody Wyjątki to umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nieograniczony obowiązek podatkowy obejmuje wszystkich zamieszkujących na terenie kraju. 
3. Przedmiot opodatkowania podatkiem transportowym. 
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od środków transportowych są: 
samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i wyższej, 
ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i wyższej, 
przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i wyższą, 
autobusy. 
Grupa kremowa (żółta) 
1. Podatek jako świadczenie pieniężne 
-zapłacony w formie pieniężnej, nie ma podatku w naturze 
2. Kumulacja czasowa w podatku dochodowym od osób prawnych 
KUMULACJA CZASOWA 
art.8 ustawy rok podatkowy. Podatnik może wybrać łamany rok podatkowy. Wyjątek od zasady pokrywania się roku kalendarzowego z rokiem podatkowym . Podatnik może wybrać inny rok byleby był rok pełny 12 miesięcy ( łamany rok podatkowy) Zawiadamia i zapisuje w regulaminie lub innym akcie. 
Art. 8. 1. (51) Rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. 
2. W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. 
2a. W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. 
3. W razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. 
4. Zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. 
5. Osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. 
6. Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. 
7. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatkowych grup kapitałowych. Dla poszczególnych spółek tworzących grupę: 
1) dzień poprzedzający początek roku podatkowego przyjętego przez grupę jest dniem kończącym rok podatkowy tych spółek, 
2) dzień następujący po dniu, w którym upłynął okres obowiązywania umowy lub w którym grupa utraciła status podatkowej grupy kapitałowej, jest dniem rozpoczynającym rok podatkowy tych spółek. 
3. Przedmiot opodatkowania w podatku od spadków i darowizn 
ZAKRES PRZEDMIOTOWY 
nabycie w drodze spadku lub darowizny, własności rzeczy znajdujących się w kraju lub praw majątkowych wykonywanych w kraju. Opodatkowaniu podlegają także- nabycie w drodze zasiedzenia, nie odpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, nabycie prawa do wkładu oszczędnościowego w przypadku dyspozycji wkładcy na wypadek śmierci. 
Zachowek- to instytucja przewidziana w przepisach k.c., łączy się pewne prawa majątek przez osobę która została pominięta w testamencie. Uzyskuję połowę tego co by otrzymał w drodze dziedziczenia. Obecnie zachowek jest jednym z przedmiotów opodatkowanych. 
Art. 1. (1) 1. Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: 
1) dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego; 
2) darowizny, polecenia darczyńcy; 
3) zasiedzenia; 
4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności; 
5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu; 
6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności. 
2. Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci. 
Art. 2. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 
Zakres przedmiotowy ograniczony jest przez regułę , że podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się w kraju lub praw majątkowych wykonywanych w Polsce , jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani spadkodawca czy darczyńca nie byli obywatelami polskimi oraz nie mieli stałego miejsca zamieszkania na terytorium RP. 
grupa różowa: 
1. nieekwiwalentność podatku 
Świadczenie nieodpłatne- nieekwiwalentne, oznacza , że podatnik w zamian za zapłacony podatek nie ma roszczenia o świadczenie wzajemne do podmiotu publicznoprawnego 
2. kumulacja podmiotowa w podatku dochodowym od osób prawnych 
KUMULACJA PODMIOTOWA 
a) podatkowa grupa kapitałowa od 1996 roku, umożliwia przerzucanie kosztów pomiędzy 
spółkami. Mogą ją założyć spółki z.o.o. i spółki akcyjne. Kapitał założycielski wynosi więcej niż 1000000 zl. 
Spółka dominująca 95% kapitału 
Spółki zależne nie mogą mieć udziału w spółce dominującej. 
Spółki nie mogą mieć zaległości podatkowych. 
Po utworzeniu grupy kapitałowej spółki nie mogą być podmiotami powiązane osobowo, nie może być powiązań rodzinnych, musi być zawiązana w formie aktu notarialnego, jedna ze spółek przedstawia wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzje. Podatkowa grupa kapitałowa zawiązuje się na 3 lata. 
3. przedmiot opodatkowania w podatku od nieruchomości 
PRZEDMIOT OPODATKOWANIA 
Posiadanie gruntu,budynku lub części budynku 
budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 
opodatkowaniu nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne , grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy , z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. 
grupa biała: 
1. Przymusowość podatku 
Świadczenie przymusowe- jeżeli podatnik sam nie reguluje zapłaty podatku państwo może zastosować przymus celem realizacji tego obowiązku . 
2. Kumulacja podmiotowa w podatku dochodowym od osób fizycznych 
PODMIOTOWA 
Co do zasady to podatek osobisty , ale występuje możliwość łączenia dochodów ( art. 6 ) 
Kumulacja podmiotowa- każda osoba fizyczna podlega opodatkowaniu, istnieje możliwość łączenia dochodów małżonków. 
Kumulacja – małżonkowie, małżeństwo istniejące rok podatkowy składa wniosek o wspólne 
opodatkowanie, oboje podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i nie mogą prowadzić działalności objętej należnością ryczałtowa, musi istnieć wspólność majątkowa. 
Kumulacja dzieci – małoletnie bez względu na wiek, gdy na dzieci rodzice lub opiekunowie pobierają trwale zasiłek, dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach . Gdy w roku podatkowym dzieci nie osiągnęły dochodu np. rodzic w trakcie roku podatkowego umiera wówczas dziecko otrzymuje należność. 
Art. 6. 1. Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. 
2. (35) Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości 
podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. 
3. Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku. 
4. (36) Od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym: 
1) dzieci małoletnie, 
2) (37) dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, 
3) (3Cool dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku 
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. 
5. (39) Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. 
6. (skreślony). 
7. (skreślony). 
8. (40) Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. 
9. (41) Zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. 
10. (42) Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1. 
Art. 6a. (43) 1. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który: 
1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, 
2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego. 
2. Do podatników, którzy złożyli wniosek, o którym mowa w ust. 1: 
1) stosuje się sposób opodatkowania określony w art. 6 ust. 2, 
2) stosuje się przepisy art. 6 ust. 3 i 8-10, 
3) nie stosuje się przepisu art. 6 ust. 4. 
3. Przedmiot opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych 
Przedmiot opodatkowania 
Art. 1. 1. Podatkowi podlegają: 
1) następujące czynności cywilnoprawne: 
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, 
b) umowy pożyczki, 
c) (uchylona), 
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, 
e) umowy dożywocia, 
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, 
g) (uchylona), 
h) ustanowienie hipoteki, 
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, 
j) umowy depozytu nieprawidłowego, 
k) umowy spółki (akty założycielskie); 
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4; 
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2. 
2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o czynnościach cywilnoprawnych, przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3. 
3. W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się: 
1) przy spółce osobowej - wniesienie l...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin