wpływ mikroorganizmów na organizm człowieka.docx

(16 KB) Pobierz

   Bakterie mają bardzo duże znaczenie w przyrodzie. Czasami źle wpływają na środowisko i gospodarkę człowieka, lecz istnieją także takie bakterie, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. W istotny sposób uczestniczą w stwarzaniu warunków umożliwiających życie na Ziemi. Wywierają też wpływ na inne organizmy, w tym także na człowieka, jego zdrowie i gospodarkę. Można je spotkać dosłownie wszędzie. Bakterie mają na naszej planecie mnóstwo ważnych zadań. Odpowiadają za prawidłowy obieg pierwiastków w przyrodzie. Rozkładają złożone związki organiczne, na przykład martwych roślin i zwierząt, robiąc przysługę innym żywym organizmom.

 

Pozytywna rola mikroorganizmów na organizm człowieka:

·         Dzięki bakteriom powstaje próchnica

·         Bakterie wykorzystywane są do produkcji kefirów, jogurtów, serów, alkoholu. 

·         Wykorzystuje się je również do przeróbki roślin na materiał np.: len.

·         Bakterie przyczyniają się do procesu fermentacji, czyli kiszenia np.: kapusty

·         U ludzi bakterie są źródłem witaminy: B i K

·         Bakterie są pokarmem dla wielu zwierząt

·         Bakterii używa się również w rolnictwie, jako organizmy owadobójcze

·         Oczyszczają wodę i ścieki w oczyszczalniach

·         wykorzystywane jako materiał do badań biologicznych, np. w inżynierii genetycznej

 

   Najwięcej bakterii zamieszkuje nasz układ pokarmowy. W samych jelitach jest ponad tysiąc gatunków drobnoustrojów, z których większość jest niezwykle pożyteczna. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne funkcje pełnią probiotyki.

a.     Produkują witaminy B 12 i K, które biorą udział m.in. w produkcji i regeneracji czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiegają anemii i wspomagają prawidłowe krzepnięcie krwi

b.     Uczestniczą w trawieniu niedobrych składników pokarmowych (np. rozpuszczalnego błonnika) i zmniejszają wchłanianie cholesterolu

c.      Zapobiegają rozwojowi komórek nowotworowych i pobudzają do pracy układ odpornościowy

d.     Pobudzają pracę jelit, dzięki czemu zapobiegają kłopotom z trawieniem

 

 

Negatywna rola mikroorganizmów na organizm człowieka:

   Bakterie (takie jak gronkowce, czy Salmonella), często wywołują choroby. Przyczyną pojawiania się objawów choroby jest namnażanie się bakterii w obrębie zaatakowanych tkanek oraz wydzielanie przez nie substancji toksycznych.    Produkowane przez nie toksyny przenoszone są przez krew. Mogą wnikać do komórek i zmieniać ich metabolizm, uszkadzać błony komórkowe, a w najgorszej sytuacji zaatakowany organizm, może umrzeć.

   Częstymi objawami początkującymi stan chorobowy przez bakterie to znaczne osłabienie organizmu, głównie na skutek odwodnienia, wymioty i biegunki.

   Do zakażenia chorobotwórczymi bakteriami może dojść np. na skutek kontaktu człowieka ze zwierzęciem, zakażonym, bądź będącym rodzajem środka transportu. Przykładem tego typu choroby może być borelioza. Wywołująca ją bakteria jest roznoszona przez kleszcze, które żywią się krwią.

   Bakterie powodują również niszczenie materiałów takich jak drewno, czy papier. Bakterie zasiedlające ciało termitów umożliwiają im trawienie drewna.

 

 

Najgroźniejsze choroby powstałe dzięki bakteriom to :

·       Trąd

·       Cholera

·       Gruźlica

·       Angina

·       Zapalenie opon mózgowych

·       Szkarlatyna

·       Borelioza

·       Krztusiec

·       Rzeżączka

·       Kiła

 

   Moim zdaniem bakterie nie są ani sprzymierzeńcami człowieka, ani wrogami, są po prostu neutralne. Gdyby w przyrodzie zabrakło bakterii życie na Ziemi nie byłoby możliwe. To one spełniają rolę ogólnoświatowych sprzątaczy. Według mnie bakterie pełnią bardzo ważną funkcję w życiu świata, społeczeństwa. ą w życiu codziennym niedostrzegane, niedoceniane.

   One również wytwarzają antybiotyki, umożliwiające skuteczną walką z chorobami. Czasem jednak pokazują swoje drugie, nieco mniej przyjazne oblicze i może w przyszłości, gdy nauka pójdzie na przód, gdy dowiemy się coś więcej o nich, może wtedy je docenimy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin