Wiosenny balkon.doc

(939 KB) Pobierz
Wiosenny balkon - Lobelia

Wiosenny balkon - Lobelia

http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/poradniki-wiosenny-balkon-lobelia,15,731.html

 

Data publikacji: 2014-03-12 14:00:00

Lobelia to niewielka roślina jednoroczna, należąca do rodziny dzwonkowatych. Kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni i osiąga 10-25 cm wysokości. Ze względu na bogate kwiatostany jest coraz częściej uprawiana na balkonie. Ma również właściwości lecznicze - ułatwia uczenie się i podnosi ciśnienie krwi.

Wiosenny balkon: Lobelia

Kiedy kwitnie lobelia?

 

Lobelia kwitnie praktycznie już od początku kwietnia, aż do jesieni. W zależności od odmiany ma różny kolor kwiatów: biały, różowy, fioletowy lub niebieski.

 

Wysiew nasion na balkonie

 

Nasiona lobelii trzeba wysiać już na przełomie lutego i marca do doniczek lub w kwietniu i maju prosto do gruntu. Ze względu na to, że nasiona lobelii są bardzo drobne, można ułatwić sobie wysiew mieszając je z drobnym piaskiem.

 

 

Nasiona wysiewamy do doniczek lub skrzynek i stawiamy w ciepłym miejscu - np. na parapecie. Po dwóch tygodniach powinny już wykiełkować.

 

Gdy sadzonki mają po dwa listki delikatnie pikujemy je do większych pojemników. Po upływie kolejnego tygodnia powtarzamy pikowanie i dopiero wtedy wysadzamy roślinki na balkon.

 

Pamiętajmy, by do doniczek dosypać drenaż, ponieważ roślina wymaga wilgotnego podłoża.

 

Przed posadzeniem lobelii warto podłoże wymieszać z wolnodziałającym nawozem otoczkowanym.

 

Lobelię sadzimy w przepuszczalnych, próchniczych lub piaszczysto-gliniastych glebach. Ziemia w doniczkach powinna być żyzna i lekko wilgotna.

 

 

Pielęgnacja lobelii

 

Lobelię od początku kwitnienia powinniśmy podlewać płynnym nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących (nie częściej, niż raz w tygodniu). Musimy jej zapewnić wilgotne podłoże, ale również uważać, żeby jej nie przelać.

 

Latem, przy wysokich temperaturach, powinna być podlewana częściej (najlepiej rano i wieczorem). 

 

Lobelia jest bardzo wrażliwa na przelanie. Jeśli kilka dni stoi w wodzie, automatycznie na pędach zaczyna pojawiać się pleśń.

 

Dodatkowo lobelię możemy nawozić 2-3 razy w miesiącu, jednak trzymajmy się ściśle zaleceń producenta nawozu. W przypadku przenawożenia, na liściach zaczną pojawiać się brązowe plamy.

 

Jeśli chcemy, aby lobelia ponownie zakwitła, powinniśmy przyciąć jej pędy pod koniec sierpnia.

 

  

Ulubione miejsca lobelii

 

Lobelia najlepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych, ponieważ w pełnym słońcu kwiaty tracą swój intensywny kolor.

 

Nie przesadzajmy jednak z cieniem. Jeśli postawimy lobelię w mocno zacienionym miejscu, nie zakwitnie.

 

Na czas długotrwałych opadów lepiej przenieść ją pod daszek, ponieważ deszcz i wiatr może zniszczyć delikatne kwiaty i połamać łodygi.

 

 

Właściwości lecznicze lobelii

 

Lobelia posiada wiele właściwości leczniczych, ale należy ją stosować tylko w konsultacji z lekarzem, ponieważ przedawkowanie tej rośliny wywołuje zgon.

 

Lobelia pobudza ośrodkowy układ nerwowy i ośrodek oddechowy. Zwiększa poziom glukozy we krwi i pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego. Wzmaga i przyśpiesza ruchy oddechowe, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa wydzielanie potu i śliny. 

 

Lobelia była używana przy omdleniach, w dychawicy oskrzelowej i zamartwicy noworodków. Stosowana również przy zatrzymaniu oddechu wskutek zatrucia czadem czy zachłyśnięcia wodą.

 

 

W małych dawkach działa psychostymulująco, ułatwia uczenie się i kojarzenie. W większych dawkach upośledza koncentrację i wywołuje odurzenie.

 

WIOSENNY BALKON: BRATKI

 

WIOSENNY BALKON: PIERWIOSNKI

 

WIOSENNY BALKON: JASKRY AZJATYCKIE

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin