Konspekt zajęć korekcyjno- kompensacyjnych dla pleców okrągłych.
Temat: Rozciągnięcie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych. Wzmocnienie mięśni rozciągniętych.
1. Wada postawy: plecy okrągłe
2. Cel lekcji: wzmocnienie mięśni grzbietu, zginaczy stawu biodrowego. Rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej, brzucha, pośladkowych. Łączenie przyjemnej zabawy z wykorzystaniem ćwiczeń korekcyjnych. Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowanej.
3. Wiek ćwiczących: 6 lat
4. Czas ćwiczeń: 30 min
5. Przybory i przyrządy: materace ,woreczki , piłki
6. Liczba ćwiczących: 6 osób
Prowadzący: Dorota Hendrys, Agnieszka Kwapisz.
Tok lekcji
Cel ćwiczeń
Opis ćwiczeń
Dozowanie
Uwagi organizacyjno- metodyczne
1. Część wstępna
( 3 min )
1. Zbiórka
2. Powitanie
3. Sprawdzenie obecności
4.Przedstawienie
tematu zajęć
5. Zabawa ożywiająca:
„ Berek Skrzydełko”.
2. Część
główna
( 20 minut )
1. Ćwiczenia realizujące cel zajęć.
2. Ćwiczenia oddechowe.
3. Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej.
4. Ćwiczenia mięśni głowy i szyi.
5. Ćwiczenia mięśni grzbietu.
6. Ćwiczenia mięśni pośladkowych i nóg
7. Ćwiczenia antygrawitacyjne ( obciążenie osiowe kręgosłupa)
8. Ćwiczenia równoważne
9. Zabawa Wyścig szeregów.
10. Zabawa „Powódź”
3. Część końcowa
(7 min)
1. Ćwiczenie oddechowe „Odlot bocianów”.
2. Ćwiczenie uspokajające- ćwiczenie przeciw płaskiej stopie.
3. Zbiórka
4.Podsumowanie
5.Pożegnanie
Przyjmowanie skorygowanej postawy
Poprzez krążenia w tył korygujemy odstające łopatki, wzmocnienie mięśni: czworoboczny grzbietu, równoległoboczny
Wzmacnianie mięśni grzbietu, rozciąganie mięśni brzucha
Przyjęcie postawy skorygowanej
Zwiększenie pojemności płuc, rozciąganie mięśni klatki piersiowej
Rozciąganie mięśni klatki piersiowej
Rozciąganie mięśni szyi
Rozciągnięcie mięśni pośladkowych i wzmocnienie zginaczy stawu biodrowego
Przyjęcie skorygowanej postawy
Przyjęcie skorygowanej postawy Zwiększenie pojemności płuc, rozciąganie mięśni klatki piersiowej
Berek stara się złapać uciekające dzieci, aby uchronić się przed złapaniem- dziecko wykonuje siad skrzyżny z ramionami ułożonymi w „skrzydełka”.
1.Siad skrzyżny- krążenie ramion z jak najdalszym odwodzeniem w tył.
2. Siad prosty, ręce założone z tyłu na głowie-naciskanie głowy na ręce.
3. Leżenie przodem- skłony T do tyłu, ręce ułożone w „skrzydełka”.
4. Leżenie tyłem, ramiona ułożone w „świecznik”.
Leżenie tyłem nogi ugięte w stawach kolanowych i oparte stopami o podłoże, dłonie ułożone na klatce piersiowej, wdech i wydech
Piłka podkładana pod plecy- poruszanie się w przód i tył
P.W: pozycja stojąc zwarta plecami do ściany. Woreczek położony na głowie. Ruch: wypchnięcie woreczka głową do góry
Siad klęczny- oparcie rąk na piłce , wytrzymanie pogłębienia skłonu, z jednoczesnym ściągnięciem łopatek
Leżenie przodem wymach NP. i przyciągnięcie nogi do T ( tak samo NL)
P.W: postawa stojąc zwarta. Przysiad z woreczkiem na głowie. RR wyprostowane w bok
P.W: postawa stojąc zwarta. Wznos NP w przód i ugięcie NL, wznos RR bokiem w bok
Siad skrzyżny w dwóch rzędach( plecami do siebie). Na sygnał bieg do wyznaczonego miejsca i siad skrzyżny twarzą do siebie ( ręce w „skrzydełka”)
Na hasło: powódź – podbiegnięcie do materaca i przyjęcie na nim postawy skorygowanej ( siad skrzyżny, RR w skrzydełka). Na hasło: słońce- bieg po sali w pozycji skorygowanej
...
Aguuul6